Jak dbać o ubrania

Co zrobić, aby ulubiona bluzka czy sukienka służyły nam jak najdłużej? W tym wpisie podpowiadamy, jak należy dbać o ubrania.

Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, odpowiednie obchodzenie się z ubraniami może przedłużyć ich żywotność. Co robić, aby ulubiony ciuch służy nam możliwie jak najdłużej? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów.

Jak dbać o ubrania, by służyły nam jak najdłużej?

Nie chodź w nich po domu. To jedna z głównych zasad dbania o ciuchy – po powrocie do domu należy się przebrać. To oczywiste, że im krócej będziemy nosić daną rzecz, tym dłużej będzie się ona dobrze prezentować.

Odkładaj je na miejsce. Większość z nas ma takie krzesło, które służy za półkę. Zazwyczaj jest na nim sterta zwiniętych ubrań, która z każdym dniem coraz bardziej rośnie. Ubrania leżące w takiej stercie gniotą się, a dodatkowo osadza się na nich kurz, dlatego po zdjęciu powinno się je złożyć lub powiesić w szafie.

Regularnie sprawdzaj, czy nie wymagają odświeżenia lub naprawy. Małą dziurkę w bluzce łatwo zaszyć, ale jeśli się powiększy, ciężko będzie coś z nią zrobić, tak aby nie było nic widać. Niektóre ubrania się mechacą – aby przywrócić im świeży wygląd warto użyć golarki do ubrań.

Odpowiednia metoda prania. To bardzo ważny punkt. Przede wszystkim zbyt częste pranie może uszkodzić niektóre tkaniny, dlatego aby nie popełnić tego błędu, zajrzyj do naszego wpisu: Jak często prać rzeczy?

Kolejna sprawa to pranie ubrań na lewej stronie. Dotyczy to w szczególności spodni, bluzek i swetrów. Należy też pamiętać o dokładnym sprawdzeniu kieszeni spodni, zanim wrzucimy je do pralki. Wyprana chusteczka może się pokruszyć, a usunięcie jej kawałków ze wszystkich zakamarków i zagięć materiału jest trudne.

Przed praniem ZAWSZE SPRAWDZAJ CO JEST NAPISANE NA METCE. Zwracaj uwagę na materiał, z którego wykonany jest ciuch, aby dopasować do niego odpowiednią metodę czyszczenia:

Bawełna – jest dość wytrzymała, dlatego ilość obrotów może być tu wyższa niż w przypadku delikatnych tkanin. Ubrania z bawełny należy prać w 30-40 (białe pierzemy w 40). Ręczniki i pościel powinny być prane w 60 stopniach.

Wełna – ubrania wełniane wymagają delikatnego traktowania, dlatego najlepiej jest prać je ręcznie (ewentualnie w 30 stopniach przy możliwie jak najmniejszych obrotach). W przypadku wełny, ubrania najlepiej suszyć w pozycji poziomej, ponieważ wisząc mogą się rozciągnąć.

Poliester – to z niego zrobiona jest większość naszych ubrań (często występuje on też jako dodatek z innymi materiałami). Ubrania poliestrowe należy prać w 30 stopniach.

Jak dbać o ubrania

Źródło zdjęć: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj