jak poprawić swoje CV

Niedługo czeka Cię szukanie pierwszej pracy? Sprawdź, jakie umiejętności powinnaś zawrzeć w swoim CV, aby zwiększyć swoje szanse.

Tworzenie CV to nie lada wyzwanie, szczególnie kiedy dopiero wkraczamy na ścieżkę kariery zawodowej. Umiejętności twarde są niezwykle istotne, ale co w sytuacji, gdy nie mamy dużego doświadczenia? Co wpisać, aby zapełnić życiorys? Okazuje się, że wielu rekruterów zwraca uwagę na umiejętności miękkie. Poniżej znajdziesz listę tych, o których warto wspomnieć.

Umiejętności miękkie, które warto zawrzeć w CV

Na początek wyjaśnijmy pokrótce różnicę pomiędzy umiejętnościami twardymi, a miękkimi. Te pierwsze to łatwo mierzalne umiejętności, które poparte są certyfikatami bądź dyplomami. Na ich podstawie rekruter jest w stanie określić, czy posiadasz odpowiednie kompetencje na dane stanowisko. Choć dla każdego wolnego wakatu będą one nieco inne, sporo z nich jest na tyle powszechnych, że warto dążyć do ich zdobycia.

Umiejętności twarde w CV

Są to między innymi:

  • znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym,
  • prawo jazdy kat. B,
  • obsługa komputera,
  • znajomość pakietu Microsoft Office,
  • znajomość programów graficznych, typu Adobe Photoshop,
  • umiejętność obsługi kasy fiskalnej.

Umiejętności miękkie w CV

Z kolei umiejętności miękkie są niemierzalne. Nazywają się inaczej zdolnościami interpersonalnymi i, mówiąc najprościej, określają to, w jaki sposób pracujesz (z innymi, a także jak potrafisz się zorganizować).

Oto przykładowe umiejętności miękkie, jakie warto uwzględnić w swoim CV:

Komunikatywność

Ta cecha jest mocno pożądana na wielu stanowiskach, nawet tych, które nie opierają się na kontakcie z klientem. W końcu swobodna komunikacja ze współpracownikami również jest bardzo ważna.

Odporność na stres

W każdej pracy mogą zdarzyć się stresujące momenty. Dla rekruterów istotne jest to, jak umiesz sobie poradzić w takich chwilach.

Umiejętność pracy w grupie

Pod tym hasłem kryje się zdolność współdziałania, wspierania siebie na wzajem, słuchania czy brania odpowiedzialności za działania współpracowników. Nie każdy lubi pracować w grupie, jednak ta umiejętność jest potrzebna na wielu stanowiskach.

Dobra organizacja pracy

Rekruterzy chcą wiedzieć, czy potrafisz dysponować swoim czasem pracy w taki sposób, aby wykonać wszystkie powierzone Ci zadania na czas.

Zdolności przywódcze

Ta umiejętność będzie Ci potrzebna, jeśli marzysz o tym, by w przyszłości objąć stanowisko kierownicze.

Kreatywność

Kreatywność to inaczej pomysłowość, ale również umiejętność rozwiązywania zadań w sposób nieszablonowy i otwartość na nowości. Ta cecha jest szczególnie pożądana w takich dziedzinach, jak marketing, reklama czy public relations.

Pozytywne nastawienie do pracy

Każdy marzy o zatrudnieniu pracownika, który będzie pozytywnie nastawiony do wykonywanej pracy 🙂 Jeśli dodatkowo potrafisz ,,zarazić” swoim podejściem także innych, to jesteś wprost wymarzonym kandydatem.

Jakie umiejętności miękkie wpiszesz do swojego CV? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu!

Czytaj także: Jak poprawić swoją sytuację finansową?

jak poprawić swoje CV
Photo by energepic.com from Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj