Problem nadmiernej potliwości staje się wyjątkowo dokuczliwy latem, gdy temperatura rośnie w zastraszającym tempie. Nie oznacza to jednak, że musimy się pocić – wręcz przeciwnie, wystarczy przestrzegać trzech prostych zasad, dzięki którym wygramy z upałami. Oto triki pozwalające pozbyć się potu na dobre.

Regularna higiena – podstawa świeżości

Latem regularna higiena to absolutna podstawa. Nie sposób mówić o świeżości, jeśli każdego dnia, wieczorem albo o poranku, nie skorzystamy z prysznica. Przy wysokich temperaturach możemy myć się nawet 2 razy dziennie. Sięgajmy po delikatne środki myjące przeznaczone dla skóry wrażliwej. Zwykle są pozbawione dodatków chemicznych i zapachowych, które mogą wzmagać pocenie. Warto używać antyperspirantów dostępnych w aptekach – produkty te są testowane dermatologicznie, także pod kątem ewentualnego uszkodzenia naskórka. Wykazują większą skuteczność, niż powszechnie stosowane dezodoranty, które najczęściej mają jedynie właściwości zapachowe.

Woman Hyperhidrosis Wet Green shirt Underarm Hand Close Up. Problem Armpit Sweat Stains and Strong Body Odor,Hyperhidrosis Sweating,Hygiene for Good Health Concept,Sweaty Under Arm.

Środki przeciw poceniu – jakie wybrać?

Z nadmierną potliwością pomogą również poradzić sobie specjalistyczne środki dostępne w aptekach. Niektóre z nich mają formę dezodorantu w kulce – są to profesjonale kosmetyki o udowodnionym działaniu. Najczęściej stosuje się je jedynie przez krótki czas, a następnie sporadycznie tak, aby nie przyzwyczaić do nich skóry. Należy przy tym przestrzegać zaleceń producenta, na przykład w zakresie depilacji pod pachami. Dużą popularnością cieszą się też tabletki przeciw poceniu. Tego rodzaju preparaty, podobnie jak antyperspiranty, stosuje się przez pewien czas, zawsze stosując się do zaleceń. Nie są one polecane przy niektórych chorobach przewlekłych, dlatego przed zażyciem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Roślinne składniki produktów mogą bowiem wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami. Pamiętajmy, aby produkty lecznicze kupować wyłącznie w aptekach – muszą pochodzić z pewnych, sprawdzonych źródeł!

cropped view of young man in red sleeveless shirt applying deodorant on underarm isolated on grey

Jak się ubierać latem, aby się nie pocić?

Kluczem do pozbycia się problemu potliwości jest nie tylko higiena czy stosowanie odpowiednich preparatów, ale także dobór przewiewnych tkanin. Latem bardzo dobrze sprawdza się bawełna, z której wykonywane są przede wszystkim T-shirty, koszule czy krótkie spodenki. Warto sięgnąć po wiskozę, która zapewnia odpowiedni stopień wentylacji, a jednocześnie jest delikatna i lejąca. Sukienki wykonane z wiskozy będą podstawą letnich stylizacji. Materiałem zasługującym na uwagę jest też len, możemy także kupować ubrania z lyocelu. Unikajmy natomiast materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza. Mowa o poliestrze, który cieszy się dużą popularnością, gdyż nie trzeba go prasować. Nie sprawdzi się jednak latem, zwłaszcza w przypadku osób, które intensywnie się pocą. Zrezygnujmy z poliamidu czy akrylu – tkanin o bardzo małym stopniu przewiewności, które sprawią, że już po kilku minutach pod pachami pojawią się mało estetyczne plamy. Przed latem warto sprawdzić zawartość swojej garderoby, wybierając materiały, które sprzyjają wymianie powietrza. Same w sobie nie zapobiegają oczywiście potliwości, jednak sprawiają, że problem tan staje się o wiele mniej uciążliwy. Niektóre dodatkowo mają właściwości chłodzące, dzięki czemu w upalny dzień możemy poczuć się jeszcze bardziej komfortowo.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj