Jak rozszyfrować symbole E w jedzeniu?

Sprawdź, co oznaczają symbole E znajdujące się na opakowaniach produktów spożywczych.

Zgodnie z prawem producenci żywności są zobowiązani do zamieszczania na opakowaniach informacji o konserwantach niebezpiecznych dla zdrowia. Większość z nas jest też coraz bardziej świadoma i wie, że np. azotany i azotyny spożywane w nadmiernej ilości, są szkodliwe. Warto szukać produktów, które ich nie zawierają, szczególnie iż nie zawsze są one droższe. Wiele na ten temat mówi Doktor Ania, dlatego zachęcamy do śledzenia jej profilu na FB.

Producenci żywności próbują różnych sztuczek, aby zaszyfrować informacje o niezdrowych składnikach, dlatego zamiast zamieszczać ich pełną nazwę, stosują symbol E. Większość konsumentów nie wie co one oznaczają, dlatego poniżej zamieszczamy małą ściągawkę.

Jak rozszyfrować symbole E w jedzeniu?

Symbol E występuje zawsze w towarzystwie 3 lub 4 liczb. Możemy wyróżnić kilka ich przedziałów:

E100 – E199 = barwniki

E200 – E299 = substancje konserwujące

E300 – E399 = przeciwutleniacze i regulatory kwasowości

E400 – E499 = substancje stabilizujące, zagęszczające, emulgujące, stosowane na powierzchniach wyrobów

E500E599 = m.in. środki spulchniające

E600 – E699 = wzmacniacze smaku

E900 – E999 = substancje słodzące

Barwniki są raczej nieszkodliwe, choć mogą powodować reakcje alergiczne. Nie wszystkie należy jednak spożywać w dużych ilościach (np. E174 oznacza srebro, którego nadmiar w organizmie może doprowadzić do zatrucia!).

Konserwanty chronią żywność przed zepsuciem, jednak część z nich spożywana w nadmiarze zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Przeciwutleniacze i regulatory kwasowości mają za zadanie między innymi zabezpieczenie żywności przed jełczeniem. Część z nich (np. E322, czyli lecytyna) jest nieszkodliwa, ale już np. E320, czyli tzw. BHA występujący np. w chipsach, powoduje szybki przyrost tkanki tłuszczowej i z tego powodu nie powinien być spożywany przez dzieci.

Jeżeli chodzi o substancje zagęszczające, to większość z nich nie jest szkodliwa, ale należy uważać na E420 zawarty m.in. w gumach do żucia, którego nadmiar może wywoływać biegunkę.

Znaczenia popularnych symboli E:

Większość symboli E lepiej jest unikać, ponieważ stosowane w dłuższym czasie mogą wykazywać negatywne działanie, dlatego jeżeli mamy taką możliwość, sięgajmy po produkty z możliwie jak najprostszym składem.

E102 – tartrazyna = u osób chorych na astmę może powodować bezsenność, depresję oraz nadpobudliwość. Dodawany jest do napojów w proszku, sztucznych miodów, musztard, napojów bezalkoholowych, zup w proszku czy galaretek.

E104 – żółcień chinolinowa oraz E110 – żółć pomarańczowa = obie te substancje mogą wywoływać zaczerwienienie i wysypkę oraz nadpobudliwość. Istnieją także podejrzenia, że zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby. Pierwsza występuje w napojach gazowanych, lodach, galaretkach i cukierkach na kaszel, a druga w gumach do żucia, zupach w proszku czy w marmoladach.

E123 – amarant = niebezpieczny dla osób chorujący na astmę, istnieją podejrzenia, że ma działanie rakotwórcze. Najczęściej dodawany do ciast w proszku, płatków zbożowych, kasz, galaretek oraz napojów.

E124 – czerwień koszelinowa = u dzieci może wywoływać nadpobudliwość, jest też niebezpieczny dla astmatyków. Możemy go znaleźć w lodach, wyrobach cukierniczych, deserach oraz budyniach w proszku.

E127 – erytrozyna = powoduje problemy z koncentracją, co często przekłada się na kłopoty z nauką. Najczęściej występuje w koktajlach wiśniowych i owocach konserwowanych zawierających wiśnie.

E173 – aluminium = może powodować chorobę Alzheimera, a także choroby nerek oraz płuc. Jest toksyczny dla układu krwionośnego, rozrodczego i nerwowego. Wykorzystywany do przyozdabiania wyrobów cukierniczych.

E180 – litorlubina = wywołuje reakcje alergiczne, a także nadpobudliwość, bezsenność, pokrzywka, katar sienny oraz problemy żołądkowe. Występuje w serach.

E210 – kwas benzoesowy oraz E211 – E213 – benzoesany = mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak wysypki skórne. Podrażniają śluzówkę żołądka i jelit, są podejrzewane o działanie rakotwórcze i mogą być niebezpieczne dla osób uczulonych na aspirynę.

E220 – dwutlenek siarki oraz E221 – E228 – siarczany = skutkiem ubocznym ich spożywania są bóle głowy, zakłócona praca jelit oraz nudności. Dodawane są do suszonych owoców i wina, a także wiórków kokosowych i soków.

E249 – E252 = azotany i azotyny. Do ich głównych skutków ubocznych należy zaliczyć: powstawanie nowotworów oraz astmy, zapalenie nerek, czy zawroty głowy. Występują w mięsie, wędlinach oraz rybach, a nawet w serach.

Z ciekawostek E300 to kwas askorbinowy, czyli witamina C.

E400 – kwas alginowy = obniża poziom składników mineralnych w organizmie, co może prowadzić do anemii. Dodawany do deserów, lodów oraz dżemów i marmolad.

E461 – metyloceluloza = często wywołuje zaparcia lub biegunkę. Występuje w mięsie, wędlinach oraz rybach.

E621 – glutaminian sodu oraz E622 – glutaminian potasu = do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych zalicza się: bóle głowy, nudności, bezsenność, problemy ze wzorkiem, osłabienie oraz przyspieszone bicie serca.

E951 – aspartam = może powodować białaczkę, raka płuc, raka piersi, a także choroby układ nerwowego. Występuje produktach typu light, takich jak napoje bez cukru, dietetyczne produkty mleczne, desery bez cukru, wybory cukiernicze, galaretki, sosy, pieczywo, czy płatki zbożowe.

E954 – sacharyna = przyczynia się do powstawania nowotwór pęcherza. Znajduje się w tych samych produktach, co E951.

Polecamy: Jak alkohol wpływa na Twoje zdrowie i urodę

Jak rozszyfrować symbole E w jedzeniu?

Źródła tekstu:

  • http://myfitness.gazeta.pl/myfitness/1,166897,14710919,E_w_jedzeniu___czy_wszystkie_barwniki_i_konserwanty.html
  • https://dziecisawazne.pl/chemia-w-zywnosci-lista-szkodliwych-e/

Źródła zdjęć: Pixabay | Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj