zdrowie

Przygotowaliśmy dla Was wady i zalety wegetarianizmu. Czy warto rezygnować z mięsa?

Wegetarianizm – za i przeciw

Czym jest wegetarianizm?

Wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa oraz jego przetworów. Dozwolone jest jednak jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mleko, jaja, miód.

ZA – Dieta wegetariańska zazwyczaj nie doprowadza do nadwagi i otyłości, poza tym jest bogata w witaminy i składniki mineralne, których nie znajdziemy w mięsie.

PRZECIW – Źle realizowany wegetarianizm, może doprowadzić do powstania niedoborów żywieniowych, co źle wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy.

ZA – Hodowanie i zabijanie zwierząt jest okrutne i nieludzkie, a zwierzęta przeznaczone na ubój, są zazwyczaj trzymane w ciasnych klatkach lub zagrodach.

PRZECIW – Przygotowywanie dań wegetariańskich wymaga więcej czasu i pracy.

ZA – Dieta wegetariańska to jednocześnie brak lub niska zawartość cholesterolu.

PRZECIW – Posiłki są dość kosztowne, jeśli kupuje się produkty ekologiczne.

ZA – Mniejsza podatność na cukrzycę niż w przypadku spożywania mięsa. Oprócz tego, wegetarianie rzadziej chorują na nadciśnienie, miażdżycę, raka jelita grubego, trzustki, żołądka, piersi, itd.

PRZECIW – Mniejszy poziom żelaza, którego niedobory muszą być najczęściej uzupełniane sztucznie, czyli w postaci tabletek.

ZA – Badania wykazują, że wegetarianie są bardziej sprawni i wytrzymali fizycznie.

PRZECIW – Częsty niedobór witamin B12 i D.

ZA – Mniejsza zawartość tłuszczów i kwasów nasyconych, przyjmowanych z pożywieniem.

PRZECIW – Wegetarianizm może być szkodliwy dla dzieci i młodzieży, gdyż w okresie dojrzewania i wzrostu, organizm potrzebuje pełnowartościowego białka i składników mineralnych.

Polecamy: Samotna w zdrowym odżywianiu

9 KOMENTARZE

 1. Jestem wegetarianką od urodzenia i dobrze mi z tym ?? Mam niedobór witaminy B12 która jest głównie w mięsie,ale wystarczy brać witaminy i to nie jest jakaś wielka przeszkoda.

 2. „Przygotowywanie dań wegetariańskich wymaga więcej czasu i pracy.” – Nieprawda. Wymaga to tyle samo czasu i pracy, co przygotowywanie dań mięsnych. Czasem nawet mniej.

  „Posiłki są dość kosztowne, jeśli kupuje się produkty ekologiczne.” – jeżeli kupuje się ekologiczne mięso, to posiłki je zawierające są droższe od posiłków wegetariańskich, więc to porównanie jest bez sensu.

  „Mniejszy poziom żelaza, którego niedobory muszą być najczęściej uzupełniane sztucznie, czyli w postaci tabletek.” – skąd takie informacje?

  „Wegetarianizm może być szkodliwy dla dzieci i młodzieży, gdyż w okresie dojrzewania i wzrostu, organizm potrzebuje pełnowartościowego białka i składników mineralnych.” – zwykła dieta też może być szkodliwa i to dla każdego, bez względu na wiek. Poza tym dieta roślinna dostarcza pełnowartościowego białka i składników mineralnych w takim samym stopniu, jak dieta zawierająca mięso. To nie zależy od obecności mięsa w diecie, tylko od jej zbilansowania.

  • Ja też :/, świat jest tak zbudowany. Gdyby ludzie nie jedli zwięrząt to na świecie byłoby ich tak dużo, że to one by zaczęły jeszcze jeść nas…

   • „Gdyby ludzie nie jedli zwięrząt to na świecie byłoby ich tak dużo, że to one by zaczęły jeszcze jeść nas” – gdyby ludzie nie jedli zwierząt, to przestaliby je hodować i byłoby ich znacznie mniej niż obecnie, więc spokojnie, nie zaczęłyby jeść nas.

  • Nieludzkie jest trzymanie zwierzat cale zycie na 30 cm2, hodowanie ich pare miesiecy w halach, bez dostepu swiatla, we wlasnych odchodach, mielenie zywcem itp. i o to chodzi wiekszosci wegetarian, a nie o sam fakt zabijania. Zwierzeta tez poluja na siebie, zeby przezyc i to prawda, ze tak jest zbudowany swiat. Ale zgodzicie sie raczej, ze forma w jakiej obecnie hoduje sie zwierzeta nie jest ani naturalna, ani humanitarna, wiec mysle, ze raczej warto chwalic wege, ze chcieliby sie przylozyc do poprawy warunków innych istot 🙂

 3. Hm, nie ze wszystkim się zgodzę. Sama jestem wegetarianką, ale uważam, że posiłki wcale nie są kosztowne. No bo umówmy się… Co jest najdroższe? Mięso. Poza tym dieta wegetariańska, jeśli jest dobrze dobrana, nie zagraża rozwojowi u dzieci czy młodzieży. Osobiście nie zauważyłam też, abym swoje posiłki przygotowywała dłużej… Trwa to nawet krócej! Zawsze to mięso musiałam smażyć, piec, a wcześniej trzymać w jakichś sosach kilka godzin… Teraz już tak nie jest 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj