W tym wpisie znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć o antykoncepcji, ale boisz się zapytać.
Rozpoczęcie współżycia, to bardzo poważna decyzja, która może nieść za sobą różne konsekwencje, dlatego powinna być ona bardzo dobrze przemyślana. Każda metoda zabezpieczenia, inna niż prezerwatywa, powinna być skonsultowana z ginekologiem i poprzedzona badaniami.
Wszystko co musisz wiedzieć o antykoncepcji
TO WAŻNE! Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% zabezpieczenia przed ciążą, dodatkowo jedynie prezerwatywa, chroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!
Jakie są najbardziej popularne metody antykoncepcji?
Antykoncepcja naturalna
Polega na obliczaniu dni płodnych, podczas których należy powstrzymać się od stosunku. Metoda ta jest darmowa i na tym jej zalety się kończą. Niestety u młodych dziewczyn, cykle są najczęściej nieregularne, w związku z czym, dni płodne mogą wypadać wcześniej lub później, co grozi zajściem w ciążę.
Stosunek przerywany
Ta metoda również jest mało skuteczna, gdyż przed wytryskiem, z penisa uwalnia się wydzielina, która również zawiera w sobie plemniki. Już nawet ta niewielka ilość płynu (zwanego preejakulatem), może doprowadzić do zapłodnienia. Ponadto metoda ta, wiąże się z ogromnym stresem, zarówno dla chłopaka, jak i dziewczyny.
Prezerwatywa
Najłatwiej dostępna metoda antykoncepcji. Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak istnieje obawa, że pęknie lub zsunie się podczas stosunku. Niewątpliwym minusem tej metody, jest również konieczność przerwania pieszczot, aby założyć tzw. gumkę, nieprzyjemny zapach i możliwe reakcje alergiczne na lateks.
TO WAŻNE! Zawsze sprawdzaj datę ważności prezerwatywy, gdyż przeterminowana, łatwiej pęka. Noszenie jej portfelu, plecaku lub spodniach, gdzie jest narażona na ruch, może powodować uszkodzenia mechaniczne, które z kolei obniżają jej skuteczność. Uważaj również, aby nie uszkodzić lateksu podczas zakładania gumki partnerowi.
Antykoncepcja hormonalna
Stanowi dość skuteczne zabezpieczenie przed ciążą, ale wymaga wizyty u lekarza. Umożliwia współżycie o dowolnej porze, nawet podczas okresu. Należy jednak przyjmować tabletki (lub zmieniać plastry) o stałej porze, gdyż pominięcie tabletki (brak zmiany plastra), grozi zajściem w ciążę.
Antykoncepcja hormonalna, oprócz zabezpieczenia przed ciążą, ma jeszcze takie zalety, jak: zmniejszenie intensywności i bolesności miesiączek, polepszenie stanu cery (nie u wszystkich), regulacja cyklu, a nawet utrata kilogramów (nie u wszystkich). Jeśli chodzi o cerę i wagę, to każda kobieta jest inna i będzie inaczej reagować na hormony. Może się okazać, że zamiast gładkiej cery, nastąpi wysyp pryszczy, a waga, zamiast iść w dół, zwiększy się. Należy wtedy udać się do lekarza, w celu zmiany tabletek na inne. Antykoncepcja, może również powodować spadek libido.
Tabletka po
Nie powinna być stosowana jako metoda antykoncepcji, a raczej jako koło ratunkowe w sytuacji awaryjnej. Powinna być stosowana, jeśli inna metoda antykoncepcyjna zawiedzie. Tabletkę po, można zażyć do 72 h po stosunku. Zażyta później nie uchroni przed ciążą, ale też nie zaszkodzi dziecku.