W tym wpisie znajdziesz przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci z wyborem życiowej ścieżki 😊
Większość młodych ludzi staje przed trudnym wyborem: jaki kierunek szkoły wybrać, kim być w przyszłości. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, to w naszym nowym cyklu wpisów będziemy opisywać najpopularniejsze zawody w Polsce. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla siebie 😊
Przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce CZĘŚĆ 1
#1. Lekarz
Lekarz ma trudną pracę, która wiąże się z ogromną presją, ryzykiem i odpowiedzialnością, ale daje satysfakcję i możliwość wysokich zarobków. Jest mnóstwo specjalizacji: od lekarza rodzinnego, chirurga, dermatologa, stomatologa, po ginekologa, psychiatrę czy laryngologa. Jest to jeden z najważniejszych zawodów w społeczeństwie, a zapotrzebowanie na nowych specjalistów ciągle wzrasta.
- Wymagane wykształcenie: Aby zostać lekarzem, musisz najpierw ukończyć studia medyczne, które trwają 6 lat. W trakcie ich trwania odbędziesz wiele godzin praktyk. Po studiach czeka Cię egzamin i kilkuletni staż w placówce. Czas trwania praktyk zależy od specjalizacji. Możesz pracować w przychodni, szpitalu lub też założyć własny gabinet.
- Zarobki: Na początku stawki wynoszą średnio około 4 tysięcy złotych, ale wraz z rozwojem i zdobywaniem doświadczenia, możesz zarabiać 10 tysięcy lub więcej.
- Dla kogo: Przyszły lekarz musi być odważny i mieć chęci do nauki. Dobrze, aby był świadomy tego, że to od niego będzie zależeć życie i zdrowie innych ludzi. Praca lekarza to często 12 lub nawet 24-godzinny dyżur. Musisz być osobą dokładną i sumienną, ponieważ w tym zawodzie nie ma miejsca nawet na drobne pomyłki. Nie możesz bać się chorób, krwi i innych nieprzyjemnych rzeczy.
#2. Nauczyciel
Nauczyciel to niezwykle istotny zawód w społeczeństwie, choć często niedoceniany. Obierając tę ścieżkę, masz możliwość wyboru różnych specjalizacji: możesz być m.in. nauczycielką języka polskiego lub obcego, historii, przedmiotów ścisłych lub wychowania fizycznego. Praca nauczyciela nie jest jednak łatwa: to wiele godzin spędzonych nie tylko w szkole, ale i w domu, przez co bywa męcząca i pełna presji.
- Wymagane wykształcenie: W zależności od specjalizacji, możesz wybrać studia pedagogiczne, filologiczne lub też ścisłe. W trakcie studiów odbędziesz praktyki. Nauczycielem możesz zostać już po magisterce.
- Zarobki: Nauczyciele niestety nie zarabiają zbyt wiele. Tuż po studiach będzie to prawdopodobnie najniższa krajowa, a po dodatkowych szkoleniach zarobki mogą wzrosnąć. Wielu nauczycieli dorabia sobie udzielając uczniom korepetycji.
- Dla kogo: Jeśli chcesz zostać nauczycielką, musisz naprawdę lubić przedmiot, którego chcesz uczyć innych. Powinnaś być komunikatywna, cierpliwa i spokojna, gdyż często będziesz mieć do czynienia z Przyda Ci się też wyobraźnia i empatia.
#3. Sprzedawca w sklepie
Z tym zawodem każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Mimo iż nie wydaje się on trudny, trzeba być odpornym psychicznie oraz silnym fizycznie. Sprzedawca nie tylko obsługuje kasę, ale także wykłada towar, dba o produkty i wygląd sklepu.
- Wymagane wykształcenie: Do bycia sprzedawcą w zwykłym sklepie nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia. Często wystarczy tylko zdana matura. Do specjalistycznych sklepów typu: myśliwski lub z kosmetykami naturalnymi może być przydatna dodatkowa wiedza lub specjalne kursy.
- Zarobki: Ekspedienci często zarabiają najniższą bądź średnią krajową. Im więcej godzin przepracowanych w miesiącu i im bardziej ekskluzywny sklep, tym stawki są wyższe.
- Dla kogo: Jeśli jesteś silna i komunikatywna, potrafisz dopilnować kilku rzeczy na raz i nie boisz się pracy fizycznej, ten zawód będzie dla Ciebie odpowiedni.
#4. Urzędnik / księgowy
Oba te stanowiska należą do pracy biurowej, wykonywanej na siedząco. Podczas, gdy księgowy zajmuje się głównie organizacją pieniędzy w danej firmie, sporządzaniem deklaracji podatkowych i prowadzeniem dokumentacji, urzędnik zajmuje się m.in. przeglądaniem dokumentów, wykonywaniem poleceń służbowych oraz obsługą klientów. Zarówno urzędnik, jak i księgowy wiążą się z dużą odpowiedzialnością.
- Wymagane wykształcenie: Aby zostać księgową wystarczy, że uzyskasz wykształcenie średnie w kierunku ekonomii i finansów. W przypadku urzędnika, wymagany już jest dyplom ukończenia studiów na kierunku ekonomicznym, administracyjnym bądź prawniczym.
- Zarobki: Księgowy – od najniższej krajowej do nawet 5 tysięcy złotych miesięcznie. Urzędnik – w zależności od stanowiska i lokalizacji, zazwyczaj są to kwoty powyżej 5 tysięcy złotych.
- Dla kogo: Oba zawody wymagają rzetelności, dokładności oraz skrupulatności. Jest to praca idealna dla osób, które nie boją się biura, papierków i dużych liczb.
#5. Ratownik medyczny / pielęgniarka
Podobnie jak w przypadku lekarza, ratownik medyczny oraz pielęgniarka to bardzo odpowiedzialne zawody, które jednak przynoszą dużą satysfakcję.
- Wymagane wykształcenie: w przypadku ratownika medycznego trzeba ukończyć szkołę policealną lub studia pierwszego stopnia o profilu medycznym. Natomiast w przypadku pielęgniarki wymagane są studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo.
- Zarobki: zarówno pielęgniarki, jak i ratownicy medyczni zarabiają średnio 4 tysiące złotych miesięcznie. Oczywiście większe zarobki będą otrzymywać osoby z wykształceniem wyższym, a także te, które biorą dodatkowe dyżury.
- Dla kogo: Musisz być silna fizycznie i gotowa na pracę zmianową. Nie jest to zajęcie dla osób, które boją się krwi, chorób czy igieł. Musisz być odpowiedzialna i przygotowana na ciężką pracę.
Znalazłaś już swój wymarzony zawód? A może chciałabyś robić w życiu coś innego? Daj nam znać w komentarzu! 😊