ciekawostki o Holandii
Źródło: Pexels

W tym wpisie znajdziecie 10 ciekawostek dotyczących Holandii.

Holandia, a dokładniej Królestwo Niderlandów, to państwo położone w Europie Zachodniej oraz Ameryce Północnej (Karaiby). Jest członkiem UE oraz takich organizacji jak ONZ czy NATO. Oficjalnymi językami są: niderlandzki oraz fryzyjski, ale mnóstwo ludzi komunikuje się tam również w języku niemieckim.

11 ciekawostek o Holandii

#1. Jeśli szukacie miejsca na podróż pełną pięknych miejsc do zdjęć, to Holandia jest odpowiednim miejscem, gdyż kraj ten słynie z pięknych plantacji tulipanów.

#2. Oprócz tulipanów, można podziwiać również pola pełne wiatraków, które produkują prąd dla kraju.

#3. 25% powierzchni Holandii znajduje się poniżej poziomu morza, co znaczy, że są w depresji i grozi im zalanie, a nawet zniknięcie tych obszarów z mapy!

#4. Jeżeli zastanawiałyście się kiedyś, z którego kraju w Europie pochodzą wysocy ludzie, to już macie odpowiedź. W Holandii średni wzrost mężczyzn wynosi 1,84 metra, a kobiet 1,7 metra.

#5. Holendrzy produkują i eksportują bardzo dużo piwa, a pomimo tego to nie jest napój, który najczęściej spożywają (jest to kawa).

#6. Zdecydowana większość mieszkańców Holandii posiada rower, który stanowi o wiele bardziej popularny środek transportu niż samochód.

#7. W Amsterdamie karą za palenie wyrobów tytoniowych oraz spożywanie alkoholu w parku jest sprzątanie ulic.

#8. Nawet przy zwykłej przebieżce rano czy spacerze wieczorem z rodziną, każdy musi mieć przy sobie dokument tożsamości. Niezależnie czy jest się obywatelem tego kraju czy turystą. Należy także pamiętać, że obowiązuje to wszystkich od momentu skończenia 14 roku życia.

#9. W Holandii pary homoseksualne mogą brać ślub. Legalne są również: prostytucja, aborcja (która jest tam bardzo popularna) oraz eutanazja.

#10. Holandia zapewnia osobom niepełnosprawnym mieszkanie oraz pracę, a osoba, która straciła etat dostaje 80% wypłaty przez okres 2 lat.

#11. Im dłuższy staż posiadania prawa jazdy, tym zwiększa się dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu. W przypadku posiadania prawa jazdy krócej niż 5 lat dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila, natomiast powyżej 5 lat jest to 0,5 promila.

Jeśli byliście kiedykolwiek w Holandii, to koniecznie dajcie znać w komentarzu czy zgadzacie się z wyżej wymienionymi ciekawostkami. A może zaobserwowaliście coś całkowicie innego?

Polecamy: 10 ciekawostek o Włoszech

ciekawostki o Holandii
Źródło: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj