Sprawdź, czym jest asertywność i jak nauczyć się bycia asertywnym.

Asertywność, czyli jak powiedzieć „NIE”

Zacznijmy od tego czym jest asertywność. Asertywność to bardzo ważna umiejętność społeczna, którą posiadamy, lub której możemy się jej nauczyć. Jest to przede wszystkim umiejętność mówienia „nie” w sposób spokojny i bez poczucia winy. Jest to również umiejętność wyrażania własnego zdania, ale nienarzucania go innym.

Dlaczego u nastolatków tak trudną sprawą jest powiedzenie ,,nie”?

W okresie dojrzewania dla nastolatków bardzo ważna jest przynależność do jakiejś grupy społecznej w której będą się dobrze czuli. Niestety, niektórzy z nas za wszelką cenę chcą przynależeć do jakiejś grupy. Bez względu na to jakie konsekwencje może to za sobą nieść. Robimy różne głupie rzeczy, aby przypodobać się rówieśnikom lub starszym kolegom. Często popadamy przez to w różne nałogi, co prowadzi do wielu chorób i nieszczęść.

A jak stać się asertywnym?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego chcemy. Czy zależy nam na tym, aby nasi znajomi lubili nas za to co robimy, czy za to jacy jesteśmy. Wyobraź sobie, że masz do wyboru dwie grupy. Pierwsza z nich jest duża, popularna i lubiana (każdy w tej grupie pali, pije, przeklina i robi niewarte naśladowania rzeczy). Druga grupa jest mniejsza, mniej popularna i lubiana. Tutaj nikt nie pije, nie pali i nie robi niczego co niedozwolone, za to wszyscy bardzo się lubią i pomagają sobie w każdej sytuacji.

Druga grupa przyjmie Cię do siebie ciepło i serdecznie, za to pierwsza grupa, przyjmie Cię w swoje otoczenie, tylko pod warunkiem, że będziesz robić rzeczy niedozwolone, to powinnaś się dobrze zastanowić, z kim lepiej byłoby się przyjaźnić. Czasami osoby ,,popularne”, to zwykli szpanerzy, których jedyną rozrywką są imprezy i używki, a zadawanie się z nimi, wcale nie sprawi, że staniesz się fajna. Może warto zaprzyjaźnić się z osobami, które będą szanować Ciebie i Twoje zdanie, choć są trochę mniej popularni? Przemyśl to!

Brak asertywności siedzi w naszej głowie. Żeby nauczyć się odmawiać i dbać o swoje potrzeby, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę się boisz. Co się stanie, jeśli zamiast robić to, co chcą inni, zaczniesz żyć po swojemu? Jeśli paraliżuje Cię strach przed odrzuceniem, zastanów się, czy naprawdę chcesz całe życie starać się o akceptację u ludzi, którzy Cię nie szanują?

Czasami konieczna jest wizyta u psychologa, aby nauczyć się bycia asertywnym.

Pamiętaj, aby zawsze robić to co mówi Ci serce i rozum. Jeśli wiesz, że nie chcesz czegoś zrobić, to po prostu tego nie rób. Nie daj się namówić znajomym na robienie czegoś, na co nie masz ochoty. Jeśli naprawdę są oni Twoimi przyjaciółmi, nie powinni nalegać, byś robiła coś wbrew sobie.

Jesteś asertywna, czy raczej ulegasz namowom koleżanek i kolegów? Daj nam znać w komentarzu!

Asertywność, czyli jak powiedzieć "NIE"
Pexels

3 KOMENTARZE

  1. Świetny artykuł 🙂 Ja akurat doskonale umiem odmawiać alkocholu/papierosów i innych rzeczy które mi sie nie podobają ale znam wiele osób co pod presją bycia fajnymi nie umieją powiedzieć nie.

  2. Idealny artykuł dla mnie. Mam spore problemy z odmawianiem pomocy, ponieważ lubię pomagać i prawie zawsze na pierwszym miejscu stawiam dobro znajomych co nie zawsze jest plusem.
    A możecie dodać artykuł o tym aby nie przejmować się opinią innych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj