Źródło: Pinterest

Chciałabyś zacząć uczyć się bardziej efektywnie? Poznaj 4 skuteczne sposoby na szybkie przyswajanie wiedzy.

Zapewne znasz to uczucie, kiedy siedzisz godzinami nad książkami, ale wiedza kompletnie nie wchodzi Ci do głowy. Jest to szczególnie bolesne, kiedy masz świadomość, że wielkimi krokami zbliża się termin ważnego zaliczenia lub egzaminu. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Z naszymi wskazówkami szybciej opanujesz dany materiał i zdasz kolejny sprawdzian śpiewająco.

Jak uczyć się efektywnie?

#1. Zachowaj spokój

Stres to naturalna reakcja organizmu – czasami bywa on mobilizujący, ale niestety najczęściej przeszkadza nam w prawidłowym funkcjonowaniu. Najważniejsze to zachować spokój i nie myśleć o tym, że już jutro musisz zaliczyć przedmiot. Weź głęboki oddech i staraj się zapamiętać jak najwięcej wiadomości. Odłóż wszystko na bok – wyłącz telewizor, telefon, skup się tylko na nauce.

#2. Planuj

Zaplanuj sobie co i w jakim czasie musisz przyswoić. Dobrze rozrysowany plan na pewno zmobilizuje Cię do nauki, szczególnie gdy będziesz wiedziała ile jeszcze przed Tobą. Po zrealizowaniu poszczególnych punktów, odznaczaj lub wykreślaj je z planu. Zmniejszająca się lista zadań do wykonania, również powinna być dodatkowym bodźcem do działania.

#3. Powtarzaj

Po przeczytaniu rozdziału w książce, postaraj się zebrać myśli i powtórzyć na głos to, co zapamiętałaś. Pomoże to w utrwaleniu materiału, a podczas zaliczenia będziesz bardziej pewna siebie. Da Ci to również możliwość zweryfikowania, czy zapamiętałaś najważniejsze informacje, a jeśli nie, będziesz mogła wrócić do notatek i przejrzeć je jeszcze raz. Warto również wynotować sobie najważniejsze podpunkty (lub chociaż hasła), żeby przed sprawdzianem rzucić na nie okiem jeszcze raz.

#4. Utrzymuj porządek

Otoczenie, w jakim się uczymy, ma bardzo duży wpływ na przyswajanie wiedzy. Chaos i bałagan na biurku zapewne nie sprzyja nauce. Zrób porządek również w notatkach – przejrzyste i pogrupowane rozpiski zdecydowanie ułatwiają wkuwanie nowych treści. Niech na biurku pozostaną tylko zakreślacze, notatki i czyste kartki. Przed nauką, a także w jej trakcie (rób czasem przerwy) pamiętaj, żeby otworzyć okno – świeże powietrze pomoże Ci się skupić.

Daj znać w komentarzu, jakie są Twoje sposoby na efektywną naukę!

Źródło zdjęć: http://favim.com

2 KOMENTARZE

  1. Mi osobiście bardzo pomagają fiszki. Daty, słowa z innych języków, wzory fizyczne – można je wykorzystać na wszelkie sposoby 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj