W Polsce można legalnie kupić marihuanę do celów leczniczych, ale wyłącznie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem i otrzymaniu recepty na susz konopny. Z kolei recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona tylko pacjentom, którzy kwalifikują się do terapii kannabinoidami. Czy receptę mogą otrzymać również pacjenci nieletni? Sprawdzamy!

Nie tylko narkotyk, czyli lecznicze konopie

O wykorzystaniu kannabinoidów w terapii wielu schorzeń mówi się nie od dziś. Istnieją liczne obiecujące wyniki badań, które wskazują na duży potencjał leczenia konopnego u pacjentów zmagających się z różnorodnymi chorobami i dolegliwościami. Sprawdza się przy bólach przewlekłych, schorzeniach dermatologicznych, autoimmunologicznych, nowotworach i wielu innych wskazaniach.

Marihuana to zatem nie tylko narkotyk, który w Polsce jest nielegalny – lecznicze konopie kupić można w aptece w pełni legalnie. Potrzeba jest jednak w tym celu otrzymana od lekarza recepta na medyczną marihuanę. Marihuana z apteki różni się od tej z czarnego rynku – ma pewną jakość i powtarzalny skład, poza tym pozbawiona jest groźnych dla zdrowia domieszek. Można stosować ją wyłącznie pod nadzorem lekarza i jedynie w dawkach przez niego ustalonych.

Jak dostać receptę ma marihuanę medyczną?

Obecnie lecznicze konopie cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród pacjentów, gdyż obszary zastosowania terapii kannabinoidami są bardzo szerokie, a efekty w wielu przypadkach bardzo dobre. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób zastanawia się, jak dostać receptę na marihuanę. W Polsce marihuana lecznicza może być przepisana przez lekarza uprawnionego do wystawiania recept RPW (wyjątek: lek. weterynarii), w tym także online, czego przykład stanowi recepta na medyczną marihuanę online w Centrum Marihuany. Nie jest to jednak tak, że każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza po receptę na susz konopny, faktycznie e-receptę otrzyma – trzeba kwalifikować się do leczenia konopnego.

Teoretycznie susz konopny przepisać może każdy lekarz mający uprawnienia do recept RPW, jednak dobrze zgłosić się do osoby doświadczonej w leczeniu kannabinoidami. Szczególnie dobrze sprawdzają się placówki specjalizujące się w terapii konopnej, a te zazwyczaj zlokalizowane są w większych miastach. Opcja konsultacji z takim specjalistą na odległość to dobre rozwiązanie, chociażby dla osób, które nie są mobilne lub nie mogą pozwolić sobie na dalekie dojazdy do kliniki stacjonarnej.

Czy osoba nieletnia może otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Aby pacjentowi mogła być wystawiona recepta na medyczną marihuanę, musi on kwalifikować się do terapii konopnej. W czasie kwalifikacji sprawdzana jest historia medyczna danego pacjenta oraz dotychczasowe jego leczenie, a także efektywność i skutki uboczne tego leczenia. Lekarz sprawdza również, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania leczniczej marihuany. Jednym z przeciwwskazań jest nadwrażliwość na konopie, poza tym do przeciwwskazań zalicza się uzależnienie od narkotyków, a także ciążę i okres karmienia piersią. 

Przeciwwskazaniem do leczenia konopiami może również stanowić wiek pacjenta. Za wiek minimalny przyjmuje się próg 25 lat. Istnieją doniesienia między innymi o niekorzystnym wpływie kannabinoidów na psychikę pacjentów w wieku młodszym. Jest to co prawda przeciwwskazanie względne, co oznacza, że pacjentom młodszym terapia konopna nie jest zalecana, jednak w wyjątkowych przypadkach może zostać indywidualnie rozważona przez specjalistę. Zawsze w tym przypadku powinna być wykonana szczegółowa analiza ryzyka i korzyści ewentualnej terapii konopnej u młodszego pacjenta.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj