Bez względu na to czy kiedyś myślałaś o ich spróbowaniu, zrobiłaś to czy w żadnym wypadku nie zamierzasz, warto żebyś poznała wyniszczające działanie narkotyków.

Narkotyki to jedne z wielu rzeczy, od których możemy się bardzo szybko uzależnić. Spożywanie tych substancji jest nielegalne i ma bardzo wyniszczający wpływ na nasz organizm. Jeżeli chcesz zobaczyć, jaki skutek posiada zażywanie tego typu używek, przeczytaj post, który przygotowaliśmy.

Wyniszczające działanie narkotyków

Najpierw zacznijmy od tego, dlaczego ludzie sięgają po narkotyki?

Narkotyki w różny sposób działają na nasz mózg i postrzeganie rzeczywistości. Przyczyn sięgania po narkotyki jest wiele. Zwykle prowadzi do tego np. osamotnienie, chęć ucieczki przed problemami lub presją otoczenia, ciężka przeszłość, ale również ciekawość, chęć przeżycia ryzyka, dobrej zabawy i zaimponowania rówieśnikom. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę nawet pierwsze zażycie może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym bądź fizycznym, a nawet do śmierci. Ryzyko uzależnienia jest większe, jeżeli należysz do osób, które sięgają po narkotyki z powodu ulżenia sobie czy ucieczki przed smutnym życiem. Jeżeli robisz to z powodu chęci rozerwania się, ryzyko uzależnienia jest mniejsze, ponieważ prawdopodobne jest, że po kilku zażyciach po prostu ci się to znudzi.

Przejdźmy więc do skutków zażywania tego typu substancji…

Narkotyki wpływają negatywnie na układ krążenia, układ nerwowy oraz układ oddechowy. Najczęściej powodują zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie oraz niedokrwienie, które mogą nawet wywołać zawał serca (dotyczy to nie tylko osób starszych, ale również 20 i 30 – latków). Nieraz u osób będących pod wpływem takich substancji, można zaobserwować zaburzenie koordynacji ruchowej oraz drżenie całego ciała. Bóle w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem to dość powszechne skutki uboczne. Narkotyki mogą również zaburzyć gospodarkę hormonalną, co prowadzi do braku miesiączki, niepłodności, impotencji oraz problemów z tarczycą. Zażywanie narkotyków może również wywołać wirusowe zapalenie wątroby typu A,B lub C, które może prowadzić do raka.

Poza działaniami narkotyków, które niszczą nasz organizm od środka, wygląd zewnętrzny również zostaje poddany wyniszczeniu. Możemy np. zaobserwować znaczny spadek wagi, szybkie starzenie się, skóra traci na jędrności, strupy na twarzy, wrzody oraz przekrwione oczy. Może dojść do zakażenia bakteryjnego skóry (ropnie, czyraki), zmiany grzybicze. Włosy stają się pozbawione życia, mogą również zacząć wypadać. Nasze zęby stają się pożółkłe, nie mówiąc już o paznokciach.

Czytaj także: Jak alkohol wpływa na Twoje zdrowie i urodę

Wyniszczające działanie narkotykówŹródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj