Jak wygrać walkę z trądzikiem

Wiele Twoich rówieśniczek cierpi na trądzik. Ale to żadne pocieszenie, że nie tylko Ty musisz borykać się z tym problemem. Wcale nie czujesz się lepiej. Potrzebujesz skutecznej terapii, która pomoże Ci odzyskać pewność siebie i Twoje życie. Nie musisz czekać, zanim minie okres dojrzewania i wyrośniesz z trądziku. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wygrać walkę z trądzikiem.

Trądzik pospolity – dlaczego w ogóle go masz?

Dbasz o swoją cerę. Myjesz ją rano i wieczorem. Unikasz czekolady, nie jesz nabiału. Nie pijesz słodzonych napojów. A krosty i tak pojawiają się na Twojej twarzy. Masz już tego dość. Czy robisz coś nie tak?

Trądzik pospolity powstaje z przyczyn niezależnych od Ciebie. Nie musisz się winić, że robisz coś nie źle. Mitem jest, że zjedzenie czekolady spowodowało kolejny wyprysk. Albo, że niewłaściwie oczyszczasz skórę. Trądziku nie wywołuje masturbacja czy nieodpowiedni makijaż (choć może on nasilać zmiany skórne).

Przyczyna Twoich problemów skórnych leży głębiej. Pryszcze powstają głęboko pod skórą, tam gdzie jeszcze ich nie widzisz. Tłuste i martwe komórki skóry blokują pory i tworzy się zaskórnik. Jeśli wniknie do niego bakteria, grudka staje się zaczerwieniona i opuchnięta. Zamienia się w pryszcz.

Bakteria, przez którą na Twojej skórze wyskakują nieestetyczne krosty nazywa się propioni acnes (dokładnie: Propionibacterium acnes). Bytuje ona w skórze każdego człowieka. Jednak Ty z jakiegoś powodu jesteś na nią wrażliwsza. I dlatego na twarzy, szyi i plecach wyskakują Ci pryszcze.

Borykasz się z trądzikiem, co nie znaczy, że źle doczyszczasz cerę i Twoja twarz jest brudna. Zbyt częste mycie i mocne pocieranie skóry może wręcz nasilać problemy z cerą – więcej o tym poczytasz w artykule https://www.harpersbazaar.pl/uroda/6618/problemy-z-cera-podpowiadamy-jak-pozbyc-sie-ich-raz-na-zawsze.

Jak wygrać walkę z trądzikiem

W trakcie dojrzewania Twoje ciało ulega zmianom. Buzują w Tobie hormony, zwiększające np. produkcję sebum (naturalnego olejku wytwarzanego przez skórę, który odpowiednio ją natłuszcza). To dlatego w wieku nastoletnim Twoja twarz zaczyna się ,,świecić” i jest bardziej tłusta niż do tej pory. Odpowiadają za to hormony androgenowe. Nadmiar sebum powoduje, że pory się zatykają, a na twarzy pojawiają się wypryski. Pryszczowy szczyt przypada między 15. a 17. urodzinami, co nie oznacza, że musisz czekać do osiemnastki na dobrze wyglądającą cerę. Trądzik pospolity to sprawa genetyczna. Jeśli Twoi rodzice go mieli, najprawdopodobniej pojawi się też i u Ciebie. Może się też zdarzyć, że zaatakuje Cię dopiero, kiedy będziesz dorosła.

Pielęgnacja cery trądzikowej – co robić, a czego unikać?

Zacznijmy od codziennych rytuałów oczyszczających. Twoja skóra potrzebuje oczywiście dokładnego oczyszczania. Ale nie może ono być zbyt agresywne. Co to oznacza? Jeśli do tej pory używałaś ziarnistych peelingów, codziennie nakładałaś na twarz maseczki oczyszczające i kilka razy dziennie przemywałaś skórę, czas to zmienić. Ciągłe oczyszczanie, pocieranie twarzy i zmywanie z niej warstwy ochronnej tylko nasila problemy skórne.

Oczyszczanie cery ziarnistymi peelingami i szczoteczkami powoduje rozdrapywanie wyprysków, które przenoszą się na kolejne fragmenty podrażnionej skóry. Jeśli po czyszczeniu Twoja cera staje się zaczerwieniona i lekko szczypie, oznacza to zbyt intensywną pielęgnację. Kosmetyki do cery trądzikowej muszą dokładnie usuwać zanieczyszczenia ze skóry, a jednocześnie robić to delikatnie bez nasilania stanów zapalnych.

Regularnie (ale nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu) używaj więc peelingów enzymatycznych odblokowujących pory. Jeśli stosujesz już leki zawierające np. retinoidy, nie potrzebujesz peelingów oczyszczających (leki te mają efekt złuszczający).

Walkę z trądzikiem rozpocznij od dobrych przyzwyczajeń. Żeby pozbyć się pryszczy, nie musisz myć twarzy kilka razy dziennie. Wystarczy, że codziennie rano i wieczorem przemyjesz twarz odpowiednio dobranym żelem lub pianką, np. Iwostin Purritin i nałożysz kremy do cery trądzikowej.

Chcesz pozbyć się wyprysków? Zatem nigdy ich nie wyciskaj. Ręczne usuwanie pryszczy powoduje, że zanieczyszczenia przedostają się głębiej pod skórę. A to sprawia, że pryszcz przez dłuższy czas utrzymuje się na twarzy. Wyciskanie zaskórników i grudkowatych krostek zaostrza stan zapalny. Prowadzi też do powstawania trwałych blizn. Może być to trudne, ale dla własnego dobra powstrzymaj się przed wyciskaniem pryszczy. Jeśli jednak poczujesz taki przymus, zrób to bezpiecznie. Dokładnie umyj wcześniej dłonie, a wyciśniętą już krostę zdezynfekuj.

Leczenie trądziku i kosmetyki do cery trądzikowej – czego używać?

Trądzik to choroba skóry. Wymaga więc stosowania odpowiednich kosmetyków i leków. Większość z preparatów na wypryski znajdziesz w aptece. Ale może się okazać, że będziesz potrzebowała silniejszych leków niż te dostępne bez recepty. Jeśli wypryski obejmują u Ciebie większą część twarzy, a leki bez recepty nie zmniejszają stanów zapalnych, odwiedź dermatologa. Być może będziesz musiała przyjmować środki doustne, żeby wyregulować gospodarkę hormonalną i zmniejszyć przez to wydzielanie sebum.

Jak wygrać walkę z trądzikiem

Jak leczy się trądzik? Zacznij od kosmetyków i leków dostępnych bez recepty. W składzie preparatów przeciwtrądzikowych znajduje się kwas salicylowy działający złuszczająco. Kwas ten pomaga pozbywać się martwego naskórka. Najlepiej działa na wypryski bez stanu zapalnego oraz na zaskórniki. Kwas salicylowy ułatwia też wnikanie innych składników w głąb skóry, dlatego możesz stosować go w połączeniu z innymi kosmetykami.

Nadtlenek benzoilu to aktywny składnik kosmetyków na trądzik, ale również leków na receptę. Dzięki niemu do porów trafia tlen, który zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Związek pomaga również oczyszczać ujścia porów z martwych komórek, dzięki czemu zapobiega powstawaniu wyprysków.

Skuteczną substancją przeciwtrądzikową jest również siarka. Zmniejsza ona wydzielanie sebum podobnie jak cynk, o którym możesz przeczytać więcej na stronie https://www.iwostin.pl/zacznijmyodtradziku i pomaga oczyszczać skórę z martwego naskórka. Działa też bakteriobójczo. Dobrze sprawdza się przy łagodnej formie trądziku, ale nie jest skuteczna w przypadku ostrych zmian skórnych.

Kwas glikolowy rozpuszczalny w wodzie złuszcza skórę i przyspiesza usuwanie z niej martwych komórek. Stymuluje również skórę do produkcji kolagenu opóźniającego starzenie się. Kwas sprawia jednak, że cera staje się wrażliwsza na promieniowanie słoneczne.

Trądzik pospolity i leczenie na receptę

Kosmetyki oraz leki bez recepty mogą okazać się niewystarczające przy Twojej formie trądziku. Żeby więc zapobiec trwałym bliznom i usunąć przebarwienia potrądzikowe, potrzebujesz silnych leków przepisanych przez dermatologa. Lekarz zaleci Ci najpierw zastosowanie maści lub żelów stosowanych miejscowo. A kiedy to okaże się bezskuteczne, przepisze Ci leki doustne.

Kremy do cery trądzikowej przepisane przez lekarza mogą zawierać kwas azelainowy. Uważa się, że kwas ten zmniejsza ilość bakterii powodujących trądzik. Wspomaga usuwanie martwego naskórka i zapobiega przebarwieniom.

Retinoidy stosowane jako maści lub kremy wytwarzane na bazie syntetycznej formy witaminy A zawierają substancje, które złuszczają naskórek, odblokowują pory i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Żeby powstrzymać rozwój bakterii, dermatolog może przepisać Ci maść z antybiotykiem. Najpowszechniej używane to leki zawierające klindamycynę lub erytromycynę.

Kiedy borykasz się z ostrymi zmianami skórnymi, na które nie działają już maści przepisywane przez lekarza, być może potrzebujesz przeciwtrądzikowej terapii doustnej. Dermatolog może zalecić Ci przyjmowanie wybranych antybiotyków (nie dłużej jednak niż od 3 do 6 miesięcy) lub środków hormonalnych. Choć tabletki antykoncepcyjne nie są pierwszym wyborem w leczeniu trądziku, zaleca się je dziewczynom, u których wypryski pojawiają się przed miesiączką.

Kosmetyki do cery trądzikowej – co wybrać?

Dobre preparaty przeciwtrądzikowe powinny zawierać w swoim składzie substancje ograniczające rozwój bakterii, zmniejszające wydzielanie sebum i łagodzące podrażnienia. Jeśli masz skłonność do wyprysków, na Twojej twarzy widać też rozszerzone pory. Kosmetyki przeciwtrądzikowe powinny więc zwężać pory i zapobiegać ich zanieczyszczaniu.

Ale pielęgnacja cery trądzikowej to nie tylko dobre kremy i żele oczyszczające. Żeby skutecznie walczyć z trądzikiem, musisz działać konsekwentnie. Jeśli przyjmujesz leki doustne, pamiętaj o ich codziennym zażywaniu. Tylko regularność pomoże Ci zwalczać tę nieprzyjemną przypadłość.

Jeśli na razie stosujesz tylko sprawdzone kosmetyki do cery trądzikowej, rano i wieczorem wykonuj czynności oczyszczające. Zacznij od umycia twarzy żelem lub pianką. Następnie użyj toniku, żeby odświeżyć skórę i ją nawilżyć oraz złagodzić podrażnienia. Po zastosowaniu toniku Twoja cera jest gotowa do dalszej pielęgnacji. Teraz czas na krem. Choć skóra skłonna do wyprysków lubi się przetłuszczać, nie oznacza to, że jest dobrze nawilżona. Zwiększona produkcja sebum może być efektem nadmiernego przesuszenia. W ciągu dnia potrzebujesz kremu do cery trądzikowej, który powstrzyma rozwój bakterii, a jednocześnie zmniejszy widoczność porów i błyszczenie skóry. Na noc zastosuj krem na niedoskonałości przyspieszający złuszczanie naskórka i proces odnowy skóry taki jak np. Purritin Iwostin.

Rozpoczynając terapię przeciwtrądzikową, wybierz całą serię kosmetyków od jednego producenta. Nie stosuj jednocześnie różnych kremów tylko sprawdź, jak działa na Twoją skórę wybrany produkt. Prawdziwe efekty działania preparatów zobaczysz dopiero po 8-12 tygodniach. Tak, będziesz musiała poczekać tak długo. I będzie Ci się wydawało, że kupione przez Ciebie kosmetyki w ogóle nie działają. Stare pryszcze nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. A nowe wciąż będą się pojawiać. Ale tylko regularna i konsekwentna pielęgnacja pomoże Ci pozbyć się problemu.

Trądzik to podstępna przypadłość. Kiedy już wydaje Ci się, że uporałaś się z kłopotem, pryszcze znowu się pojawiają. Kosmetyków do cery trądzikowej używaj więc cały czas, nawet jeśli Twoja twarz wygląda już zdrowo i nie ma na niej wyprysków. Krosty mogą powrócić w każdej chwili, jeśli przestaniesz stosować odpowiednie kosmetyki.

Źródła:

  • https://www.verywellhealth.com/treating-teen-acne-in-girls-15940
  • https://www.verywellhealth.com/acne-treatment-4014193
  • https://www.verywellhealth.com/why-do-i-have-teen-acne-15926
  • https://www.verywellhealth.com/things-stop-doing-when-you-have-acne-15805
  • https://www.iwostin.pl/zacznijmyodtradziku/

Materiał zewnętrzny

4 KOMENTARZE

  1. Pamiętam moje zmagania z trądzikiem, choć nie był to może trądzik pospolity, ale i tak każda krosta była największym nieszczęściem na świecie! ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj