ebook
Fot. Pixabay

Ekran dotykowy nie jest pierwszym wymogiem, na który należy zwracać uwagę w przypadku czytników ebook. Czytnik e-książek przede wszystkim służy do czytania, w jego przypadku powinniśmy się przyjrzeć nieco innym kwestiom niż w przypadku tabletu.

Ekran dotykowy? Jaka wielkość i rozdzielczość?

Dotykowy ekran ułatwia pracę z czytnikiem ebooków, natomiast nie jest to podstawowy wymóg, jaki powinien zwracać twoją uwagę. Dobry czytnik e-book może pozwalać na sterowanie urządzeniem głównie przez kilka prostych przycisków i także okaże się funkcjonalny. Znacznie ważniejsze w kontekście czytania książek są na przykład takie parametry jak wielkość ekranu i jego rozdzielczość.

Na rynku czytnik e-booków wybrać nie jest łatwo, ponieważ dostępnych rozwiązań jest naprawdę sporo. Jeśli chodzi o wielkość ekranu, dostępne są czytniki ebook w wersji od 5 do 10 cali. Najchętniej wybierane są te o wielkości około 7-8 cali. Stanowią one kompromis między naprawdę dobrą widocznością i czytelnością zawartości e-książki a wielkością urządzenia i związaną z nią łatwością przewożenia. Im mniejszy czytnik, tym lżejszy on jest. Są jednak osoby, które potrzebują znacznie większych liter i wyraźniejszego obrazu. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie czytnik o wielkości ekranu 10,3 cala. Jest to bardzo cenne rozwiązanie dla osób o słabszym wzorku, z poważnymi wadami, a także dla osób starszych, które nie mają już tak doskonałej ostrości widzenia.

Ważna w tym kontekście jest także rozdzielczość ekranu. Tutaj zdecydowanie warto postawić na czytnik Kindle lub inny o wysokiej rozdzielczości. Na rynku dostępne są modele z rozdzielczością 800×600, natomiast nie oferują one takiej dokładności i szczegółowości obrazu jak te z rozdzielczością 1024×758 oraz 1072×1448. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o większą szczegółowość obrazu, jaką gwarantuje lepsza rozdzielczość ekranu, ale o wyraźniejsze i ostrzejsze litery, które przekładają nie na lepszy komfort czytania.

Podświetlenie ekranu

Z pewnością ważnym elementem oceny przy zakupie czytnika ebooków jest podświetlany ekran. Przed zakupem czytnika, warto upewnić się, czy wykorzystuje on technologię podświetlenia e-papieru (e-ink). Chodzi o taki rodzaj oświetlenia, który zapewnia bardzo podobne doświadczenie jak przy czytaniu prawdziwej książki. Nie męczy on oczu w taki sposób, jak robią to niektóre czytniki z podświetleniem analogicznym jak w tablecie. Czytanie książek na urządzeniu z ekranem LCD w zasadzie niewiele różni się od czytania na ekranie komputera lub smartfona. Czytnik dotykowy e-booków ma zaś eliminować problem zmęczonych oczu i zapewniać większy komfort korzystania z książki elektronicznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że w czytniku e-ink diody podświetlają go od góry. Dzięki temu rozwiązaniu wzrok nie męczy się nawet przy czytaniu w ciemności.

Czytnik ebook a jego waga

Oczywiście im mniejsza waga, tym większy komfort w noszeniu ze sobą czytnika e-booków. Tutaj trzeba jednak pomyśleć o kompromisie. Najlżejsze urządzenia to zarazem te najmniejsze, o małym ekranie i gorszej jakości wyświetlania treści. Czasami więc lepiej postawić na nieco cięższy o kilka gramów czytnik niż męczyć się podczas czytania.

Jak sprawnie działa czytnik ebooków?

To, jak sprawnie twój czytnik pobierać będzie książki elektroniczne, w dużej mierze będzie zależeć od łączności, jaką będzie umożliwiało urządzenie. Warto więc sprawdzić parametry dotyczące WIFI, a także łączności bluetooth. Niektóre czytniki mają także wbudowaną łączność komórkową. Warto o te szczegóły podpytać sprzedawcę lub sprawdzić je na karcie produktu w sklepie internetowym.

Pamięć – czytnik ebook

Wiele zależy od tego, jak bardzo zapalonym czytelnikiem jesteś i ile książek chcesz mieć pod ręką w swoim elektronicznym archiwum. Standardowe czytniki e-booków pozwalają na przechowywanie plików o pojemności około 4-8 GB. Są jednak i takie, które dadzą ci aż 32 GB pamięci. Warto więc zastanowić się, jakie masz potrzeby. Pamiętaj, że zawsze część plików zakupionych w formie elektronicznej możesz po prostu przechować na dysku zewnętrznym, karcie pamięci czy w wirtualnej chmurze.

Jaki czytnik ebook wybrać?

Wybierając czytnik e-booków, warto mieć na uwadze przede wszystkim potrzeby osoby, która będzie przede wszystkim z tego urządzenia korzystać. Słabszy wzrok będzie przesłanką do zakupienia nieco większego ekranu z lepszą rozdzielczością, częste podróże będą skłaniać do poszukiwania modelu jak najlżejszego. Z atrakcyjnych dodatków, w które wyposażone mogą być niektóre modele czytników, warto wspomnieć o kolorowym ekranie, ekranie dotykowym czy możliwości odtwarzania audiobooków. Wybór między poszczególnymi rozwiązaniami powinien być jednak przede wszystkim podyktowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami konkretnego użytkownika.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj