Zastanawiasz się czego lepiej używać w TE dni? Podpowiemy Ci!

Jeśli zaczęłaś już miesiączkować, to z pewnością zastanawiałaś się kiedyś co dla Ciebie będzie lepsze – tampony czy podpaski. Poniżej znajdziesz zalety i wady obu z nich, aby łatwiej było Ci podjąć decyzję co będzie dla Ciebie najlepsze.

Tampony czy podpaski? Co jest lepsze dla nastolatki?

Podpaski – zalety

Podpaski niewątpliwie są łatwiejsze w użyciu niż tampony. Stosując je masz też wgląd w ilość i charakter wydzieliny, dzięki czemu doskonale wiesz, kiedy należy wymienić podpaskę na nową. Nie musisz martwić się również infekcjami pochwy*.

Podpaski – wady

Podpaski uniemożliwiają korzystanie np. z basenu, a uprawianie sportu może być uciążliwe (istnieje ryzyko, że podpaska się przesunie). Skrzydełka podpasek mogą powodować odparzenia, szczególnie w upalne dni. Niewątpliwą wadą podpasek jest też nieprzyjemny zapach, który może wydzielać się przy okazji ich noszenia.

Tampony czy podpaski? Co jest lepsze dla nastolatki?

Tamp
alety

Prawidłowo założone tampony są praktycznie niewyczuwalne. Można też bez problemu uprawiać sport podczas okresu. Stosując tampony unikasz również nieprzyjemnego zapachu. Wbrew przesądom, dziewice również mogą używać tamponów, powinny jednak wybierać tzw. mini tampony, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnego uszkodzenia błony dziewiczej.

Tampony – wady

Aplikacja tamponu może niektórym dziewczynom sprawiać trudność. Nieusunięty tampon może doprowadzić do tzw. Zespołu Wstrząsu Toksycznego*.

Tampony czy podpaski? Co jest lepsze dla nastolatki?

*Jedną z infekcji pochwy jest Zespół Wstrząsu Toksycznego – spowodowany przez bakterię Stapylococcus aureus, która powszechnie występuje wewnątrz nosa i w pochwie. Jest to mikroorganizm występujący u zdrowych osób. Niektóre szczepy tej bakterii mogą wytwarzać toksyny, które powodują zespół szoku toksycznego. Jego rozwój zależy od obecności lub nieobecności przeciwciał tych toksyn. Większość kobiet, ale nie wszystkie, posiada ochronny poziom przeciwciał. Brak przeciwciał może prowadzić do zespołu wstrząsu toksycznego.

Objawy Zespołu Wstrząsu Toksycznego: podwyższona temperatura ciała (38,8°C lub wyższa), wymioty, biegunka, wysypka przypominająca oparzenie słoneczne, bóle mięśni, zawroty głowy, omdlenia, lub uczucie słabości podczas stania.

Jak przeciwdziałać: Zmieniaj tampon co 4 do 8 godzin, jeśli stosujesz je na noc, to załóż go bezpośrednio przed pójściem spać i wyjmij zaraz po przebudzeniu. Jeśli wiesz, że będziesz spać dłużej niż 8 godzin, wybierz podpaskę. Dobrze też stosować tampony naprzemiennie z podpaskami (np. do szkoły załóż tampon, ale w domu noś podpaski).

Ważne informacje:

– Przed założeniem tamponu, pociągnij dość mocno za sznureczek, aby upewnić się, że jest dobrze przyczepiony i nie urwie się podczas wyciągania tamponu z pochwy;

– Jeśli podczas wyjmowania tamponu, wydaje Ci się, że jego fragmenty zostały w środku (taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko), załóż podpaskę, tak, aby resztki wypłynęły razem z krwią, a po zakończeniu miesiączki zgłoś się do lekarza;

– Jeśli masz obfite miesiączki, zrezygnuj ze stosowania tamponów, ponieważ blokują one wypływanie krwi wraz z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Zdarza się, że cofają się one i wszczepiają np. do jajowodów;

– Nie używaj tamponów między okresem, aby zabezpieczyć się przed upławami, ponieważ częste ich używanie wysusza i podrażnia pochwę;

– Tamponów nie musisz używać po każdym korzystaniu z toalety.

Wolicie podpaski czy tampony? Piszcie w komentarzach!

Polecamy: Miesiączka w szkole – jak sobie z nią radzić?

Źródło zdjęć: http://bella.pl/pl_PL

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj