Bywasz często zmęczona mimo tego, że ostatnio zbyt wiele nie robiłaś? A może napięty grafik spędza Ci sen z powiek? Czytaj dalej!

Wiele z nas skarży się na zmęczenie. Jego powodem nie zawsze jest brak odpowiedniej ilości snu, czy wypoczynku. Nasz mózg codziennie odbiera bardzo wiele impulsów oraz informacji z zewnątrz. Gdy jest tego za dużo, możemy czuć się wyczerpane i zmęczone.

Ciągłe zmęczenie – jak się go pozbyć?

Jak wiadomo, nie można wyłączyć mózgu. Pracuje on bez przerwy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Często jednak wykonujemy czynności, które właściwie moglibyśmy spokojnie ograniczyć, co przyniosłoby ulgę naszej głowie.

W dobie Internetu, smartfonów i tabletów, większość dnia spędzamy wpatrując się w wyświetlacze telefonów lub monitory komputerów. Brak ruchu i świeżego powietrza, a także sztuczne światło, jest dla naszego mózgu męczące.

Dlatego pierwszą poradą dotyczącą walki ze zmęczeniem jest odłożenie smartfona do kieszeni/torby/plecaka oraz ograniczenie czasu spędzonego w Internecie. Na godzinę (albo chociaż pół!) przed pójściem spać nie oglądaj tv, nie patrz w komórkę, ani komputer. Postaw na wyciszenie i uspokojenie siebie po całym dniu.

Rada numer dwa

Zacznij pić więcej wody. Gdy pijemy mało, nasza krew gęstnieje, krążenie ulega zwolnieniu, nasze ciśnienie spada, a co za tym idzie – nasz mózg otrzymuje mniej tlenu. Pij około 1,5-2,5 litrów wody dziennie.

Rada numer trzy

Dbaj o porządek w miejscu, w którym często przebywasz. Dzięki temu mózg nie będzie rozproszony i będzie mógł bardziej skoncentrować się na tym, co jest ważne.

Rada numer cztery

Ogranicz spożycie słodyczy, produktów z białej mąki i słodzonych napoi. Duża ilość cukru dodaje nam energii, ale niestety tylko na krótko. Cukier w organizmie szybko wzrasta, ale też szybko spada, przez co czujemy się zmęczeni. Spożywaj produkty, które nasycą Cię na długo. Włącz warzywa i owoce do codziennego menu. Są one źródłem cennych witamin, które wspomagają zdrowie oraz wydajność naszego ciała.

Rada numer pięć

Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu. Nawet gdy jest zimno, wyjdź na krótki spacer. Dotleniony organizm jest bardziej rześki, lepiej pracuje i ma więcej energii. Podobno spędzanie czasu na świeżym powietrzu obniża poziom melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za senność.

Rada numer sześć

Uprawiaj sport regularnie. Osoby, które kilka razy w tygodniu uprawiają sport, a na co dzień są bardziej aktywne, mają więcej energii od „piesków kanapowych”.

Rada numer siedem

Rób sobie przerwy. W ciągu dnia znajdź dla siebie chociaż 20 minut i po prostu nie rób nic. Możesz zamknąć oczy i się położyć. Taka chwilka da Ci wytchnienie.

Rada numer osiem

Oczywiście śpij! Nie zarywaj nocy i nie siedź do późna, a już na pewno nie przed telewizorem! Godzinkę przed pójściem spać napij się ziołowej herbatki, możesz włączyć relaksacyjną muzykę, wziąć ciepłą kąpiel lub wypić słynne ciepłe mleko. Wybór należy do Ciebie!

Ciągłe zmęczenie - jak się go pozbyć?
Źródło: Pinterest

Źródło tekstu: Gazeta Świat Wiedzy” (Odkrywasz-Poznajesz-Rozumiesz 1/2017)

2 KOMENTARZE

  1. Czy niebawem pojawi się post dotyczący prezentu na walentynki?
    I najlepiej pomysły na każdą kieszeń i np dla chłopaka z którym jest się od nie dawna.
    Z góry dziękuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj