Wattpad

W tym wpisie pokażę Wam, że Wattpad może być ciekawą alternatywą na spędzanie wolnego czasu. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Większość z Was z pewnością słyszała już kiedyś o Wattpadzie. Jest to portal, który zrzesza pisarzy oraz czytelników. Wśród użytkowników tej społeczności większą część stanowią nastolatki, choć nie brakuje tam również dorosłych.

Kiedy w rozmowach pojawia się temat Wattpada, można usłyszeć o nim różne opinie. Portal ten kojarzy nam się głównie z tzw. fanfictions. W języku polskim oznacza to fikcję fanowską, czyli opowiadania ze znanymi osobami w roli głównej, w których owi celebryci mają różne przygody (najczęściej związują się ze swoimi fankami). Owszem, coś w tym jest. Niektórzy kojarzą Wattpada jedynie z dennymi historyjkami małych dziewczynek, na temat swoich crushów. Jednak to nie wszystko, co można tam znaleźć.

Na Wattpadzie mamy dostęp do mnóstwa historii, w różnych gatunkach. Od ?dennych historyjek”, po naprawdę dobre opowiadania lub książki oraz poezję. Gatunkiem wiodącym na pewno są romanse i fanfiction. W tych dziełach często pojawiają się utarte schematy. Jednak moim zdaniem dobra książka z Wattpada to taka, która nawet jeśli posiada utartą już fabułę, jest napisana tak dobrze, że po prostu chce się ją czytać. Zdarza się, że książki z portalu zostają wydane w wersji papierowej, ponieważ zyskały tak duży rozgłos. Niektórzy twórcy mają naprawdę wielki talent.

Wattpad jest społecznością, gdzie możemy komentować wzajemnie swoje prace i dzielić się wrażeniami. Wielu piszących tam ludzi prowadzi z czytelnikami dyskusje na temat książki i  bohaterów, a nawet konsultują z czytelnikami dalszą fabułę! To naprawdę cudowne uczucie, kiedy możemy się włączyć do procesu tworzenia książki, razem z autorem. Tutaj każdy może spróbować swoich sił i zasięgnąć opinii od innych ludzi oraz zmierzyć się z krytyką. Oczywiście zdarzają się plagiaty lub spięcia (na przykład o to, czemu ktoś jeszcze nie dodał następnego rozdziału). Opowieści aktualizowane są co kilka dni. Raczej nie zdarza się, żeby ktoś wrzucił książkę w całości. Sam fakt oczekiwania no nowy rozdział jest fajny, choć bywa także uciążliwy.

Na koniec pozwolę sobie przytoczyć kilka naprawdę dobrych autorów, których osobiście uwielbiam. Na pierwszym miejscu, moim zdaniem absolutny hit polskiej części Wattpada, a mianowicie pizgacz i jej cudowna trylogia ?Hell?, agaaxx i seria ?Bad friends?, RoxyDonau ? ?Pod jednym dachem?, ?To właśnie życie pisze najlepsze scenariusze?, ?Dwa plus jeden?, Weronkaaa ? ?Przyjaciel mojego brata?, asbasia i ?Just friends?, awenaqeen ? nie sposób wymienić wszystkich jej dzieł, wszystkie są równie świetne i na koniec ?Bez cukru czyli Snape x Granger?, która znajduje się na profilu siinis, ale autorką jest mroczna88. ?Bez cukru? to absolutnie świetna, choć dziwna wariacja na temat profesora Snape?a i panny Granger, czyli bohaterów kultowej serii o Harrym Potterze.

Poświęciłam Wattpadowi naprawdę sporo czasu. Wyżej wymienieni autorzy i ich dzieła wyjątkowo zapadły mi w pamięć, ale jest ich na pewno więcej, wystarczy dobrze poszukać. Naprawdę, serdecznie polecam!

A Wy? Korzystacie z Wattpada? Może macie jakieś ciekawe książki, ulubionych autorów? Podzielcie się tym z nami!

Wattpad

Źródło zdjęć: Pinterest

6 KOMENTARZE

  1. Hej! Ciekawy artykuł. Mam wattpad i uważam że jest to świetna aplikacja. Wpadniesz na moje konto? .GALAXY. @Anastazja_galaxy dodałam tam jedną książkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj