W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat zabiegu keratynowego prostowania włosów.
Marzysz o prostych włosach, ale nie chcesz codziennie katować ich prostownicą? W takim razie ten wpis jest właśnie dla Ciebie!
Keratynowe prostowanie to zabieg, mający na celu zregenerowanie włosów poprzez zaaplikowanie na nie keratyny. Jak dokładnie wygląda on wygląda i jak należy pielęgnować włosy, aby efekty utrzymywały się jak najdłużej? Wszystkiego dowiesz się czytając dalej.
Czym jest keratyna?
Najprościej mówiąc jest to jeden z naturalnych budulców włosa, ale także skóry i paznokci, należący do białek.
Na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów?
Zabieg polega na ?wprasowaniu? keratyny we włosy, za pomocą prostownicy. Ma to na celu odbudowanie i zregenerowanie włosów, dzięki dostarczeniu im ich naturalnego budulca.
Jakie efekty daje keratynowe prostowanie?
Zabieg ten jest skierowany szczególnie do osób, które mają zniszczone, suche oraz puszące się włosy (często jest to spowodowane stylizacją na gorąco). Efekt to zdrowsze, błyszczące i przede wszystkim proste włosy.
Jak przebiega zabieg keratynowego prostowania?
Zabieg nie należy do krótkich, ponieważ trwa około 2,5 godzin w przypadku włosów sięgających połowy pleców. Jeśli ktoś ma dłuższe, będzie potrzeba na to więcej czasu, a jeśli krótsze ? mniej. Wszystko zaczyna się od mycia głowy szamponem oczyszczającym, który otwiera łuski włosów, przygotowując je na przyjęcie keratyny. Następnie nasze włosy zostają najzwyczajniej w świecie wysuszone. Po zakończeniu tej czynności, przychodzi czas na nałożenie keratyny. Jest ona aplikowana bardzo precyzyjnie na małe pasma włosów w odległości ok. 1 cm od skóry głowy. Po dokładnym naniesieniu produktu musimy odczekać 20 ? 30 min, po czym włosy zostają znowu wysuszone. Ostatnim etapem jest wtłoczenie keratyny we włosy za pomocą prostownicy nagrzanej do ponad 210 stopni. Podczas tego etapu, z włosów będzie unosił się dym, ale nie ma się czym martwić, nie jest to oznaka, że nasze włosy palą się (mimo wysokiej temperatury), a jedynie tego, że keratyna jest ?wprasowywana? we włosy.
UWAGA! Zabieg nie należy do przyjemnych. Keratyna może powodować szczypanie oczu i drapanie w gardle. Nasili się to w momencie wprasowywania jej we włosy. Nie jest ona produktem toksycznym i nie wyrządzi nam żadnych szkód, jednak warto zapytać się fryzjera czy ma dostępne maseczki ochronne na twarz.
Co robić od razu po zabiegu?
Włosów po zabiegu nie myjemy od dwóch do trzech dni (w ten sposób nie wypłukujemy keratyny od razu). Przez te dni nie spinamy ich także (np. nie robimy kucyka), najlepiej jak pozostawimy je rozpuszczone. Jeśli po nocy zauważymy jakieś zagniecenie, należy je wyprostować (temp. 200 ? 220 stopni). To samo robimy, jeśli podczas kąpieli w jakiś sposób, pasmo włosów zamoczy się nam. Żeby zabezpieczyć włosy podczas kąpieli, możemy delikatnie podpiąć je dużą spinką, a następnie owinąć głowę chustą.
Pielęgnacja włosów po zabiegu
Po zabiegu nie należy stosować szamponów i odżywek zawierających w składzie: SLS/SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate); soli (sodium chloride); staramy się także unikać silikonów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie szamponu dla dzieci. Maski i odżywki (jeśli już stosujemy) nakładamy na końcówki włosów i nie robimy tego codziennie. Olejki także możemy stosować, ale jedynie na końcówki włosów, w niewielkich ilościach i nie za często. Należy pamiętać, że włosy po zabiegu są już zregenerowane i odżywione.
Ile czasu utrzyma się efekt?
Jeśli będziemy stosować się do powyższych porad, to efekt powinien utrzymać się 3-4 miesiące. Keratyna wypłukuje się stopniowo z naszych włosów podczas kąpieli, więc osoby myjące włosy codziennie mogą niestety spodziewać się, że efekt utrzyma się krócej.
Cena keratynowego prostowania włosów
Cena zależy od długości włosów – za te sięgające do połowy pleców zapłacimy około 300 zł. Im dłuższe włosy, tym wyższa cena. Lepiej jednak sprawdzić ofertę paru salonów, w różnych miejscach. Bliżej centrum większego miasta, ceny mogą okazać się troszkę wyższe.
Polecamy: Naturalne sposoby na proste włosy
Źródło zdjęć: Pinterest
Szkoda tylko, że ten zabieg jest taki drogi 🙁
Drogi jest, to fakt, ale ja miałam i polecam.