Każdy człowiek żyje w taki sposób, żeby być jak najbardziej szczęśliwy. Wszyscy mają inne priorytety, cele i zasady, którym kierują się w życiu. Dlatego znalezienie idealnego sposobu na życie jest bardzo trudne lub jak niektórzy twierdzą – niemożliwe. Wszystko, co robimy, ma jeden, nadrzędny cel – uszczęśliwienie siebie i najbliższych. Największym problemy dzisiejszego świata jest nadmiar informacji, którymi dosłownie zalewamy swój mózg, sprawiając, że przestaje rozróżniać, co właściwie daje mu szczęście.

Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu spokoju – zwolnieniu  i cieszeniu się każdą chwilą, bo to właśnie czas jest jedyną, bezcenną wartością, której mamy coraz mniej. Chyba nikt nie chciałby przeżyć swojego życia w pogoni za szczęściem, którego nigdy nie dogoni. Czasem wystarczy po prostu wybrać się na spacer, żeby zauważyć, że to pozornie nieuchwytne szczęście znajduje się cały czas obok, a ludzie wokół biegną za niekończącymi się celami, które pozornie mają dać im spełnienie.

Szwedzka filozofia Lagom jako remedium na problemy życia w XXI wieku

Skandynawia jest miejscem, które wszystkim kojarzy się przede wszystkim ze spokojnym, wręcz sielankowym trybem życia. Oczywiście nie zawsze tak jest, a Szwedzi i Norwegowie mają takie same problemy, jak Polacy, ale mimo wszystko w tym kraju o wiele łatwiej jest żyć spokojnie.

Szwedzką filozofię życia można określić jednym słowem, które bezpośrednio tłumaczy je na polski ? ?umiarkowany?.  To słowo o pozornie prostym znaczeniu, doskonale opisuje sposób na życie w Skandynawii, który objawia się praktycznie we wszystkim. W Szwecji na próżno szukać zbędnej ekstrawagancji w architekturze i wystroju wnętrz. Wszystko jest stonowane, ale ma urok i jest pozbawione kiczu, do którego zawsze prowadzi pęd do doskonałości, którego brak w Lagom.

Założenia są bardzo proste. Człowiek powinien żyć w taki sposób, żeby dążyć do szczęścia, ale wiedział także, kiedy powiedzieć dość, przystopować i po prostu cieszyć się życiem. W ten sposób można całkowicie zrezygnować z etapu biegu i stopniowo, powoli osiągać wszystko, co jest nam potrzebne. Największym problemem mentalności współczesnego człowieka jest chęć zaimponowania innym osobom. Zbyt dużo uwagi poświęca się zdaniu osób trzecich – kto nie zna popularnego powiedzenia ,,co ludzie powiedzą?” W filozofii Lagom to wygląda nieco inaczej. Każdy dąży przede wszystkim do zaspokojenia własnych potrzeb, ale nikt nie ma oporów przed pomaganiem innym. Człowiek jest organizmem stadnym – bez interakcji z innymi osobami będzie czuł się źle i z czasem wpadnie w problemy natury psychicznej. Dlatego szczęśliwe otoczenie jest także jednym z kluczy do własnego spełnienia.

Umiar jest jedną z najważniejszych cnót

Warto zawsze zadawać sobie pytania. Po co nam właściwie lepszy telefon, skoro ten działa bez większych problemów i spełnia wszystkie nasze potrzeby? Czy nie chodzi o to, żeby zaimponować innym? To złudne uczucie szczęścia nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Zawsze znajdą się kolejne powody do imponowania osobom z otoczenia, a jednocześnie będą pojawiały się osoby, które będą oczekiwać czegoś więcej, a to może całkowicie podcinać skrzydła.

Dlatego warto stosować się do zasady umiaru. Próbować osiągnąć tyle, ile potrzeba sobie i nic ponadto. Jeśli dana osoba czuje się szczęśliwa z tym, co osiągnęła, to może zwolnić na tyle, żeby utrzymać się na tym poziomie i nie próbować znosić się wyżej, bo to często przynosi odwrotny skutek.

Ciekawym przykładem zastosowania zasady umiarkowania są gry losowe w Internecie. Kluczem do zwycięstwa na GGBet pl będzie właśnie powolne dążenie do swoich celów. Jeśli gracz nie będzie miał umiaru, to zawsze w końcu przegra wszystkie pieniądze.

Ta analogia idealnie pasuje do ideologii Lagom. Wystarczy po prostu spełniać swoje marzenia i pilnować się, żeby nie okazały się one marzeniami otoczenia. Niekiedy bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę. Szczególnie żyjąc w XXI wieku, gdzie zewsząd atakuje nas fałszywa wizja szczęśliwego życia, które osiąga się wyłącznie za pomocą bogactwa. Wszystkie panie muszą wyglądać jak modelki, a panowie powinni składać się głównie z mięśni. Oczywiście nie ma nic złego w dążeniu do ideału, o ile nadal w grę wchodzi własne szczęście. Jeśli ktoś ćwiczy tylko po to, żeby od czasu do czasu ktoś z otoczenia wyraził swój podziw i szacunek, a samemu tego nie czuje, to zwyczajnie marnuje swój potencjał, który mógłby poświęcić na wiele innych, o wiele przyjemniejszych rzeczy.

Logom się sprawdza

Powszechnie uważa się, że Logom to styl życia Szwedów – narodu uważanego za jeden z najbardziej zrównoważonych na świecie. Wystarczy zastanowić się nad tym, gdzie należałoby się przeprowadzić, żeby móc żyć w spokoju i wymknąć się ze zgubnego wyścigu szczurów. Po głębszym zastanowieniu z krajów w promieniu kilku tysięcy kilometrów pozostanie wyłącznie Skandynawia, która kojarzy się właśnie ze stonowaną architekturą, oraz brakiem ekstrawagancji i prowadzeniem spokojnego trybu życia w jakiejś niewielkiej wiosce rybackiej na uboczu.

Dlatego warto wzorować się na Szwedach, którzy jako naród również mierzą się z wieloma problemami, ale pod względem spokoju w życiu dosłownie biją na głowę Polaków. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polska nadal jest krajem silnie rozwijającym się, co sprawia, że ludzie biegną za bogactwem, ponieważ chcą poznać coś, co do tej pory było tak bardzo odległe. Minie co najmniej kilkadziesiąt lat, zanim jako naród dojrzejemy do tego, że w końcu trzeba zwolnić i po prostu cieszyć się tym, co udało się osiągnąć. Do tego czasu warto inspirować się kulturą innych krajów, a Szwecja i Logom jest tego idealnym przykładem.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Wpis jest napisany w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do pełnoletnich polskojęzycznych odbiorców, przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dlatego w Polsce dozwolone są wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia, koniecznie skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.