Wolontariat

Dzisiaj zastanowimy się nad korzyściami bycia wolontariuszem. Zapraszamy do artykułu!

Korzyści wynikających z wolontariatu można wymienić naprawdę wiele, ale zanim je omówimy, przypomnijmy czym w ogóle jest wolontariat.

Wolontariat – czy warto się zaangażować?

Czym jest wolontariat?

Wolontariat – to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz społeczeństwa bądź konkretnych organizacji. Wolontariuszem zostajemy na podstawie umowy wolontariackiej. Mogą to być jednorazowe akcje, jak np. zbiórka pieniędzy dla hospicjum czy zbiórka karmy dla schroniska lub wolontariat długoterminowy.

Wolontariat sam w sobie kojarzy nam się jako działanie w organizacjach, które pomagają potrzebującym, np. Szlachetna Paczka, WOŚP, hospicja, fundacje. W tym przypadku mamy do czynienia głównie z pomocą podczas zbiórek pieniędzy lub opiekowaniem się, np. starszymi osobami lub dziećmi.

Istnieje jednak drugi rodzaj pracy wolontariackiej, czyli praca na rzecz danej firmy, zupełnie za darmo. Często poszukiwani są wolontariusze w przypadku organizacji różnych festiwali i imprez. Zdarza się, że firmy dają możliwość tzw. bezpłatnej praktyki, aby młody człowiek mógł sobie popracować, zobaczyć jak to wygląda, a przy okazji czegoś się nauczyć.

Oba przypadki pracy w wolontariacie są wysoce rozwojowe.

Decydując się na pracę jak wolontariusz:

  1. Budujesz RELACJE
  2. Stawiasz na własny ROZWÓJ
  3. Kształtujesz swoją OSOBOWOŚĆ
  4. Zdobywasz DOŚWIADCZENIE
  5. Rozwijasz ZAINTERESOWANIA
  6. Jesteś AKTYWNY SPOŁECZNIE
  7. Dajesz POMOC sobie i innym
  8. Poświęcasz swój CZAS
  9. BRAK WYNAGRODZENIA

Praca wolontariusza nie jest łatwa. Musisz poświęcić swój czas i oddać siebie, bez wynagrodzenia. Jednak możesz zyskać wiele. Dzięki pracy w wolontariacie masz szansę poznać nowych ludzi, rozwinąć się pod każdym kątem, zdobyć doświadczenie, pomagać zarówno sobie, jak i innym.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że jako młodzi ludzie mamy ograniczone pole do popisu, jeśli chodzi o zdobywanie doświadczenia zawodowego. Często barierą jest wiek, brak wyższego wykształcenia. Wolontariat jest dobrą alternatywą. Świadczy o tym, że nie boisz się wyzwań i jesteś aktywny/a poza szkołą. Wolontariat jest też dodatkowym atutem w CV, ponieważ na podstawie umowy wolontariackiej masz udokumentowaną swoją działalność, którą wręcz warto się pochwalić.

Co myślisz o takiej formie aktywności? Daj nam znać w komentarzu!

2 KOMENTARZE

  1. Wolontariat jest dobrym rozwiązaniem. Chciałabym pomagać w schronisku, ale niestety nie ma opcji żeby przyjęli mnie bo jestem za młoda:( Można jednak brać udział w zbiórkach pieniędzy na rzecz schroniska np. Na wystawach psów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj