Źródło: Pinterest

Ostatnio nie potrafisz dogadać się z rodzicami? Wydaje Ci się, że w ogóle Cię nie rozumieją? Nieporozumienia i sprzeczki nastolatek z rodzicami są normalne, ale znamy kilka sposobów, jak im zapobiec.

Masz wrażenie, że Twoi rodzice nie traktują Cię poważnie i choć masz już kilkanaście lat, to w ich oczach jesteś nadal dzieckiem? Musimy Cię zmartwić – taki stan rzeczy może potrwać jeszcze długi czas, a ich zachowanie najczęściej wynika z troski o Ciebie. Jeśli jednak naprawdę nie potraficie się dogadać, to poniżej znajdziesz kilka naprawdę dobrych i sprawdzonych porad, jak to zmienić. Zapraszamy!

Jak lepiej dogadywać się z rodzicami?

#1. Postaw się na miejscu rodziców

Czasami ciężko jest nam zrozumieć drugą stronę, bo nie próbujemy ,,wejść w jej skórę”. Widzimy tylko swoje racje i zakładamy, że rodzice mają złe intencje. To oczywiście nieprawda, bo najczęściej ich zakazy czy nakazy wynikają z troski (czy Ty nie martwiłabyś się, gdyby Twoje dziecko wracało do domu w nocy albo miało złe stopnie i mogłoby nie zdać ważnych egzaminów?). Jeśli Ty spróbujesz ich zrozumieć, to oni prawdopodobnie odwdzięczą Ci się tym samym.

#2. Rozmawiaj, a nie krzycz

Pamiętaj, że krzykiem niewiele zdziałasz. Nikt nie lubi, gdy się na niego podnosi głos, a nawet jeśli to Twoi rodzice zaczęli, to nic nie wskórasz przekrzykując ich. W takiej sytuacji należy poczekać, aż emocje opadną i na spokojnie wrócić do tematu. Jeśli chcesz udowodnić rodzicom, że jesteś dojrzała, to pokaż, że mimo odmiennego zdania na jakiś temat, umiesz zachować się grzecznie wobec nich.

#3. Słuchaj ich argumentów

Po pierwsze grzeczność nakazuje, żeby wysłuchać tego, co rodzice mają Ci do powiedzenia, a po drugie być może dzięki temu zrozumiesz ich punkt widzenia. Poza tym to działa w dwie strony – jeśli Twoi rodzice zobaczą, że ich słuchasz, chętniej odwdzięczą Ci się tym samym.

#4. Przygotuj kontrargumenty

Jeśli macie problem, który wywołuje między Wami kłótnie, to zanim wrócisz znowu do tego tematu, przygotuj się do rozmowy. Zastanów się co Twoi rodzice mogą powiedzieć i jakich argumentów mogą użyć, tak aby nic Cię nie zaskoczyło. Dzięki temu zrobisz na nich dobre wrażenie, a Twoje szanse na powodzenie mogą wzrosnąć.

#5. Dąż do kompromisu

Konfliktów nie da się uniknąć, ale najważniejsze, żeby umieć się dogadać. Właśnie temu służą kompromisy. Ty trochę odpuścisz, Twoi rodzice trochę odpuszczą i spotkacie się w połowie drogi. Żadne z Was nie będzie w pełni zadowolone, ale z drugiej strony wszyscy powinniście być usatysfakcjonowani.

#6. Odpuść, kiedy trzeba

Czasami lepiej jest (choćby dla świętego spokoju) po prostu pogodzić się z sytuacją i przestać toczyć wojny. Dopóki mieszkasz ze swoimi rodzicami, to oni rządzą w domu, więc musisz ich słuchać. Nie zapominaj też, że to Twoi rodzice, więc należy im się szacunek.

A Ty? Jakie masz sposoby, aby dobrze dogadywać się z rodzicami? Napisz nam w komentarzu!

jak dogadać się z rodzicami?

Źródło zdjęć: http://pl.pinterest.com

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj