Czujesz, że jesteś uzależniona od komputera? A może inni mówią Ci, że masz problem? Ten wpis jest dla Ciebie!

Każdego dnia zaraz po przebudzeniu odpalasz komputer. Po powrocie ze szkoły od razu siadasz przy biurku i spędzasz przed monitorem czas do wieczora. Znajomy scenariusz? Nawet jeśli sama nie widzisz w tym problemu, możliwe, że inni już go zauważyli. Warto wziąć sobie do serca uwagi najbliższych, którzy przecież chcą dla Ciebie jak najlepiej.

Uzależnienie od komputera – jak sobie z nim radzić?

Komputer to straszny pożeracz czasu i nikt nie ma chyba co do tego żadnych wątpliwości. Wszystko zależy oczywiście od tego, do jakich celów go wykorzystujesz. Jeśli komputer służy Ci do nauki, rozwijania pasji lub pracy, to oczywiście ciężko jest tu mówić o uzależnieniu, ale jeśli każdego dnia przez kilka godzin przeglądasz strony internetowe lub grasz w gry, to chyba sama czujesz, że mogłabyś wykorzystać czas w lepszy sposób.

Jak rozpoznać czy jesteś uzależniona od komputera? Oto kilka objawów:
  • Zaczynasz i kończysz dzień przed komputerem;
  • Praktycznie cały czas jesteś dostępna on-line;
  • Czujesz się nieswojo, gdy przez dłuższy czas nie włączałaś sprzętu;
  • Wolisz pisać ze znajomymi niż spotkać się z nimi na żywo;
  • Masz więcej znajomych w sieci niż w ,,realu”;
  • Na bezludną wyspę zabrałabyś komputer;
  • Nie masz innych zainteresowań.
Jak radzić sobie z uzależnieniem od komputera?

Przede wszystkim powinnaś zacząć od uświadomienia sobie problemu. To pierwszy krok do zmian. Zbyt długie przesiadywanie przed komputerem może powodować problemy ze wzrokiem, wadę postawy i sprawi, że staniesz się no-life’m. Chyba tego nie chcesz, prawda?

Znajdź sobie hobby. Okej, może Twoją pasją są gry komputerowe lub przeglądanie stron z memami. Spróbuj jednak znaleźć sobie jeszcze inne zainteresowania. Uwierz, że warto.

Zorganizuj sobie czas wolny. Spróbuj zaplanować sobie popołudnia w taki sposób, abyś nie miała zbyt dużo czasu na komputer. Spotkania ze znajomymi, zajęcia pozalekcyjne czy spacer z psem to tylko niektóre z możliwości.

Ustal sobie limit czasowy. Staraj się kontrolować czas spędzany przed komputerem, np. poprzez ustalenie sobie dziennego limitu czasowego. Przy okazji będziesz miała szansę, żeby poćwiczyć silną wolę.

Spędzaj więcej czasu z rodziną. Korzystając z komputera, zaniedbujesz relacje z najbliższymi. Zamiast psuć sobie wzrok przed monitorem, lepiej posiedź z rodzeństwem lub rodzicami i po prostu z nimi porozmawiaj. A może ugotujcie coś wspólnie lub zagracie w jakąś grę? To może być świetna zabawa!

Skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeśli próbowałaś już niemal wszystkiego i nic nie pomaga, nie bój się skorzystać z pomocy psychologa. On będzie wiedział, jak Ci pomóc.

Czytaj także: Uzależnienie od telefonu – jak sobie z nim radzić?

Uzależnienie od komputera

Źródło zdjęć: Pexels

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj