Jesteś dorastającą kobietką i zauważasz, że Twoje ciało jest bardziej owłosione, niż u innych dziewcząt? Nie martw się! W tym poście podpowiemy Ci, jak uporać się z tym problemem.

Nadmierne owłosienie u dziewczyn

Nadmierne owłosienie występujące na twarzy, piersiach, plecach i podudziach, nazywane jest hirsutyzmem.

Skąd wiedzieć, że to już hirsutyzm? Każdy człowiek ma na ciele włosy i nie ma w tym nic dziwnego. Kolor włosów uzależniony jest od genetyki, dlatego osoby z ciemniejszą skórą, mają ciemniejsze włoski. Problem pojawia się wtedy, gdy włoski zaczynają wyrastać w miejscach, w których teoretycznie nie powinno ich być i są na dodatek bardzo widoczne oraz mocne.

Objawy hirsutyzmu. Oprócz nadmiernego owłosienia na twarzy, piersiach, plecach oraz podudziach, hirsutyzm charakteryzują:

  • Nieregularne miesiączki;
  • Nadmiernie przetłuszczające się włosy;
  • Trądziki;
  • Obniżony ton głosu;
  • Charakterystyczne dla mężczyzn łysienie na skroniach.

Przyczyny hirsutyzmu. Przyczyn może być bardzo wiele, a dokładną diagnozę może postawić jedynie lekarz, dlatego, jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, nie wahaj się i idź do specjalisty. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

  • Choroby nadnerczy, przysadki mózgowej lub tarczycy;
  • Stosowanie leków hormonalnych.

Leczenie hirsutyzmu. Pamiętaj, że metoda leczenia zawsze zależy od przyczyny. Najpierw udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. On na pewno doradzi Ci, co możesz zrobić. Zapewne skieruje Cię do ginekologa lub endokrynologa. Prawdopodobnie będziesz musiała zrobić kilka podstawowych badań, takich jak morfologia czy badanie moczu. Lekarz ustali, czy wystarczą zabiegi u kosmetyczki, czy będzie konieczne leczenie farmakologiczne. Niestety leczenie hirsutyzmu jest długie, więc musisz uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj także: Jak pozbyć się zaczerwienień na twarzy?

Nadmierne owłosienie u dziewczyn

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj