ciekawostki historyczne
Źródło: Pexels

Historia skrywa w sobie wiele tajemnic, co sprawia, że jest jeszcze bardziej ciekawa. W tym wpisie przedstawiamy najciekawsze ciekawostki z historii, o których mogłaś nie mieć pojęcia.

Historia nie składa się jedynie z dat czy suchych faktów, ale pełna jest ciekawych wydarzeń i często potrafi odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się podczas nauki historii.

5 ciekawostek historycznych CZĘŚĆ 1

1. Jak powstała bagietka?

Historia powstania bagietki wiąże z postacią Napoleona Bonaparte. Wódz wyruszając na bitwy potrzebował pożywnego jedzenia, które zmieści się w plecakach żołnierzy. W związku z tym, że plecaki były podłużne, Bonaparte nakazał piekarzom, aby wypiekali bardziej podłużny chleb, który idealnie się zmieści. Niestety, ta historia to jedynie mit, bo w rzeczywistości ten symbol Paryża po raz pierwszy jedli Austriacy, a popularność we Francji bagietka zdobyła dopiero po I wojnie światowej.

2. Skąd się wzięło słowo ?grosz? i co znaczy?

Grosz z języka czeskiego oraz łacińskiego grossus oznacza: gruby. Nazwa ta oznaczała, że moneta była grubsza od wcześniejszych denarów, oraz że miała sporą wartość.

3. Który z polskich władców żył najdłużej?

Najdłużej żyjącym, ale i panującym władcą Polski prawdopodobnie był Władysław Jagiełło, który umarł w wieku 82 lat. O rok krócej żył natomiast Zygmunt Stary.

4. Jak wyglądały noce poślubne polskich władców?

Noc poślubna króla stanowiła niemal ceremoniał, odbywała się zazwyczaj na drugi dzień po ślubie. Wokół małżeńskiego łoża rozstawiano krzesła, na których zasiadali najważniejsi dostojnicy państwowi oraz goście za granicy. Obserwowali oni i komentowali zachowania króla oraz królowej, dopiero pod koniec zostawiali ich samych. Nazajutrz nowo poślubiona królowa otrzymywała prezent od swojego męża.

5. Czy Mikołaj Kopernik na pewno był Polakiem?

Od wielu lat toczyły się spory o przynależność narodową Kopernika. Jego rodzice mieszkali na terenach Polski, jednak jego wujek był Niemcem. Z tego tez powodu można powiedzieć, że Mikołaj był Polakiem, choć w jego żyłach płynęła również niemiecka krew.

Która ciekawostka najbardziej Cię zainteresowała? Daj nam znać w komentarzu!

Czytaj także: 5 ciekawostek przyrodniczych CZĘŚĆ 5

ciekawostki historyczne
Pexels

Źródła:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/03/skad-sie-wziela-bagietka-na-pewno-nie-z-francji/ https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/GROSZ;5042481.html
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/seks/krolowa-byla-spocona-wycienczona-i-przejedzona-noce-poslubne-polskich-wladcow/yfftvfb
https://twojahistoria.pl/2017/11/16/czy-mikolaj-kopernik-byl-polakiem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj