Źródło: Pinterest

Zastawiasz się, czy zazdrość w Twoim związku jest normalna? Przeczytaj ten wpis, a z pewnością znajdziesz odpowiedź.

Zazdrość to naturalne uczucie, które pojawia się w wielu relacjach z innymi ludźmi. Bierze się zazwyczaj stąd, że boimy się utraty tej drugiej osoby. Często zazdrość może pomóc w budowaniu związku i motywowaniu partnera do zwrócenia większej uwagi na swoją drugą połówkę.

?Zdrowa” zazdrość nie jest szkodliwa, za to może pokazywać, jak ważna jest dla nas druga osoba. Z drugiej strony zazdrość ?niezdrowa”, czyli taka wręcz chorobliwa, może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Jak rozpoznać, czy w Twoim związku panuje taki rodzaj zazdrości i jak sobie z nią radzić? O tym przeczytasz poniżej!

Zazdrość w związku – kiedy powinna zapalić Ci się
czerwona lampka?

Jak rozróżnić ?zdrową” zazdrość od chorobliwej i toksycznej?

Zdrowa zazdrość występuje zazwyczaj, kiedy martwisz się o chłopaka, kiedy przebywa on wśród koleżanek lub kiedy patrzy na inne kobiety na ulicy. Są to stosunkowo rzadkie sytuacje, a Twoja zazdrość nie powoduje nerwowości, nagminnych myśli o zdradzie partnera. Zazwyczaj też bardzo szybko też ustaje.

Chorobliwa zazdrość natomiast, objawia się tym, że staje się ona nagminna, prowadzi Ciebie do dużej frustracji, ciągłych myśli o zdradzie partnera, wyzwala ochotę na szpiegowanie i ciągłe kontrolowanie go. Zapominasz wtedy o zaufaniu (które jest bardzo ważne w związku!), ciągle posądzasz go o spotykanie się z innymi kobietami, nie pozwalasz mu wychodzić i ciągle jego telefon. Są to sygnały, że Twoja zazdrość stała się toksyczna.

Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością?

Niestety, jeżeli do Twojego związku wkradła się już toksyczna zazdrość, samej ciężko będzie Ci się z nią rozprawić. Konieczna może się okazać więc wizyta u psychologa albo terapia dla par. Poprawa stanu wymaga wielkiej pracy nad sobą.

Skutki chorobliwej zazdrości

Skutków chorobliwej zazdrości może być bardzo wiele, a do najczęstszych należą:

  • rozstanie – niestety chorobliwa zazdrość może kompletnie zniszczyć związek;
  • ciągłe konflikty – oskarżanie drugiej połówki o zdradę, prowadzi do wielu kłótni;
  • obniżenie samooceny partnera – brak zaufania i ciągłe obwinianie go, może sprawić, że poczuje się on kompletnie niekochany i niedoceniany;
  • stany depresyjne – ciągłe kontrolowanie partnera może sprawić, że straci on radość z życia;
  • utrata przyjaciół – ograniczając wolność drugiej osoby, niszczymy jej kontakty z innymi ludźmi;
  • utrata zaufania – zazdrość poważnie niszczy zaufanie, bez którego nie można zdrowo funkcjonować.

Jeżeli chcesz stworzyć zdrowy i udany związek, to nie bagatelizuj powyższych objawów. Nawet jeśli w Waszym związku występuje tylko ta ?zdrowa” zazdrość, pamiętajcie aby pracować nad sobą i pilnować, aby nie przekształciła się ona w większą frustrację. Im szybciej zareagujecie na niepokojące sygnały, tym łatwiej będzie Wam się pozbyć potem chorobliwej zazdrości.

Polecamy: Czy wciąż kochasz swojego chłopaka?

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj