Branża gier od zawsze znajdowała się w czołówce innowacji technologicznych, a w ostatnich latach najnowszym czynnikiem zmieniającym w zasadzie wszystko stała się chmura informatyczna. Gry w chmurze (jak te dostępne na przykład w Plinko casino) umożliwiają graczom dostęp do poszczególnych tytułów i granie w nie na żądanie, bez konieczności kupowania drogiego sprzętu lub oprogramowania. Doprowadziło to do rewolucji w branży, dzięki której gry stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek.

W przeszłości kupowanie gry wymagało posiadania konsoli lub wydajnego komputera, czekania na premierę, stania w kolejce i nadziei, że jeśli masz starsze urządzenie, gra, która Ci się spodobała, zostanie wydana w wersji na tę właśnie konsolę lub będzie działać wystarczająco płynnie. Dwie inne „metody” zdobywania gier polegały na pożyczeniu jej od znajomego lub pobrania z sieci w nielegalny sposób.

Opcje pozwalające na granie w chmurze

Niezależnie od wybranej opcji, nigdy to nie było jednak łatwe zadanie. Jednak pojawienie się streamingu, który miał swój rynkowy przełom w przypadku Netfliksa, wprowadziło ten sam model do gier na dwóch największych platformach na rynku. Xbox Microsoftu dzięki Game Pass i jego bezpośredni konkurent Sony PlayStation dzięki PSN – PlayStation Now. Obie usługi to miesięczne lub roczne subskrypcje, które uprawniają do dostępu do gier firm w bezpośrednim katalogu, dzięki czemu możesz cieszyć się głównymi tytułami. Obecnie dostępna jest także trzecia opcja uruchomiona przez firmę nVidia, nosząca nazwę Geforce NOW.

Koszty

Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest obniżony koszt. We wszystkich przypadkach subskrypcja, czy to miesięczna, czy roczna, jest tańsza niż zakup tylko jednej gry. Nie wszystko jest oczywiście różowe, zatem gracz musi ocenić samodzielnie zalety i wady obu sposobów ze swojego punktu widzenia. Kupno gry jest droższe, jednak zostaje ona Twoja na całe życie. W modelu abonamentowym dostęp do katalogu gier masz tylko w trakcie obowiązywania abonamentu, ale dostęp do katalogu to znacznie więcej niż tylko jedna gra. Wybór ten jest odrębny dla każdego gracza, więc każdemu będzie łatwo znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Biblioteka gier

Kolejną interesującą kwestią do oceny jest większa dostępność. Gry w chmurze usuwają barierę wejścia dla wielu graczy, których może nie stać na wysokiej klasy komputer lub konsolę do gier. Do grania w chmurze wystarczy przyzwoite połączenie internetowe i jakiekolwiek kompatybilne urządzenie. W przypadku Xboksa i Geforce NOW wystarczy, że w najgorszym przypadku będziesz mieć przy sobie aplikację danej usługi i będziesz mógł grać. Eliminuje to użycie konsoli, co jest już konieczne w przypadku PSN PlayStation. Ta dostępność otworzyła świat gier dla szerszej publiczności, w tym zwykłych graczy i osób z ograniczonym budżetem.

Brak przechowywania na urządzeniu lokalnym

Trzecią zaletą byłoby rozwiązanie problemu zwanego przechowywaniem. Dawno minęły czasy oczekiwania na pobranie gry lub braku możliwości jej pobrania z powodu niewystarczającej ilości miejsca na dysku. W przeszłości trzeba było uważnie wybierać, którą grę pozostawić na konsoli, a którą usunąć. Dzięki graniu w chmurze gry są przesyłane strumieniowo bezpośrednio na Twoje urządzenie, dzięki czemu możesz od razu zacząć grać. Jest to duże udogodnienie dla graczy, którzy chcą od razu przystąpić do akcji.

Wydajność

Czwartym bardzo ważnym punktem jest wydajność. Platformy do gier w chmurze korzystają z wydajnych serwerów, które mogą zapewnić wysokiej jakości grafikę i rozgrywkę, nawet na urządzeniach, na których normalnie nie byłoby możliwe uruchamianie wymagających gier. Oznacza to, że gracze mogą cieszyć się grami klasy AAA na szerokiej gamie urządzeń, w tym na smartfonach, tabletach i laptopach. Gra nie jest już zależna od sprzętu, co oszczędza graczowi konieczności ciągłej modernizacji urządzeń peryferyjnych, aby uzyskać najlepsze możliwe wrażenia.

Różnorodność oferty

I wreszcie dywersyfikacja. Platformy do grania w chmurze oferują szeroką gamę gier do wyboru, w tym nowości, popularne tytuły, a nawet klasyczne gry. Oznacza to, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto niektóre usługi grania w chmurze dostępne na polskim rynku:

  • Xbox Game Pass.  Ta usługa oferuje bibliotekę ponad 100 gier w ramach miesięcznej opłaty abonamentowej. Jest ona dostępna na konsolach Xbox, komputerach PC i urządzeniach mobilnych.
  • PlayStation Now.  PlayStation Plus (taka jest aktualna nazwa tej usługi) oferuje bibliotekę ponad 800 gier w ramach jednej miesięcznej opłaty abonamentowej. Usługa dostępna jest na konsolach PlayStation i PC.
  • GeForce Now. To usługa gier w chmurze firmy NVIDIA oferująca dostęp do biblioteki ponad 1000 gier. Usługa dostępna jest na komputerach PC, Macach oraz na urządzeniach mobilnych.
  • Shadow PC.  Shadow PC to usługa gier w chmurze, która umożliwia wypożyczenie wirtualnego komputera PC z najnowocześniejszym sprzętem. Dzięki temu możesz grać w dowolną grę, niezależnie od wymagań systemowych.
  • Steam.  Steam to cyfrowa platforma dystrybucji gier wideo opracowana przez firmę Valve. Posiada bibliotekę zawierającą ponad 50 000 gier. Dostępna jest szeroka gama gier na PC, w tym nowości, popularne tytuły, a nawet klasyki.

Branża gier w chmurze jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ale szybko się rozwija. Eksperci przewidują, że do 2026 r. rynek ten osiągnie wartość ponad 16 miliardów euro. W miarę ciągłego doskonalenia technologii możemy spodziewać się pojawienia się w przyszłości jeszcze potężniejszych i tańszych usług gier w chmurze.

Chmura rewolucjonizuje branżę gier, czyniąc ją bardziej dostępną, niedrogą i zabawną dla każdego. Dzięki stale dostępnej większej liczbie gier i platform przyszłość gier w chmurze jest pewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj