Studia bywają bardzo absorbujące. Mimo to spora grupa studentów w tym czasie decyduje się na znalezienie swojej pierwszej pracy. Jeśli Ty również zaliczasz się do tego grona, to mamy dla Ciebie kilka porad.
Czy warto pracować podczas studiowania?
Zacznijmy od tego, czy w ogóle warto myśleć o pracy podczas studiów. Tak naprawdę wiele zależy tutaj od indywidualnych kwestii. Są osoby, które muszą znaleźć zatrudnienie, aby mieć z czego się utrzymać.
Innym argumentem jest doświadczenie. Jeśli na studiach nie będziesz pracować, to po ich ukończeniu Twoje CV może być puste. Wówczas inne osoby, które w tym czasie zdobywały swoje pierwsze zawodowe doświadczenia, mogą prezentować się lepiej w oczach pracodawców.
Miej na uwadze to, że podczas rekrutacji patrzy się czasami nie tylko na to, gdzie pracowałeś, ale czy w ogóle miałaś jakieś zatrudnienie. Dla rekrutera fakt, że byłeś w stanie pogodzić studiowanie z pracą, może być argumentem za tym, że jesteś osobą ambitną i pracowitą.
Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania pierwszej pracy?
Tutaj znów wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Z pewnością przydatny będzie elastyczny grafik, ponieważ zajęcia i wykłady mogą odbywać się zarówno z rana, jak i w godzinach popołudniowych. Inną opcją będzie praca wyłącznie w weekendy, jednak bierz pod uwagę to, że w wielu zawodach nie będziesz mieć możliwości pracowania w niedziele niehandlowe.
W miarę możliwości możesz szukać zatrudnienia w branży, która pokrywa się z Twoimi studiami. Wówczas zyskasz doświadczenie, które będzie przydatne po ukończeniu szkoły. Dodatkowo najlepszą sytuacją byłoby znalezienie takiej pracy, która nie obciążałaby Cię zbyt mocno psychicznie. Mimo wszystko musisz mieć siłę do nauki.
Warto również już na samym początku wyznaczyć sobie cel. Godzenie studiów z pracą niejednokrotnie będzie męczące. Dlatego dobrze zawczasu odpowiednio się nastawić i w ciężkich chwilach wracać myślami do powodów, dla których podjąłeś taką decyzję.
Może być również tak, że nie będziesz zadowolony ze swojej pracy. W takiej sytuacji być może najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z niej i poszukanie innej. Miej na uwadze, że pracodawca może wymagać od Ciebie obiegówki, czyli dokumentu, który poświadczy, że nie masz już żadnych powinności względem swojego szefa. Jeśli nie wiesz, jak wygląda takie pismo, sprawdź wzór na kartę obiegową na Aleo.
Studia i praca mogą się uzupełniać
Sytuacją idealną jest znalezienie zatrudnienia w swoim zawodzie jeszcze podczas studiowania. Na pierwszym roku może być to jeszcze niemożliwe, jednak coraz częściej pracodawcy bacznie przyglądają się studentom. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim w ten sposób mogą odpowiednio przeszkolić młodego człowieka i wdrożyć go w funkcjonujące w firmie procesy.
Na takim rozwiązaniu korzystasz również Ty. Możesz sprawdzić od strony zawodowej, a nie tylko teoretycznej, jak w rzeczywistości wygląda Twoja branża. Do tego nawet zaczynając od stanowiska juniora w momencie skończenia studiów, będziesz mieć argumenty za tym, aby poprosić o awans i podwyżkę. W końcu będziesz mieć zarówno dokument potwierdzający Twoją wiedzę teoretyczną, jak i doświadczenie zawodowe.
Studiowanie i pracowanie jednocześnie nie jest łatwym zadaniem. Mimo to niesie za sobą wiele korzyści, również tych długoterminowych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, dlaczego warto podjąć się takiego wyzwania.
Artykuł sponsorowany