W tym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o keratynowym prostowaniu włosów.

Keratynowe prostowanie to zabieg, mający na celu zregenerowanie włosów poprzez aplikację keratyny. Jak wygląda zabieg i jakie są jego efekty? Jak pielęgnować włosy po keratynie? Wszystkiego dowiesz się, czytając dalej.

Wszystko co musisz wiedzieć o keratynowym prostowaniu włosów

Czym jest keratyna?

Najprościej mówiąc, jest to jeden z naturalnych budulców włosa, skóry oraz paznokci, należący do białek.

Na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów?

Zabieg polega na ”wprasowaniu” keratyny we włosy, przy użyciu prostownicy. Ma to na celu odbudować i zregenerować włosy, dzięki dostarczeniu im ich naturalnego budulca.

Jakie efekty daje keratynowe prostowanie i dla kogo jest przeznaczone?

Zabieg ten jest skierowany szczególnie do osób, których włosy: puszą się, są suche, przez co czasami mogą wyglądać jak siano oraz zniszczonych (bardzo często przyczyną tego jest nadmierna stylizacja na gorąco). Włosy po keratynowym prostowaniu są zdrowsze, co widać na pierwszy rzut oka; nie puszą się (nie trzeba już bać się wyjścia na dwór, kiedy mży); nabierają zdrowego połysku i oczywiście są proste.

Jak przebiega zabieg keratynowego prostowania?

Zabieg nie należy do krótkich, ponieważ trwa około 2,5 h na włosach sięgających połowy pleców. Jeśli ktoś ma dłuższe, będzie potrzeba na to więcej czasu, a jeśli krótsze – mniej. Wszystko zaczyna się od mycia głowy szamponem oczyszczającym, który otwiera łuski włosów, przygotowując je na przyjęcie keratyny. Następnie nasze włosy zostają najzwyczajniej w świecie wysuszone. Po zakończeniu tej czynności, przychodzi czas na nałożenie keratyny. Jest ona aplikowana bardzo precyzyjnie na małe pasma włosów w odległości ok. 1 cm od skóry głowy. Po dokładnym naniesieniu produktu musimy odczekać 20 – 30 min, po czym włosy zostają znowu wysuszone. Ostatnim etapem jest wtłoczenie keratyny we włosy za pomocą prostownicy nagrzanej do ponad 210 stopni. Podczas tego etapu, z włosów będzie unosił się dym, ale nie ma się czym martwić, nie jest to oznaka, że nasze włosy palą się (mimo wysokiej temperatury), a jedynie tego, że keratyna jest ”wprasowywana” we włosy.

UWAGA! Zabieg nie należy do przyjemnych! Keratyna może powodować szczypanie oczu i drapanie w gardle. Nasili się to w momencie jej wprasowywania we włosy. Nie jest ona produktem toksycznym i nie wyrządzi nam żadnych szkód, jednak warto zapytać się fryzjera czy ma dostępne maseczki ochronne na twarz.

Wszystko co musisz wiedzieć o keratynowym prostowaniu włosów

Co robić od razu po zabiegu?

Włosów po zabiegu nie myjemy od dwóch do trzech dni (w ten sposób nie wypłukujemy keratyny od razu). Przez te dni nie spinamy ich także (np. nie robimy kucyka), najlepiej jak pozostawimy je rozpuszczone. Jeśli po nocy zauważymy jakieś zagniecenie, należy je wyprostować (temp. 200 – 220 stopni). To samo robimy, jeśli podczas kąpieli w jakiś sposób, pasmo włosów zamoczy się nam. Żeby zabezpieczyć włosy podczas kąpieli, możemy delikatnie podpiąć je dużą spinką, a następnie owinąć głowę chustą

Pielęgnacja włosów po zabiegu

Po zabiegu nie należy stosować szamponów i odżywek zawierających w składzie: SLS/SLES (Sodium Lauryl Sulfate Sodium Laureth Sulfate); soli (sodium chloride); staramy się także unikać silikonów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie szamponu dla dzieci. Maski i odżywki (jeśli już stosujemy) nakładamy na końcówki włosów i nie robimy tego codziennie. Olejki także możemy stosować, ale jedynie na końcówki włosów, w niewielkich ilościach i nie za często. Należy pamiętać, że włosy po zabiegu są już zregenerowane i odżywione.

Ile czasu utrzyma się efekt?

Jeśli będziemy stosować się do powyższych porad, to efekt powinien utrzymać się 3-4 miesiące. Keratyna wypłukuje się stopniowo z naszych włosów podczas kąpieli, więc osoby myjące włosy codziennie mogą niestety spodziewać się, że efekt utrzyma się krócej.

Cena zabiegu

To zależy od długości włosów. Za włosy sięgające do połowy pleców zapłaciłam 300 zł (w tym miałam je jeszcze podcinane). Im dłuższe włosy, tym wyższa cena. Lepiej jednak sprawdzić ofertę paru salonów w różnych miejscach. Bliżej centrum większego miasta, ceny mogą okazać się troszkę wyższe.

Masz jeszcze jakieś pytania? Daj znać w komentarzu!

Polecamy: Pielęgnacja włosów w czasie snu

11 KOMENTARZE

  1. Sama bałabym sie tak eksperymentować z włosami, już i tak stosuję do nich terapię Seboradin regenerujacy przez zniszczenie sobie włosów prostowaniami zbyt częstymi.

  2. Prostowanie kreatynowe zapobiega w jakiś sposób przetłuszczaniu się włosów? 🙂
    proszę o odpowiedź, najlepiej osoby która miała robiony ten zabieg :*

    • Niestety ja u siebie nie zauważyłam prawie żadnej poprawy jeśli chodzi o to. Tak jak już pisałam, zabieg ma celu zregenerować włosy, więc małe szanse że coś się zmieni w sprawie ich przetłuszczania. Polecam jednak jeśli twoje włosy puszą się i są suche.

  3. dodam jeszcze że nie należy robić się na rozjaśnianych włosach or farbowanych na blond i nie u wszystkich pojawia się efekt uboczy którym są proste włosy 🙂

  4. Witam, można poprosić o wpis Jak ubrać się na 18-stkę kuzyna? Bardzo byłabym wdzięczna bo kompletnie nie mam pojęcia jak się ubrać a to już w piątek! Ps. Uwielbiam Waszą stronkę! Zaglądam tu codziennie ! Nie znam lepszej stronki! <3

    • Można znaleźć keratynę do wykonania samemu w domu, jednak pewniejszą opcją jak na pierwszy raz wydaje mi się, że będzie fryzjer. Będziesz mogła zaobserwować dokładnie jak się to wykonuje oraz zadać dodatkowe pytania, na które odpowie ci ekspert. Zabieg jest czasochłonny oraz pracochłonny i bez pomocy może ci być ciężko wykonać go samej w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj