Za stan skóry w dużej mierze odpowiadają właściwe nawodnienie oraz prawidłowo zbilansowana dieta. Szczególnie w młodym wieku należy dbać o to, aby posiłki były bogate w substancje odżywcze, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju organizmu. Wiosna to najlepszy czas na wprowadzenie rzeżuchy do Twojego jadłospisu. Dowiedz się, jakie właściwości odżywcze posiada ta roślina.
Po długich miesiącach zimowej szarówki niemal każdy z nas nie może doczekać się świeżych nowalijek, które wzbogacają kanapki, sałatki i inne dania. Zanim jednak pojawią się one w sklepach, na Twoim talerzu mogą zagościć domowej roboty kiełki różnych warzyw lub rzeżucha, która jest prawdziwą bombą witaminową. Zastanawiasz się, czy ma ona dobry wpływ na Twoją cerę? Zapoznaj się z tym artykułem, a dowiesz się wszystkiego na temat rzeżuchy.
Rzeżucha – właściwości
Roślina, jaką jest rzeżucha, często kojarzy się z okresem wielkanocnym, kiedy to staje się jednym z głównych elementów świątecznych dekoracji. Świeży wiosenny wygląd nie jest jednak jedyną rzeczą, jaką rzeżucha ma Ci do zaoferowania.
Charakteryzuje się intensywnym smakiem i zapachem, dlatego jest doskonałym dodatkiem do każdego posiłku. Ma bardzo niską kaloryczność – w 100 g znajdują się tylko 32 kcal. Warto jednak zwrócić uwagę na bogactwo witamin i składników mineralnych, które przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia i urody.
Rzeżucha to źródło witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu, a także witaminy A, E i K. Zawiera również wapń, żelazo, magnez i potas. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie.
Dlaczego rzeżucha ma pozytywny wpływ na stan cery?
Nie tylko bogactwo witamin charakteryzuje rzeżuchę. Jest to również roślina o właściwościach detoksykacyjnych. Wspomaga wydalanie zanieczyszczeń z komórek organizmu, co ma pozytywny wpływ na stan skóry. Wielu dermatologów zaleca jedzenie rzeżuchy osobom z trądzikiem, ponieważ pomaga ona w walce z problemami skórnymi.
Oprócz tego antyoksydanty, które zawiera rzeżucha, zwalczają wolne rodniki i zapobiegają procesom starzenia się skóry. Wspomagają również regenerację komórek skóry, co sprawia, że cera wygląda młodziej i bardziej promiennie. Dzięki zawartości siarki, rzeżucha wspiera walkę z problemami skórnymi takimi jak łojotok czy stany zapalne. Właściwości odkażające tej rośliny pomagają niwelować objawy trądziku.
Jak posadzić rzeżuchę w domu?
Rzeżucha jest łatwa w uprawie i możesz ją hodować w domu przez cały rok. Wystarczy, że kupisz nasiona w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie i posadzisz je w ziemi, lub na talerzyku wyłożonym zwilżoną watą.
Najlepiej, żeby doniczka była niska i szeroka, aby rzeżucha miała miejsce na rozrastanie się. Ziarna rzeżuchy powinny być wysiewane równomiernie, na całej powierzchni. Po posianiu i podlaniu rzeżuchy, przykryj ją folią spożywczą, co przyspieszy kiełkowanie. Dzięki regularnemu zraszaniu po tygodniu możesz cieszyć się przepyszną rzeżuchą.
Artykuł sponsorowany