ciekawostki historyczne
Źródło: Pexels

Zapraszamy Was do zapoznania się z 4 częścią ciekawostek historycznych.

Sprawdźcie jakie ciekawostki skrywa przed nami historia. Poniżej przedstawiamy kilka kolejnych, które z pewnością Was zainteresują.

5 ciekawostek historycznych CZĘŚĆ 4

1. Czy żubry już dawno miały wyginąć?

W 1919 roku zdechł ostatni żyjący na wolności żubr. Dzięki osobnikom żyjącym w ogrodach zoologicznych udało się przywrócić ten gatunek do przyrody. Wiele osób do dzisiaj twierdzi, że odratowanie żubrów było kwestią szczęścia.

2. Jak wyglądało wychowanie seksualne w PRL?

Od 1950r. zaczęto rozdawać broszurki informacyjne w szkołach podstawowych, które przedstawiały najważniejsze informacje dotyczące dojrzewania, zapłodnienia czy ciąży. Były w nich zawarte także informacje na temat masturbacji, którą nazywano ?odchyleniem od normy?. Główną wiedzę na tematy seksualne młodzież zdobywała od rodziców. Oni jednak wpajali młodym dziewczynom, że cnota jest bardzo ważna, a mężczyźni pragną tylko jednego. Seks postrzegano jako obowiązek żony. Chłopaków natomiast bardzo rzadko uświadamiano na TE tematy. Od 1972 roku seksualność powoli przestawała być tematem tabu i zaczęto mówić o niej chociażby w telewizji.

3. Ilu młodych ludzi walczyło w Powstaniu Warszawskim?

Spośród liczby 45 tysięcy powstańców było około 2900 osiemnastolatków, a dzieci w wieku od 10 do 17 lat – 5840. Bardzo często zdarzało się, że walczyli także i młodsi.

4. Jak barszcz czerwony trafił na wigilijne stoły?

Barszcz na Wigilię to już wieloletnia tradycja i ciężko wyobrazić sobie Święta bez niego. Gdy tylko zupy stały się popularne w Europie, w Polsce zaczęto gotować polewkę na barszczu zwyczajnym (była ona dosyć kwaśna). Z czasem ludzie zaczęli go ulepszać, dodając do niego mąkę żytnią. Kucharze eksperymentowali i ciągle dodawali do polewki coraz to nowe dodatki. W międzyczasie próbowano kisić różne warzywa, w tym buraki. Gdy odkryto ich właściwości, zaczęto gotować polewkę z buraków, barszcz. Szybko zdobył on uznanie, jadano go niemalże o każdej porze dnia i w różne okazje, w tym na Wigilię. Zanim jednak tradycja obiegła Polskę minęło kilka wieków.

5. Jak wyglądało leczenie zębów w średniowieczu?

Mimo coraz bardziej skutecznych metod znieczuleń, wielu z nas boi się dentysty. W średniowieczu wizyta u dentysty była jednak o wiele bardziej bolesna. Ból zęba próbowano leczyć naturalnymi sposobami, m.in. ziołami. Jednak, kiedy nic już nie pomagało, trzeba było zęba wyrwać. Wyrywaniem zębów zajmowali się rwacze. Często rwanie zębów traktowano jako widowisko, zbierała się publiczność. Oczywiście nie było żadnych środków uśmierzających ból, a bardzo często wyrwanie zęba kończyło się złamaniami szczęki, a nawet śmiercią!

Która ciekawostka najbardziej Was zaintrygowała? Dajcie znać w komentarzu!

Polecamy: 5 ciekawostek historycznych CZĘŚĆ 3

ciekawostki historyczne
Pexels

Źródła:
https://ciekawostkihistoryczne.pl
https://www.focus.pl/artykul/ciekawostki-historyczne-lista-10-malo-znanych-faktow-o-polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj