ciekawostki historyczne
Źródło: Pexels

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną dawką ciekawostek historycznych!

Historia Polski i Europy jest niezwykle bogata w ciekawe legendy oraz wydarzenia. Poniżej przedstawiamy kilka, które z pewnością Was zainteresują.

5 ciekawostek historycznych CZĘŚĆ 2

1. Dlaczego zbudowano pałac w Wersalu?

Pałac wersalski został wzniesiony na polecenie Ludwika XIII i początkowo miał stanowić rezydencję myśliwską. Z czasem jednak, po licznych przebudowach, sprowadzono tam rząd, aby królowi łatwiej było kontrolować jego członków.

2. Dlaczego stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Warszawy?

Stolicę z Krakowa do Warszawy przeniósł Zygmunt III Waza, z powodu pożaru na Wawelu. Król nie chciał czekać na jego remont, dlatego wraz z całym dworem przeniósł się do Warszawy. Drugim powodem był fakt, że Waza królował również w Szwecji, dokąd miał daleko z Krakowa.

3. Kto został najmłodszym królem Polski?

Władysław Warneńczyk został koronowany na króla Polski i Węgier w 1434 roku, mając zaledwie 10 lat. Z tego powodu przez pierwsze kilka lat władzę w jego imieniu sprawował regent, kardynał Zbigniew Oleśnicki.

4. Czy Bratysława zawsze była stolicą Słowacji?

W latach 1536-1783 Bratysława pełniła funkcję stolicy Królestwa Węgier, była także miastem koronacyjnym. Ponadto, dopiero od stu lat nosi nazwę ?Bratysława?, wcześniej nazywała się Pressburg (z niemieckiego), czy też Pozsony (z węgierskiego).

5. Czy Kościuszko rzeczywiście był Polakiem?

Nazwisko Kościuszko ma pochodzenie białoruskie. Również jego rodzina pochodziła z Białorusi, jednak uległa ona polonizacji.

Która ciekawostka najbardziej Cię zainteresowała? Daj nam znać w komentarzu!

ciekawostki historyczne
Pexels

Źródła:
http://www.panstwa.com/zabytki-palac-wersalski.html
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wladyslaw-iii-warnenczyk-najmlodszy-krol-polski-i-wegier/m8trv29 https://teologiapolityczna.pl/bratyslawa-stolica-odzyskana-czy-utracona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj