bezpieczne opalanie
Zdjęcie autorstwa Oriana Polito z Pexels

Sprawdź, czym jest witamina D, gdzie możesz ją znaleźć i jak nie dopuścić do jej niedoboru w organizmie.

Od jakiegoś czasu jest dość głośno o witaminie D3. Liczne badania przeprowadzone na jej temat dowodzą, że ma ona istotny wpływ na nasz organizm.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o witaminie D

Czym tak naprawdę jest witamina D?

Zalicza się ją do grupy witamin w organizmie człowieka, jednak witamina D, jest tak naprawdę hormonem. Jest on produkowany z cholesterolu w momencie wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych, stąd jego potoczna nazwa: witamina ,,słońca”. Jak się jednak okazuje, samo przebywanie na słońcu nie wystarcza, aby wytworzyć odpowiednią jej ilość dla naszego organizmu. Dodatkowo, kremy z filtrem, osłabiają produkcję witaminy D (nie należy jednak z nich rezygnować!).

Jakie funkcje pełni witamina D w organizmie?

  • Układ kostny: wywiera znaczący wpływ na metabolizm kości. W okresie rozwojowym ma istotne znaczenie w kształtowaniu się kości i zębów. Pomaga także zwalczać próchnicę.
  • Układ nerwowy i mięśniowy: regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni.
  • Układ immunologiczny (odpornościowy): wspomaga proces zwalczania bakterii i może zapobiegać powstawaniu komórek nowotworowych.
  • Działania metaboliczne w tkankach: stymuluje zdolność do regeneracji wątroby.

Gdzie jeszcze można znaleźć witaminę D?

Kolejnym jej źródłem jest pokarm. Najwięcej witaminy D3 znajdziemy w tłustych rybach m.in. śledź marynowany, śledź w oleju, dorsz świeży i łosoś (UWAGA! Smażenie niszczy witaminę, dlatego ryby najlepiej jest gotować na parze albo podduszać). Mniejsza ilość znajduje się w: żółtkach jaj i serze żółtym. Niestety nie działa to tak, że zjemy jedną gotowaną rybę i dostarczymy naszemu organizmowi wystarczającą ilość witaminy D. Jednak, żeby utrzymać odpowiedni jej poziom, trzeba by było jeść ryby prawie każdego dnia, w dużych ilościach. Spore ilości witaminy D3, zawarte są również w oleju z wątroby dorsza.

Objawy niedoboru witaminy D:

  1. Częste infekcje – zwiększa się ryzyko, m.in. przeziębień i gryp.
  2. Zaburzenia nastroju – pogorszenie naszego samopoczucia, impulsywne zachowania, a nawet depresja.
  3. Problemy ze snem – ciągłe uczucie senności, problemy z koncentracją i częste bóle głowy.
  4. Problemy z zębami – próchnica i osłabienie prowadzące nawet do wypadania zębów.
  5. Słabe kości – stają się podatne na złamania.
  6. Wypadanie włosów.

Leczenie niedoboru witaminy D

Najlepiej udać się do lekarza na specjalne badanie krwi wykrywające stężenie witaminy D w surowicy. Umożliwi to dobranie odpowiedniej dawki leku (tabletki) uzupełniającego ten niedobór. Dawniej, lek ten był na receptę, jednak już od jakiegoś czasu można go dostać w każdej aptece bez konieczności konsultacji z lekarzem, niemniej zalecamy jednak wizytę u specjalisty.

UWAGA! Przedawkowanie witaminy D, ma także zły wpływ na nasz organizm, dlatego jeśli decydujemy się na zażywanie tabletek, należy przestrzegać wytycznych zawartych w ulotce lub stosować się do zaleceń lekarza.

Czytaj także: Jak mieć długie i zadbane paznokcie w krótkim czasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj