W tym wpisie przedstawię Wam 10 mitów o żywieniu, które każda z Was powinna znać.
W dzisiejszym wpisie chciałabym obalić popularne żywieniowe mity, tak aby żadna z Was nie miała wątpliwości, co jeść, a czego nie, żeby sobie nie zaszkodzić.
10 mitów o żywieniu, które powinnaś znać
1. Ziemniaki i makaron powodują przyrost tkanki tłuszczowej
Ziemniaki są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, a 100 g tych warzyw zawiera około 80 kcal. Makaron jest również wartościowym składnikiem, a w 100 g makaronu znajduje się około 100 kcal. Jak widać oba te produkty nie są zbyt kaloryczne, ale problem stanowią dodatki, z którymi je podajemy (najczęściej tłuste sosy).
2. Cytryna to najlepsze źródło witaminy C
Cytryna jest dobrym źródłem witaminy C, tak samo jak większość owoców cytrusowych, ale wbrew pozorom wcale nie najlepszym. Zdecydowanie więcej witaminy C zawierają np. kiwi, aronia, czarna porzeczka, papryka, a nawet natka pietruszki.
3. Produkty typu light są mniej kaloryczne niż te zwykłe
To prawda, że produkty light zawierają mniej tłuszczu, niestety często w zamian za to mają dodaną większą ilość cukru. Zawsze trzeba dokładnie czytać składy, zanim sięgniemy po produkty typu ?light.
4. Należy pić w trakcie jedzenia
Proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej. Enzymy zawarte w ślinie zaczynają rozkładać jedzenie, które następnie trafia żołądka i poddawane jest działaniu kwasów. Woda rozrzedza kwasy, co utrudnia trawienie, dlatego najlepiej napić się przed lub po posiłku.
5. Tłuszcze powodują tycie
Tłuszcze są źle kojarzone przez swoją nazwę. Warto pamiętać, że pomagają rozpuścić się takim witaminom jak A, D, E, K. Tłuszcze pochodzenia roślinnego, np. oliwa z oliwek czy olej rzepakowy są bogate w cenne kwasy omega-3 i omega-6. Spożywanie ich w odpowiednich ilościach nie zagraża naszej sylwetce, a wręcz jest zalecane.
6. Czerwone mięso nie jest zdrowe
Czerwone mięso jest bogate w witaminę B12 oraz żelazo, w przeciwieństwie do mięsa białego. Nie oznacza to jednak, że należy je jeść codziennie. 1-2 razy w tygodniu to odpowiednia ilość.
7. Dieta wegetariańska jest dietą odchudzającą
Dieta wegetariańska zawiera w sobie między innymi sery, produkty zbożowe czy orzechy, które są dość kaloryczne. Brak mięsa wcale nie musi oznaczać, że będąc na diecie wegetariańskiej, uda nam się schudnąć.
8. Unikanie węglowodanów pomaga schudnąć
Zarówno w diecie stabilizacyjnej, jak i tej odchudzającej, ważne jest zachowanie odpowiedniej relacji między węglowodanami, tłuszczami i białkami. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z węglowodanów, gdyż są one bogate w błonnik i energię. Najlepiej wpleść do jadłospisu takie produkty, jak: makaron, pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż oraz warzywa.
9. Twaróg jest najlepszym źródłem wapnia
Zdecydowanie lepszym źródłem wapnia jest żółty ser. Dzienne zapotrzebowanie na wapń u osoby dorosłej wynosi około 800 mg, co odpowiada 2 plastrom żółtego sera albo 4 kostkom twarogu.
10. Oliwa nadaje się do smażenia
Oliwa zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, a także mnóstwo witamin, dlatego warto ją włączyć do codziennej diety. Smażenie na oliwie nie jest jednak zalecane, gdyż podgrzana do wysokiej temperatury, staje się toksyczna dla organizmu.
Czytaj także: Jak uniknąć podjadania w czasie diety?
Źródła tekstu:
https://www.miastowformie.pl/artykul/763-fakty-i-mity-zdrowego-odzywiania
https://dietetycy.org.pl/20-faktow-mitow-zywieniowych/
https://www.herbapol.com.pl/aktualnosci/zdrowe-jedzenie-fakty-mity-temat-tego-czym-wlasciwie
Zrobicie w najbliższym czasie pomysły na zdrowe tosty (takie z opiekacza)? Najlepiej z prostych składników 🙂 z góry dziękuję!
Dieta wegańska NIE zawiera sera. Chyba chodziło o dietę wegetariańską, a to dosyć duża różnica.
Punkt brzmi ,,Dieta wegetariańska jest dietą odchudzającą”, więc jak można się domyślić, chodziło o dietę wegetariańską, a nie wegańską 🙂 Wkradł się błąd w treści, który został już poprawiony. Dzięki za czujność.