Wiele osób ma problemy z oddychaniem przez nos. Jednym z najczęstszych powodów występowania takiej dolegliwości jest skrzywienie przegrody nosowej. Przyczyną jej powstania może być uraz, bądź też nieprawidłowy wzrost rusztowania kostno – chrzęstnego nosa.

Często krzywa przegroda nosowa uwidacznia się wraz z wiekiem i rozwija się w wyniku zmian rozwojowych – nierównomierny wzrost giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania (rosnąca przegroda przestaje się mieścić i przybiera kształt litery S lub C). Tego typu zniekształcenia zalicza się do fizjologicznych zmian.

Skrzywiona przegroda nosowa to nie tylko kłopot z oddychaniem, ale także przyczyna nieestetycznego wyglądu nosa.

Wśród skrzywień przegrody nosowej wyróżnia się skrzywienie:

– części chrzęstnej
– części kostnej

Zmiany przybierają postać skrzywienia listwy albo wychylenia kolca. U niektórych pacjentów obserwowane jest wywichnięcie chrząstki czworokątnej przegrody nosa.

Zabieg chirurgicznego prostowania przegrody nosowej nosi nazwę septoplastyki. Jest to jedna z najczęstszych operacji nosa.

Nikt nie ma idealnie prostej przegrody nosa. Różnice polegają na stopniu jej skrzywienia – jedni mogą w ogóle nie odczuwać żadnych objawów, inni zaś mogą mieć kłopoty m.in. z oddychaniem, krwotoki z nosa.

Ważne! Nie każda przegroda nosowa wymaga zabiegu. Nie jest on na przykład konieczny w przypadku, gdy skrzywienie nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

To, że nos jest prosty na zewnątrz, nie oznacza wcale, ze nie jest skrzywiona przegroda nosowa.

Osoby cierpiące na tę przypadłość mają jedno lub dwustronnie zatkany nos, co utrudnia normalne oddychanie. Pojawiają się problemy z zatokami, krwawienia z nosa, choroby dróg łzowych, ponadto:

– często zaczerwienione gardło
– chrapanie
– częsty katar

W przypadku występowania powyższych objawów, warto udać się do laryngologa, który przeprowadzi specjalistyczne badania i stwierdzi, czy skrzywienie występuje i czy kwalifikuje się ono do operacji.

Procedura zabiegu polega na usunięciu skrzywienia poprzez ustawienie przegrody w linii prostej oraz utrwaleniu tego położenia.

Są dwie metody operowania – pierwsza polega na usunięciu krzywej przegrody, wtedy jest ona tworzona przez blaszki błony śluzowej (podśluzówkowa resekcja przegrody nosowej).

Druga metoda to septoplastyka, czyli likwidacja samego skrzywienia i ustawienie przegrody w linii prostej.

Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Gdy jednak istnieją przeciwwskazania do zastosowania narkozy, można zabieg przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Endoskopowe usuwanie skrzywienia, nie wymaga konieczności nacięć na nosie (nie ma ryzyka pozostania widocznych blizn). Zabieg trwa od 45 do 120 minut. W celu stabilizacji nosa zakładany jest opatrunek. Tampony wyjmowane są po 24 godzinach, a nierozpuszczalne szwy po 7 dniach. Pacjent po zabiegu nie musi pozostawać w szpitalu.

Operacyjną korekcję skrzywionej przegrody nosowej przeprowadza się wewnątrz nosa. Zabieg należy do bezpiecznych, jednak jak w przypadku każdej operacji możliwe są powikłania:

– krwiaki z nosa
– infekcje
– krwiaki przegrody nosowej
– utrata węchu

Po zabiegu bardzo ważne jest, aby pacjent w pełni dostosował się do zaleceń pooperacyjnych.

Tampony założone do wnętrza nosa, wymuszają oddychanie przez usta (nie jest to zbyt komfortowe dla pacjenta). Są one wyjmowane po około dwóch dniach. Może pojawić się niewielki ból głowy, ucha, zębów. Tydzień po operacji zdejmowane są szwy.

Po zdjęciu szwów istotne jest unikanie wszelkich infekcji. Nie wolno wykonywać gwałtownych wydmuchnięć nosa. Zaleca się stosowanie tłustych maści oraz kropli. Nos jest suchy, we wnętrzu mogą tworzyć się skrzepy krwi.

Po zabiegu korekcji skrzywionej przegrody nosowej zalecana jest kontrola ambulatoryjna. Dojście do pełnego wyleczenia (przebudowa struktur nosa) może trwać do roku czasu.

Przez pewien okres należy szczególnie dbać o nos, powinno się zrezygnować ze wszelkich sportów, w których możliwy jest wtórny uraz nosa.

Na podstawie skierowania od specjalisty laryngologa, koszt operacji prostowania skrzywionej przegrody nosowej jest w całości refundowany przez NFZ. Niestety za korekcję kształtu nosa, pacjent musi zapłacić samemu (NFZ nie finansuje tego zabiegu).

W przypadku, gdy pacjent chce, aby operację prostowania przegrody nosowej sfinansowało NFZ, ale chce równocześnie podczas zabiegu dokonać plastyki nosa, musi znaleźć prywatną placówkę medyczną, która ma podpisany kontrakt z NFZ. W przeciwnym razie zabieg na takich zasadach nie będzie możliwy.

Źródła: czasnazmiane.pl, operacjanosa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj