Chciałabyś zacząć pisać, ale nie wiesz jak? Dzięki tej notce nie będzie to już twoim problemem, a pisanie może okazać się twoją pasją.

Pisanie opowiadań, wierszy czy scenariuszy to bardzo ciekawe hobby, jednak według nas nie nadaje się ono dla każdego. Trzeba mieć sporo cierpliwości i odrobinę talentu, a także włożyć w to sporo pracy, aby być dobrym pisarzem.

Rozwijanie pasji: Pisanie

Czym charakteryzuje się dobry przyszły pisarz?

 • Perfekcyjną znajomością języka, w którym pisze – Musisz znać nienagannie wszystkie zasady ortografii, interpunkcji oraz gramatyki. Tutaj nie ma miejsca na błędy;
 • Dobrą wyobraźnią – Nie napiszesz przecież dobrej historii, bez pomysłu na nią;
 • Umiejętnością współodczuwania – Powinnaś potrafić łączyć się z czytelnikiem i jego uczuciami;
 • Możliwością przekazywania emocji – Spróbuj przekazać swoje uczucia w słowach.

Co pomoże Ci rozwinąć pasję do pisania?

Systematyczność

Pisz codziennie! Jeśli będziesz robiła to rzadziej, twoje umiejętności będą rozwijać się wolniej. Po prostu ćwicz, a będzie Ci szło dużo lepiej. Nic nie przychodzi samo, a trening czyni mistrza.

Czytanie

Czytaj! W ten sposób powiększysz swój zasób słów, a jednocześnie poprawisz ortografię! Przez studiowanie książek, będziesz też wiedziała jak powinna wyglądać powieść, a samo czytanie czyiś historii, to bardzo ciekawe zajęcie, które pomoże Ci się odstresować.

Próbowanie

Sprawdź się we wszystkim! W ten sposób dowiesz się, czy wolisz pisać wierszem czy po prostu prozą, a dodatkowo zdobędziesz trochę doświadczenia w kilku dziedzinach pisania. Szukanie rymów czy odpowiednich epitetów, wzbogaci Twój zasób słów, a także poprawi umiejętności literackie.

Historia

Studiuj też literaturę starszą. Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz czy Ezop powinni być dla Ciebie wzorem (nie zapominaj też o dzisiejszych autorach, takich jak J.K Rowling czy Katarzyna Bonda). Przez czytanie trochę starszych książek i wierszy, zobaczysz jak zmieniał się nasz język na przestrzeni lat. Powinnaś znać popularnych i uwielbianych polskich i światowych autorów, a także ich największe dzieła.

Podstawa

Musisz znać kluczowe pojęcia z języka polskiego. Epitet, synonim, liryka, proza, wiersz i opowiadanie, to niezbędne minimum. Bez tego nie odnajdziesz się w kulturze literatury. Jednak uważamy, że każdemu przyda się znajomość tych słów i umiejętność podania ich definicji.

Konkursy

Bierz udział w konkursach! To świetna zabawa, ale też dobre sprawdzenie swoich umiejętności. Nie przejmuj się porażkami, z czasem pójdzie Ci lepiej. Zdobędziesz dzięki temu doświadczenie i będziesz wiedziała, o co w tym chodzi.

Mamy nadzieję, że wpis Wam się spodobał. Czekamy na dalsze propozycje do tej serii. A Wy lubicie pisać czy kręci Was coś innego? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Rozwijanie pasji: Pisanie

Źródło zdjęć: http://favim.com

8 KOMENTARZE

 1. Zgadzam się z pierwszym komentarzem: dysleksja nie pozwala na pisanie perfekcyjną polszczyzną. I nawet pisarze mają problem z interpunkcją. Historia… warto ją znać, tylko po co? I systematyczność… W połowie się zgadzam, jednak nie do końca. Z doświadczenia wiem, że pisanie codziennie nie wychodzi. A nawet jeśli pisze się codziennie, to niekoniecznie wychodzi to dobrze – wena też jest ważna

 2. Kochana, twój artykół nie jest do końca zgodny z prawdą. A to czemu? Znasz choćby Hansa Christiana Andersena? Powiem tylko tyle pisał jak żaden inny człowiek na ziemi, ale jak każdy człowiek, nie był ideałem. Był dyslektykem. Jeżeli również nie wierz co to jest (od razu mówię nie rzadna choroba) poczytaj sobie na te dwa tematy i sama dojść do wniosku czy ważniejsza jest ortografia itp. (Którą umieściłaś w swoim wpisie jaką pierwszą przez co ja myślę że uważasz za najważniejszą),czy raczej wyobraźnia? Powiem Ci z własnego doświadczenia że wyobraźnia jest kluczowa w pisaniu, nawet jeżeli ktoś zna polszczyznę na perfekt nigdy nie napiszę tak dobrej książki jak i historii jak wybitnie zdolna osoba z dysleksją.
  Weś sobie mój komentarz głęboko do serca zanim napiszesz kolejny artykół, bo ten choć że jest napisany bardzo ładnie nie ukazuje do końca prawdziwych informacji. Jednagrze nie mówię że są błędne, ale zdecydowanie mijają się z prawdą i potrzebują głębszych przemyśleń i innych informacji zaczerpniętych z szerszych źródeł.

 3. Można też pisać książki na wattpadzie (ale bardzo dużo jest hejterów). Sama pisze ale jest mało oglądających.

 4. Sama rozwijam czytanie pisząc bloga o książkach, wcale nie jest łatwo napisać dobrą recenzję i umieścić w niej wszystko, co chciało się powiedzieć. Jeśli ktoś by chciał poczytać, to zapraszam 🙂
  lubieczytacrano.blogspot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj