Poznaj zasady pielęgnacyjne i skuteczne sposoby na uporanie się z przetłuszczającymi się włosami.
Przetłuszczające się włosy to problem wielu dziewczyn, szczególnie tych w okresie dojrzewania. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny przetłuszczania się włosów i jaka pielęgnacja będzie w tym wypadku najlepsza? Czytaj dalej!
Jak dbać o przetłuszczające się włosy?
Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów:
- Zmiany hormonalne – są one najczęściej spowodowane okresem dojrzewania lub ciążą;
- Nieprawidłowe mycie włosów – często oczyszczanie skóry głowy okazuje się być zbyt szybko i pobieżnie potraktowane, przez co jest ono niedokładne;
- Nieodpowiedni szampon – na przykład zbyt silny, wysuszający, o niewłaściwym odczynie pH;
- Zbyt rzadkie mycie – takie ?przetrzymywanie” włosów niesie za sobą zgubne konsekwencje;
- Tło genetyczne;
- Nieprawidłowa dieta;
- Choroby, np. łojotokowe zapalenie skóry;
- Czynniki termiczne – wysoka, jak i zbyt niska temperatura, stymuluje produkcję łoju.
Jak dbać o przetłuszczające się włosy?
Pierwszym (i najlepszym) sposobem na przetłuszczające się włosy jest wyeliminowanie przyczyny ich powstawania i/lub ograniczenie jej skutków. Nie wszystko można oczywiście od razu wykluczyć z naszego życia – no bo jak tu przeskoczyć okres dojrzewania albo chorobę? Zawsze można jednak łagodzić tego następstwa, np. stosując leki i pielęgnując włosy w odpowiedni sposób. Najczęstsze powody przetłuszczania się skalpu możemy łatwo wyeliminować, zdrowo bilansując naszą dietę, trafnie dobierając szampony i odżywki, czy też poprawiając technikę mycia skóry głowy.
Dieta
Najlepsza na przetłuszczające się włosy jest dieta lekka, nisko tłuszczowa. Podstawą w niej powinny być warzywa i owoce. Należy unikać potraw ciężkostrawnych i złego tłuszczu, a zwiększyć ilość spożywania witamin, soli mineralnych i białka. Ważne jest także picie wystarczającej ilości wody, czyli prawidłowe nawadnianie organizmu.
Mycie
Ten rodzaj włosów – tak samo jak każdy inny – należy myć tak często jak to konieczne, nawet codziennie jeśli trzeba. Należy to robić delikatnie, gdyż zbyt intensywny masaż skóry głowy, pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Do mycia używamy letniej wody. Dla włosów przetłuszczających się, jest wskazane mycie podwójne, które dokładniej je oczyści.
Szampon do codziennego użytku powinien być delikatny, bez SLS. Najlepiej wybierać te przezroczyste, gdyż zawierają one mniej szkodliwych substancji, nie obciążają dodatkowo włosów, a także lepiej je domywają. Raz w tygodniu należy sięgnąć po silniejszy szampon. W przypadku dużego przetłuszczania, warto zastanowić się nad kupnem specjalnego szamponu leczniczego – najlepiej po konsultacji z dermatologiem.
Odżywki, oleje i maski
Jeśli chodzi o odżywki, należy unikać tych bez spłukiwania, ponieważ mogą one niepotrzebnie obciążyć włosy. Pamiętać trzeba też, by nakładać odżywkę jakieś 5 cm od skóry głowy, czyli mniej więcej od ucha w dół, a nie na skalp. Po przewidzianym przez producenta czasie, powinno się dokładnie spłukać włosy.
Posiadaczki przetłuszczającego się skalpu, nie powinny unikać także olejowania włosów. Jeśli olej będzie odpowiednio dobrany do stanu włosów oraz ich porowatości, a po całym procesie olejowania zostanie dokładnie spłukany, to nie powinien nieść za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Co więcej, jeśli będziesz olejować, prócz włosów na długości, także skórę głowy, to możliwe, że problem przetłuszczania się zmniejszy, gdyż olej może uregulować wydzielanie sebum.
Z masek do włosów należy wybierać te lekkie, bez silnie działających składników i nakładać je od połowy długości włosów.
Warto te produkty stosować jeszcze przed myciem, wtedy będziemy mieć pewność, że niedomyty nadmiar kosmetyku nie będzie ciążył na włosach.
Dodatkowe sposoby na przetłuszczający się skalp włosów
Co jeszcze możesz zrobić aby ograniczyć łojotok i zachować świeżość włosów na dłużej?
#1. Susz włosy tylko chłodnym nawiewem.
#2. Ogranicz dotykanie, poprawianie i czesanie włosów w ciągu dnia do minimum. Kiedy tylko możesz, wiąż je albo spinaj (szczególnie grzywkę).
#3. Unikaj prostownic i lokówek i innych stylizacji ciepłem.
#4. Często czyść szczotki i grzebienie do włosów oraz regularnie pierz poszewkę poduszki.
#5. Zrezygnuj z noszenia turbanu na głowie.
#6. Stosuj wcierki – te kupne albo zrobione w domu, np. wcierka cytrynowa.
#7. Stosuj domowe sposoby:
Wcierka cytrynowa
Sok z ok. 1/3 cytryny zmieszaj z połową szklanki wody. Wcieraj w umytą skórę głowy i nie spłukuj.
Płukanka pokrzywowa
Garść suszonych liści pokrzyw (lub 2 torebki gotowej herbaty) zalej ok. 1 l wrzącej wody i parz pod przykryciem przez 15 min. Po ostygnięciu płukanki, polewamy nią świeżo umyte włosy. Tak samo możesz wykonać inne płukanki ziołowe, np. z rozmarynu, rumianku, albo skrzypu.
Maseczka drożdżowa
Rozgnieć ok. 1/2 kostki drożdży i zmieszaj ją z 1/2 szklanki ciepłego mleka. Maseczkę trzymaj na głowię przez 30 min., a następnie dokładnie ją spłucz.
Czytaj także: Czym umyć włosy zamiast szamponu?
Źródło zdjęć: Pexels