Wszystko co chciałabyś wiedzieć na temat e-papierosów, ale boisz się zapytać.

Choć szał na e-papierosy nieco chyba minął, to jednak nadal wiele osób zrezygnowało z tradycyjnych na ich rzecz. Czym tak naprawdę są e-papierosy i czy faktycznie są zdrowsze od tych tradycyjnych? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Wszystko co musisz wiedzieć na temat e-papierosów

E-papierosy to inaczej urządzenia inhalacyjne zasilane akumulatorem, dające podobne wrażenia co palenie tradycyjnych papierosów. Tradycyjny, szkodliwy dym jest zastępowany przez roztwór inhalacyjny (e-liquid). E-papierosy powstały w odpowiedzi na zarzuty dotyczące szkodliwości substancji zawartych w zwykłych papierosach.

Zalety e-papierosów:
  • Są zdrowsze w porównaniu do tradycyjnych papierosów, ponieważ nie zawierają wielu składników rakotwórczych, a ilość nikotyny jest nieporównywalnie mniejsza;
  • Jednorazowy koszt zakupu e-papierosów szybko się zwraca, więc są po prostu tańsze;
  • Mogą być pomocne przy rzucaniu palenia;
  • Nie narażają innych ludzi na bycie biernymi palaczami.
Wady e-papierosów:
  • Nie należy zapominać, że to nadal są PAPIEROSY, które jak wiadomo są szkodliwe. Z racji tego, że są one stosunkowo krótko na rynku, nie przeprowadzono jeszcze badań dotyczących ich wpływu na zdrowie w dłużej perspektywie. Oznacza to, że palacze są takimi ,,królikami doświadczalnymi”, którzy świadomie (lub nieświadomie) testują wpływ e-papierosów na nasze organizmy;
  • Z elektronicznymi papierosami zazwyczaj się nie rozstajemy. Z tradycyjnymi papierosami jest zazwyczaj tak, że spalimy jednego i na jakiś czas mamy spokój. W przypadku e-papierosów ,,kopcić” można praktycznie non stop, tym bardziej, że do wyboru mamy wiele aromatów;
  • Wiele młodych osób uważa je za modny gadżet i sięgają po nie, choć nie zdecydowałyby się palić tradycyjnych papierosów.

Czy elektroniczne papierosy można używać w miejscach publicznych? W Polsce zarówno sprzedaż niepełnoletnim, reklama, jak i używanie ich w miejscach publicznych jest zakazane. Istnieje również szereg przepisów regulujących (a raczej ograniczających) sprzedaż e-papierosów oraz akcesoriów.

Z czego składa się dym w e-papierosach? Jest to mieszanka nikotyny, wody, glikolu lub gliceryny i substancji zapachowo-smakowych. Nie zawiera on wielu szkodliwych substancji, które mogą powodować raka, które występują w tradycyjnych papierosach. Nie jest jednak tak, że szkodliwych substancji nie ma tam wcale. Nawet te z pozoru nieszkodliwe składniki, mogą być niezdrowe, gdy są przyjmowane w dużych ilościach przez dłuższy okres (np. kilka lat). Niestety dowiemy się o tym dopiero za kilka lat.

Czy e-papierosy mogą ułatwić rzucanie palenia? Z pewnością warto spróbować, szczególnie jeśli inne metody zawiodły. Elektroniczne papierosy mają możliwość stopniowego zmniejszania ilości nikotyny, dzięki czemu zerwanie z nałogiem może być mniej bolesne. Z drugiej strony nie pomagają oduczyć się nawyków (kierowanie ręki w stronę ust, odruch ssania czy zaciągania się), więc po ich ostawieniu wielu palaczy może mieć problem co zrobić z rękoma.

E-papierosy z pewnością są mniej szkodliwe od tych tradycyjnych, jednak nie można powiedzieć, że są zdrowe. Skoro więc w jakimś stopniu wpływają negatywnie na nasze organizm, to wniosek nasuwa się jeden: nie warto ich palić!

Polecamy: Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodę

elektroniczne papierosy

Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/E-papieros || http://www.dlanastolatek.pl || Źródło zdjęć: Pexels

2 KOMENTARZE

  1. Raport dla japońskiego ministerstwa zdrowia opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Z dokumentu wynika, że z elektronicznych papierosów wydziela się rakotwórczy formaldehyd i acetaldehyd. E-papierosy mają nawet dziesięciokrotnie większy poziom substancji rakotwórczych. Tak wynika z badań z 2014 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj