Po wakacjach wybierasz się do nowej szkoły? Sprawdź, czym NIE należy się kierować podczas wybierania odpowiedniej placówki.

Wielkimi krokami zbliża się termin składania wniosków o przyjęcie do szkoły średniej. Wyboru należy dokonać w dniach 13.05.2019 – 20.05.2019, więc niezdecydowani mają już naprawdę niewiele czasu do namysłu. Jeśli jeszcze nie podjęłaś tej ważnej decyzji, to ten wpis jest dla Ciebie.

Czym się NIE kierować przy wyborze szkoły?

Każdy z nas ma inne priorytety, więc kryteria wyboru mogą się różnić, ale jest kilka takich, które są na tyle małe istotne, że nie powinno brać się ich pod uwagę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy spośród wybranych szkół nie jesteśmy w stanie wybrać naszego faworyta, a każdą z nich oceniamy podobnie. Wtedy dokonać wyboru w oparciu o poniższe kwestie.

1. Wybory przyjaciółek. Mając bliskie osoby obok siebie, czujemy się raźniej, ale wybieranie szkoły tylko dlatego, że zdecydowały się na nią koleżanki jest błędem. Prawdziwa przyjaźń przetrwa mimo wybrania innych placówek, a nietrafiony wybór szkoły może rzutować na naszą dalszą edukację.

2. Plotki krążące wśród uczniów. Opinie o szkole są istotne, ale o wiele bardziej wiarygodne są wszelkiego rodzaju rankingi, niż informacje przekazywane z ust do ust. Choć mówi się, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy, to szkoda byłoby rezygnować z jakiejś szkoły tylko dlatego, że krążą o niej niepotwierdzone informacje.

3. Opinie o nauczycielach. Zarówno w przypadku całej szkoły, jak i nauczycieli w niej pracujących, podejmowanie decyzji na podstawie plotek nie jest dobrym pomysłem. Nauczyciele są lepsi i gorsi, ale naprawdę niewielu jest takich, którzy ?gnębią” uczniów przykładających się do nauki. Jeśli będziesz się uczyć do sprawdzianów, odrabiać zadania domowe i chodzić przygotowana na zajęcia, to raczej nie masz się czego obawiać.

4. Zajęcia pozalekcyjne. Są ważne, ale czy najważniejsze? Dostęp do zajęć dodatkowych możesz mieć również poza szkołą. W dalszej kolejności można brać to pod uwagę, ale ważniejsze mimo wszystko są inne kryteria.

Na co w takim razie warto zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?

  • Twoje zainteresowania (znajdź szkołę, gdzie poziom nauczania z Twojego ulubionego przedmiotu jest zaawansowany);
  • Twoje wyniki (to od nich zależy, czy dostaniesz się do danej szkoły);
  • Odległość szkoły od Twojego miejsca zamieszkania;
  • Poziom nauczania w danej szkole.

Polecamy: Wybór szkoły średniej – najważniejsze informacje


Źródło zdjęć: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj