Aby móc cieszyć się dobrym stanem zdrowia należy o nie odpowiednio dbać na każdym etapie życia. Pomijanie regularnych badań u ginekologa może mieć bardzo negatywne skutki. Przeczytaj i dowiedz się dlaczego.
Dbanie o zdrowie to kompleksowe działanie. Aby móc w pełni korzystać z życia musisz zwracać uwagę na codzienne nawyki, jak i regularne badania. Również ginekologiczne. O tym drugim łatwo zapomnieć. Niestety brak rutynowych badań u specjalistów może mieć poważne konsekwencje.
Jak często należy odwiedzać ginekologa?
Zdrowie kobiet wymaga szczególnej troski. Jednym z obowiązkowych badań profilaktycznych są wizyty u ginekologa. Ich częstotliwość powinna być zawsze dobierana indywidualnie. Może różnić się w zależności od wieku i stanu zdrowia, jednak według zaleceń badanie powinno odbywać się przynajmniej raz w roku.
Skorzystanie z porady ginekologa online może być przydatne, gdy pojawi się jakiś nagły problem, pytanie lub wątpliwość odnośnie stosowanych leków. Jeżeli przyjmujesz regularnie, np. tabletki antykoncepcyjne i nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz odbyć wizytę zdalnie, żeby otrzymać receptę.
Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest niezbędna w celu przeprowadzenia badań. W zaleconych przez lekarza terminach powinnaś zgłaszać się na wykonanie USG, cytologii i badania piersi. Jest to podstawowe minimum pozwalające kontrolować stan zdrowia. Obecnie prowadzonych jest wiele programów profilaktycznych, które przypominają o regularnych badaniach i umożliwiają wykonanie ich nawet w miejscach, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony.
Przeczytaj również: Wizyta u ginekologa. Jak się przygotować? Pierwsza wizyta u ginekologa
Jakie mogą być konsekwencje nieregularnych badań ginekologicznych?
Wiele kobiet zapomina o tym, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Niektóre z poważnych chorób, jak np. rak jajnika czy szyjki macicy przez długi czas nie daje żadnych oznak. Dopiero w zaawansowanym stadium kobieta może zacząć odczuwać jakiekolwiek dolegliwości. Zapominanie lub co gorsza świadome unikanie badań może doprowadzić do tego, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Wtedy koniecznością może okazać się drastyczne leczenie, a szanse na całkowite wyleczenie mogą być dużo mniejsze.
Oprócz badań wykonywanych przez lekarza istotne jest także samodzielne kontrolowanie stanu zdrowia. Regularnie należy wykonywać samobadanie piersi. Wskazówki, jak je wykonać dostępne są na wielu stronach internetowych. Można znaleźć nawet dokładną instrukcję w formie video. Do lekarza należy zgłosić się w przypadku zauważenia jakichkolwiek nietypowych symptomów. Dużo lepiej jest udać się na wizytę i usłyszeć, że obawy są bezpodstawne, niż żałować, że zareagowało się za późno.
System opieki zdrowotnej w Polsce może nie należy do najlepszych, jednak wiele zależy również od nas samych. Pamiętając o regularnych wizytach u specjalistów oraz o wykonywaniu badań i korzystaniu z programów profilaktycznych możemy mieć realny wpływ na utrzymanie swojego zdrowia w dobrym stanie.
Artykuł sponsorowany