W tym wpisie przedstawiamy uczelnie i szkoły wyższe w Lublinie, w których warto studiować.
Pisałaś w tym roku maturę i zastanawiasz się nad wyborem uczelni bądź szkoły wyższej? W tym wpisie znajdziesz listę zespołów oświatowych w Lublinie, który jest największym mieście uniwersyteckim we wschodniej Polsce. Oto uczelnie i szkoły wyższe, w których będziesz mogła podjąć naukę od przyszłego roku akademickiego (2023/2024).
Uczelnie i szkoły wyższe w Lublinie
Poniżej przestawiamy listę uczelni publicznych oraz niepublicznych szkół wyższych, w których możesz podjąć naukę w przyszłym roku akademickim.
Uczelnie publiczne w Lublinie
#1. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL)
To kościelna uczelnia o pełnych prawach publicznych szkół wyższych. KUL jest także najstarszym uniwersytetem w Lublinie i trzecią najstarszą funkcjonującą uczelnią w Polsce. Na kandydatów czeka tam 7 wydziałów:
- Wydział Filozofii,
- Wydział Medyczny,
- Wydział Nauk Humanistycznych,
- Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych,
- Wydział Nauk Społecznych,
- Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji,
- Wydział Teologii.
Można na nich odnaleźć przeróżne kierunki. Rekrutacja elektroniczna trwa do 12 lipca 2023 roku.
#2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS)
UMCS został powołany do życia w 1944 roku, jako piąta szkoła wyższa w Polsce. Jest to również największa uczelnia akademicka Polski Wschodniej. W swojej ofercie posiada 12 wydziałów:
- Wydział Artystyczny,
- Wydział Biologii i Biotechnologii,
- Wydział Chemii,
- Wydział Ekonomiczny,
- Wydział Filologiczny,
- Wydział Filozofii i Socjologii,
- Wydział Historii i Architektury,
- Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki,
- Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej,
- Wydział Pedagogiki i Psychologii,
- Wydział Politologii i Dziennikarstwa,
- Wydział Prawa i Administracji.
Łącznie do wyboru jest aż 86 kierunków! Wśród tegorocznych nowości na studiach I stopnia można wymienić następujące kierunki: Bezpieczeństwo radiacyjne, Geowizualizacja historyczna i archeologiczna, Inżynieria światłowodowa, Socjologia, Sustainability management (zarządzanie rozwojem zrównoważonym). Rekrutacja kończy się 8 lipca 2023.
#3. Uniwersytet Medyczny (UM)
To publiczna uczelnia medyczna, która została utworzona w 1950 roku, jako Akademia Lekarska. Można znaleźć na niej 6 wydziałów:
- Wydział Biomedyczny,
- Wydział Farmaceutyczny,
- Wydział Lekarski,
- Wydział Lekarsko-Dentystyczny,
- Wydział Nauk Medycznych
- oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.
Akademia oferuje zajęcia prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Zapisy na techniki dentystyczne potrwają do 28 czerwca, natomiast na pozostałe kierunki do 12 lipca 2023 r.
#4. Uniwersytet Przyrodniczy (UP)
Jako samodzielna jednostka powstał w 1955 roku. Oferuje naukę na 7 wydziałach:
- Wydział Agrobioinżynierii,
- Wydział Biologii Środowiskowej,
- Wydział Inżynierii Produkcji,
- Wydział Medycyny Weterynaryjnej,
- Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki,
- Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii,
- Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.
Nowe kierunki na studiach I stopnia to: Bioinformatyka w biogospodarce, Diagnostyka ekoprzestępczości, Informatyka przemysłowa, Survival i animacja przyrodnicza, jak też Zielone technologie. Rekrutacja trwa do 11 lipca 2023 roku.
#5. Politechnika Lubelska
Uczelnia techniczna, która została założona w 1953 roku, proponuje 28 kierunków studiów, na 6 wydziałach:
- Wydział Budownictwa i Architektury,
- Wydział Elektrotechniki i Informatyki,
- Wydział Inżynierii Środowiska,
- Wydział Mechaniczny,
- Wydział Podstaw Techniki
- oraz Wydział Zarządzania.
Politechnika Lubelska oferuje programy kształcenia na poziomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim i doktorskim. Elektroniczna rejestracja kandydatów na architekturę potrwa do 25 czerwca, natomiast na pozostałe kierunki do 9 lipca 2023 roku.
Niepubliczne szkoły wyższe w Lublinie
#1. Akademia Nauk Społecznych i Medycznych (ANSIM)
Dawniej była to Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (WSNS). Na studiach I stopnia dostępne są takie kierunki, jak: Dietetyka, Kosmetologia, Pielęgniarstwo, Praca socjalna, Psychologia, Ratownictwo medyczne, Socjologia, Techniki dentystyczne i Zarządzanie, natomiast na trwających 5 lat jednolitych studiach magisterskich: Fizjoterapia i Psychologia.
#2. Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola/Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza (WSSP)
Ta szkoła kształci w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, na studiach magisterskich, licencjackich i podyplomowych. Można na niej znaleźć 2 wydziały: Nauk o zdrowiu oraz Nauk społecznych. Kierunki dostępne na studiach I stopnia, na których można podjąć naukę to: Fizjoterapia, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Kosmetologia, Turystyka i Rekreacja, Ekonomia, Wychowanie Fizyczne oraz Filologia Angielska.
#3. Lubelska Szkoła Biznesu (LBS)
Uczelnia ta powstała w 1990 roku z inicjatywy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jej celem jest rozwijanie przedsiębiorczości oraz umiejętności kierowniczych przedsiębiorców i menedżerów, a wspieranie rozwoju gospodarczego regionu lubelskiego.
#4. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji (WSEI)
Uczelnia została założona w 2000 roku. Posiada 3 wydziały (Administracji i Nauk Społecznych, Nauk o Człowieku, Transportu i Informatyki). Oferuje 25 kierunków na studiach I stopnia. Wśród najpopularniejszych wymienić można takie, jak: Administracja, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Ekonomia, Finanse i rachunkowość, Informatyka, Logistyka, Mechatronika, Pedagogika, Pielęgniarstwo, Psychologia, Terapia zajęciowa z rehabilitacją, Transport i Zarządzanie. Rekrutacja przebiega dwuetapowo, a podania można składać do 31 sierpnia 2023 r.
#5. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji (WSPA)
Jest to najstarsza niepubliczna uczelnia w stolicy województwa lubelskiego. Została założona w 1998 roku. Oferta studiów licencjackich obejmuje 8 kierunków: Administracja, Finanse i Rachunkowość, Media i Dziennikarstwo, Pielęgniarstwo, Praca Socjalna, Socjologia, Stosunki Międzynarodowe oraz Zarządzanie. Rekrutacja trwa od 24 kwietnia 2023 r.
Czytaj także: Dni wolne w roku szkolnym 2023/2024
