Masz bloga i chciałabyś go promować? Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

W dzisiejszych czasach założenie bloga nie stanowi najmniejszego problemu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie swojego ,,wirtualnego pamiętnika”. Kiedy już wymyślimy unikalną nazwę, zdecydujemy się na jakiś szablon, dodamy pierwszy wpis, pojawia się kolejny problem. Chodzi oczywiście o to, w jaki sposób zdobyć czytelników. Nie każdy zakłada bloga po to, aby zyskać sławę, ale jednak miło jest mieć grono fanów, którzy czytają nasze teksty i od czasu do czasu coś skomentują. Nie jest to jednak takie proste.

Jak promować swojego bloga?

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że czytelnicy sami Cię odnajdą, jeśli nie im w tym nie pomożesz. Niestety zanim Twój blog zacznie wyświetlać się w wyszukiwarce Google na wysokich pozycjach, może minąć kilka lub kilkanaście miesięcy. Zamiast tego, lepiej wykorzystać inne sposoby na autopromocję. W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów.

#1. Działaj w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach to podstawa. Nie wystarczy już sam Facebook i Instagram. Powinnaś także pomyśleć o założeniu Snapchata. Zacznij od zaproszenia znajomych do polubienia Twoich profili. Nie zapomnij też o odpowiednich hashtagach na Insta, które zachęcą innych użytkowników do odwiedzenia Twojego konta.

#2. Szukaj miejsc, gdzie możesz się promować

FB, Insta oraz Snap to nie wszystko. W zależności od tematyki Twojego bloga, masz jeszcze mnóstwo innych stron, gdzie możesz się reklamować. Są to między innymi takie portale, jak: Pinger, Zszywka, Pinterest, Modnapolka, Stylowi itp. Udzielając się na tych profilach, możesz wygenerować dodatkowy ruch na Twojego bloga. Jeśli zdecydowałaś się na platformę blogger.com, możesz także wgrać specjalną wtyczkę, dzięki której Twoje nowe wpisy będą wyświetlać się wszystkim, którzy Cię zaobserwują.

#3. Komentuj

Jest to dość skuteczny, choć czasochłonny sposób na zwiększenie liczby czytelników na swoim blogu. Komentarze muszą jednak być przemyślane i odnosić się do treści wpisu, który zamierzasz skomentować. Komentarze dodawane na zasadzie kopiuj-wklej ze stałym tekstem, typu: ,,świetny blog, zapraszam do mnie xxx” nie są mile widziane i rzadko kiedy przynoszą zamierzony efekt. Nikt przecież nie lubi, gdy jego strona jest zaśmiecana przez spam.

#4. Obs=obs

Czy taka metoda ma sens? Zdania na ten temat są podzielone. Możesz dzięki temu nabić sobie obserwatorów, ale czy właśnie na tym Ci zależy? Możliwe, że część z tych osób zajrzy czasem na Twojego bloga i coś przeczyta, ale zdecydowana większość nie jest zainteresowana Twoją twórczością i tym, co masz do przekazania.

#5. Organizacja konkursów

Jest to oczywiście jakaś metoda, ale trzeba mieć środki na zafundowanie nagród dla zwycięzców. Ponadto jeśli Twój blog ma jeszcze mało czytelników, to zasięg rozdania również nie będzie zbyt duży.

#6. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz

Uzbrój się w cierpliwość i po prostu systematycznie dodawaj nowe posty. Umacniasz dzięki temu pozycję swojego bloga i zwiększasz szanse na to, że któryś z tekstów znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania.

#7. Współpracuj z innymi

Blogerzy często organizują różnego typu akcje, mające na celu wzajemną promocję. Warto angażować się w takie inicjatywy, bo oprócz nowych czytelników, możesz zyskać także internetową przyjaciółkę, a także świetnie się przy tym bawić.

Macie więcej pomysłów na promowanie bloga? Piszcie w komentarzach!
Jak promować swojego bloga?

Źródło zdjęć: Pexels