Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

W tym wpisie dowiesz się, czym są zaburzenia odżywiania i jak sobie z nimi radzić.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Skąd biorą się zaburzenia odżywiania?

Często mają one podłoże psychiczne i są związane z niskim poczuciem własnej wartości, co jest problemem wielu nastolatek. Chęć dążenia do ideału, promowana przez media chudość, potrzeba akceptacji wśród rówieśników powodują, że młode dziewczyny (rzadziej chłopcy) zaczynają się odchudzać w sposób niekontrolowany, co może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Jakie są najczęściej spotykane zaburzenia odżywiania?

Wyróżniamy 3 najbardziej popularne zaburzenia odżywiania:

1. Anoreksja – inaczej zwana jadłowstrętem psychicznym. Charakteryzuje się nadmiernym głodzeniem się oraz nadmierną utratą masy ciała. Osoba chora panicznie boi się przytyć, w związku z czym nie je prawie nic, i jednocześnie bardzo dużo ćwiczy. Charakterystyczny dla anoreksji jest również zanik miesiączki.

2. Bulimia – charakteryzuje się napadami obżarstwa, po których osoba chora przeczyszcza się poprzez wymioty, stosowanie środków przeczyszczających lub wzmożonej aktywności fizycznej. Osoba chora ma poczucie utraty kontroli nad jedzeniem, często też stosuje diety.

3. Obżarstwo – charakteryzuje się naprzemiennymi okresami obżarstwa oraz głodzenia się. Osoba chora często odczuwa wyrzuty sumienia podczas napadów nadmiernego jedzenia.

Istnieją jeszcze inne zaburzenia odżywiania, które stanowią kombinacje powyższych zaburzeń.

Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego objawy choroby, nie zwlekaj! Udaj się do lekarza!

Jak leczyć zaburzenia odżywiania?

Problemy z kontrolowaniem wynikają z problemów psychicznych oraz kompleksów, dlatego leczenie dobrze byłoby zacząć od wizyty u psychologa, który pokieruje chorym dalej.

Jak bezpiecznie się odchudzać?

Przede wszystkim nie wolno się głodzić! Stosowanie diet grozi efektem jojo. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana nawyków żywieniowych, wyeliminowanie cukru z diety, spożywanie większej ilości owoców i warzyw, picie wody i ruch. Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, to tylko tyle wystarczy, abyś w zdrowy sposób zrzuciła zbędne kilogramy. Warto też udać się do dietetyka, który pomoże nam ustalić odpowiedni dla nas jadłospis.

Czym są zaburzenia odżywiania?
Źródło: Pinterest

Źródło tekstu: http://www.zaburzeniaodzywiania.info

4 KOMENTARZE

  1. Od roku choruję na bulimię. Zaczęło się niesamowicie gwałtownie, niepowstrzymwyalna chęć na słodycze i inne kaloryczne rzeczy, a za razem odraza do jedzenia. Później również do siebie, że nie postafilam się powstrzymać. Następnie za każdym razem pojawiały się mdłości a potem wymioty. To trwa do dziś, z kilkoma dniami przerw na głodówki i normalne jedzenie, gdy podejmuję próbę walki z chorobą. Nie potrafię tego powstrzymać, czuję że to mnie niszczy, mam zdartą skórę na kostkach na dłoni, zawroty i bóle głowy. Bardzo chciałabym wyzdrowiec, ale za razem nie chcę, nie umiem. Lęk przed byciem grubym, znów wyśmiewanyn jest za silny. Nienawidzę się za to że zaczęłam, ale za razem podziwiam się że w tym trwam. Nie wiem już co robić. Nie chcę by rodzice wiedzieli, wstyd mi. Nie potrafię nad tym zapanować.

    • Koniecznie idź do lekarza lub szkolnego psychologa! Powinnaś też powiedzieć rodzicom, przecież to najbliższe Ci osoby, które mogą Ci pomóc, więc nie powinno być Ci wstyd prosić ich o pomoc. To, że zaczniesz się leczyć, nie odznacza, że przytyjesz – ruch i zdrowe odżywianie to gwarancja szczupłej (zdrowej) sylwetki. Pozdrawiamy

  2. Poproszę duuużo więcej artykułów do zakładki FIT. Są wakacje, więcej czasu, więc z pewnością wiele osób byłoby zainteresowanych jakimiś zdrowymi i tanimi przepisami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj