Źródło: Pinterest

Jesteś od czegoś uzależniona? A może ktoś z Twoich bliskich ma problem? Sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Problem nałogów dotyczy nie tylko dorosłych. Coraz częściej mają z nim do czynienia również nastolatki. Alkohol, papierosy, ale również kawa, słodycze, czy nawet komputer. Uzależnić można się od wielu rzeczy, a zerwanie z nałogiem nie zawsze jest łatwe. Jak to zrobić i gdzie szukać pomocy? Czytaj dalej!

Nałogi u nastolatków – gdzie szukać pomocy?

Żeby móc w odpowiedni sposób walczyć z nałogiem, trzeba wpierw ułożyć plan działania. Inaczej przecież będziemy postępować w przypadku uzależnienia od kawy, a inaczej w przypadku papierosów.

Krok 1: Uświadomienie sobie problemu

Zazwyczaj osoby uzależnione nie dopuszczają do siebie myśli, że mają problem. Jeśli Ty (lub osoba z Twojego otoczenia) zauważa, że nie umie poradzić sobie sama, to jest to pierwszy krok do sukcesu!

Krok 2: Samodzielna próba

Gdy już uświadomisz sobie, że masz problem, spróbuj wyeliminować go sama. Oczywiście nie będzie to proste, ale nie oznacza to, że nie powinnaś mimo wszystko spróbować. Małymi kroczkami zmierzaj do celu i chwal samą siebie za każdy sukces. Za każdym razem staraj się wytrzymać bez swojego uzależnienia odrobinę dłużej niż poprzednio. Znajdź sobie również coś do roboty, aby zająć czymś myśli.

Krok 3: Pomoc od innych

Nie każdy z nas ma wystarczająco silną wolę, aby samemu poradzić sobie z problemem. Czasami trzeba zaangażować do tego osoby trzecie.

Gdzie szukać pomocy?

Jest wiele miejsc, gdzie można udać się po pomoc, ale wiele zależy od danego przypadku.

Rodzice – nie każdy ma z rodzicami na tyle dobry kontakt, aby zwierzać im się z takich rzeczy. W tym wypadku duże jednak znaczenie ma również rodzaj uzależnienia. Raczej nie musimy się bać powiedzieć o uzależnieniu od kawy, cukru czy komputera, ale w przypadku np. alkoholu, to może być problem.

Szkolny pedagog – w tym wypadku to również nie zawsze jest dobrym pomysłem. Na temat szkolnych pedagogów krąży wiele legend, z których wynika, że niektórzy z nich minęli się z powołaniem. Takie osoby mogą więcej zaszkodzić niż pomóc, dlatego należy zachować ostrożność, zanim wyjawimy komuś swoje sekrety.

Psycholog – Jeśli powyższe dwie propozycje nie sprawdzą się w Twoim przypadku, to psycholog jest pierwszą (i najczęściej jedyną z możliwych) osób, do której możesz się zgłosić po pomoc.

Telefon zaufania – jeśli nie masz możliwości iść do psychologa, skorzystaj z telefonu zaufania. Taka anonimowa rozmowa może Cię zmotywować do walki z nałogiem, a poza tym osoba po drugiej stronie telefonu może podpowiedzieć Ci, gdzie się zgłosić.

Czytaj także: Uzależnienie od papierosów – jak sobie z tym radzić?

Nałogi u nastolatkówŹródło zdjęć: http://favim.com

4 KOMENTARZE

    • Hym, nie uważam, żeby masturbacja była zła. W sensie jako nałóg to oczywiście, bo każdy nałóg jest zły, ale sama w sobie zła nie jest. To coś normalnego.
      Co do Twojego nałogu – Nie poddawaj się i próbuj, w końcu się uda! Może na początku spróbuj nie tyle zrywać z tym na amen, co zacząć to ograniczać i z czasem robić tego coraz mniej, aż dojdziesz do zera. Albo próbuj od razu wyeliminować to całkowicie, choć może być ciężko i na pewno będziesz potrzebować osób, które Cię będą wspierać, więc zwierz się komuś zaufanemu i bliskiemu. Jeśli zbyt się wstydzisz, nie musisz nawet mówić o szczegółach, po prostu poinformuj, że chcesz z czymś zerwać i potrzebujesz wsparcia.
      Trzymam kciuki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj