Stosowana przez pacjentki tabletka „dzień po” to preparat hormonalny, który może być przyjmowany po ryzykownym stosunku w celu uniknięcia ciąży. Tabletki „dzień po” nie są jednak tym samym, co tabletki antykoncepcyjne przyjmowane na co dzień. Co należy wiedzieć o działaniu tabletek „po”? Więcej informacji na ten temat znaleźć można poniżej!

Czym jest antykoncepcja awaryjna i jak działa?

Hormonalne środki z grupy antykoncepcji awaryjnej to preparaty popularnie określane tabletkami „dzień po”, które mają za zadanie chronić przed nieplanowaną ciążą. Przyjmuje się je po ryzykownym stosunku seksualnym, w tym po seksie bez zabezpieczenia lub po seksie z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności (np. pęknięta prezerwatywa). Podstawą działania tabletek „dzień po” jest hamowanie lub opóźnianie owulacji. W ten sposób można zyskać czas, by uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki nie zdążyły zapłodnić komórki jajowej. Antykoncepcja „dzień po” nie działa natomiast wczesnoporonnie, więc nie spowoduje przerwania już istniejącej ciąży. 

Jak można dostać tabletki „dzień po”?

W Polsce antykoncepcja awaryjna nie może być kupiona bez recepty, więc należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, aby móc w aptece zakupić ją legalnie. Biorąc pod uwagę, co to tabletka „dzień po” i jak działa, konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie przez lekarza wskazań i przeciwwskazań pacjentki do stosowania danego leku. Konsultacja z lekarzem nie musi odbywać się jednak tylko stacjonarnie – tabletka dzień po na receptę może być przepisana też zdalnie, chociażby na stronie NaszaRecepta. Przez Internet może być zapisana nie tylko tabletka „dzień po”, a tabletki antykoncepcyjne to kolejny przykład leków, które można uzyskać po konsultacjach zdalnych.

Aby otrzymać e-receptę na tabletkę „dzień po”, należy uzupełnić formularz przygotowany na stronie. Formularz ma zastąpić ustny wywiad medyczny, czyli jego zadaniem jest dostarczenie lekarzowi informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. Lekarz musi również sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania tabletki „dzień po” przez daną pacjentkę. Jeśli lekarz nie będzie mieć zastrzeżeń, recepta zostanie pacjentce wystawiona niezwłocznie po analizie formularza – zwykle zajmuje to zaledwie kilka minut. 

Tabletki „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne – podobieństwa i różnice

Stosowane przez pacjentki tabletki „dzień po” nie są tym samym, co tabletki antykoncepcyjne, chociaż obie grupy preparatów można zaliczyć do większej grupy hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Obie te grupy preparatów mają też za zadanie chronić przed ciążą, jednak robią to na różne sposoby. Tabletka „dzień po” stosowana jest już po ryzykownym współżyciu i przyjmuje się ją możliwie najrzadziej, w tym nie częściej niż jeden raz w cyklu. Tabletki antykoncepcyjne natomiast stosowane są codziennie w ramach stałej metody ochrony przed ciążą. 

Tabletki „po” są metodą awaryjną, której nie można traktować jako głównego sposobu ochrony przed zapłodnieniem. Pigułkę „po” można np. przyjąć, gdy istnieje ryzyko nieskuteczności działania stosowanych tabletek antykoncepcyjnych, w tym przy pominięciu pigułki lub pigułek, czy też przy stosowaniu leków, które mogą wpływać na skuteczność ich działania. Tabletki antykoncepcyjne powinny zostać dobrane do pacjentki – istnieje wiele ich rodzajów, które różnią się składem. Jeśli chodzi o tabletki „dzień po”, w Polsce dostępne są tylko 2 rodzaje, które różnią się składnikami czynnymi. 

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj