Weganizm to temat dość kontrowersyjny. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, skorzystaj z naszego wpisu

Zanim zgłębimy się nieco w temat, przybliżymy pojęcie weganizmu.

Co to właściwie jest weganizm?

Weganizm – styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych – taką definicję proponuje nam Wikipedia. Weganie nie ograniczają się jedynie do eliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego z diety, ale również z innych sfer życiowych.

Czy się różni weganizm od wegetarianizmu?

Wegetarianie nie jedzą mięsa, ale nie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, jaja, miód, masło czy ser. Weganie natomiast są nie tylko przeciwni zabijaniu zwierząt, ale również wykorzystywania ich skór, wełny, mleka, jaj, czyli wszystkich produktów, które wytwarzają.

Najpopularniejsze powody przejścia na weganizm:

1. Etyka to co się dzieje w przemyśle odzwierzęcym nie każdemu się podoba. Samo zabijanie zwierząt wydaje się nieetyczne, ale warunki w jakich hodowane są zwierzęta, też pozostawiają wiele do życzenia.

2. Zdrowie – część ludzi uważa, że spożywanie mięsa i nabiału jest niezdrowe. Potwierdza to coraz więcej badań. Wiemy już, że nie powinniśmy spożywać mięsa codziennie i unikać mleka. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków potwierdza, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska nadaje się dla ludzi na każdym etapie rozwoju, w tym dla kobiet w ciąży i dzieci. 

3. Ekologia – weganizm jest ekologiczny. W Ameryce Południowej pod hodowle krów wycinane są lasy amazońskie. Przemysł odzwierzęcy emituje aż 14% gazów cieplarnianych! Gdyby cały glob przeszedł na weganizm, moglibyśmy uniknąć ocieplenia klimatu.

4. Innymi powodami są też religia czy duchowość.

Czytaj także: Odmiany wegetarianizmu

,,No dobra, ale mam jeść trawę?”

Nie, to bardzo zły stereotyp na temat weganizmu. W dzisiejszych czasach weganizm może być zdrowy, pyszny i zróżnicowany. W sieci znajdziesz wiele blogów na ten temat, kanałów na Youtubie, a jeśli myślisz o weganizmie na poważnie, możesz też kupić sobie specjalną książkę. Weganizm nie polega na wybieraniu z obiadu. ,,No dobra nie mogę jeść schabowego, wegańska nie jest też mizeria, więc pozostają mi ziemniaki„. (Chyba, że w twoim domu robi się je z masłem, wtedy nic Ci nie zostaje…) To nie jest zbilansowana i ciekawa dieta.

,,Od dzisiaj zostaję weganką!”

To nie jest tak, że budzisz się i myślisz: ,,A może by tak zostać weganką?” Nie! To musi być stopniowy proces, ponieważ tak drastyczna zmiana diety, z dnia na dzień, może być niebezpieczna, ale przede wszystkim trudna. Żeby zostać weganką, musisz trochę o tym wiedzieć, zwłaszcza jeśli jesteś niepełnoletnia i musisz przekonać do tego rodziców. Kiedy dowiedzą się, że chcesz jeść wegańsko i nic o tym nie wiesz, najprawdopodobniej uznają, że to zwykła nastoletnia fanaberia. Musisz być wstanie odpowiedzieć na ich wszystkie pytania (w tym to najpopularniejsze o niedobory składników odżywczych).

,,Nie zbawisz tym świata”

Może i sama całego świata nie zbawisz, ale jest coś takiego jak popyt i podaż. Im mniej ludzi będzie kupowała te produkty, tym mniej będzie ich produkowanych. A poza tym ratowanie blisko 200 zwierząt rocznie wydaje się być kuszące, nie sądzisz?

A Wy co sądzicie o weganizmie? Uważacie, że to zdrowa dieta? Może same jesteście wegankami? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! 

Weganizm - z czym to się je?

Źródło zdjęć: Pexels

1 KOMENTARZ

  1. W końcu ktoś o tym mówi głośno! ? jest to najlepsza dieta dla człowieka i tak jak jest napisane może ją stosować każdy, jeśli ktoś byłby bardziej zainteresowany polecam filmy „Cowspiracy” „Forks over knives” oraz „Earthlings” ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj