Co warto zobaczyć w Krynicy - Zdroju?

Zapraszamy do przeczytania serii wpisów na temat ciekawych miejsc ?Perły Polskich Uzdrowisk?.

Wybieracie się do Krynicy Zdroju? Sprawdźcie, co naszym zdaniem warto tam zobaczyć!

Kurort ten jest położony na południu małopolski w Beskidzie Sądeckim, w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów. Miasto otaczają trzy wzgórza. Góra Parkowa to główny teren rekreacyjny i sportowy (o niej dowiecie się więcej w kolejnej części).

Wzmianki dotyczące leczniczych właściwości źródeł pojawiły się w XVIII wieku. Obecnie w mieście znajdują się sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Kuracjusze mogą tu leczyć choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia oraz przemiany materii.

Osoby związane z miastem

Jan Kiepura ? polski śpiewak oraz aktor. Podczas regularnych pobytów wypoczynkowych w Krynicy ? Zdroju wielokrotnie występował tam na scenie. Dochód z koncertów przeznaczał na cele charytatywne. Nieprzerwanie od 1967 roku jest organizowany Festiwal im. Jana Kiepury, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów.

Nikifor Krynicki ? malarz łemkowskiego pochodzenia. Jego życie nie było usłane różami. Po matce odziedziczył wadę słuchu i wymowy. Nie potrafił porozumieć się ze społeczeństwem. Ludzie traktowali go jako odmieńca. W 1915 roku zaczął malować obrazki. W swojej twórczości wykorzystywał akwarele, kredki oraz ołówek. W ciągu swojego życia namalował kilkadziesiąt tysięcy obrazków i nigdy się nie powtarzał.

Poniżej przedstawiamy listę miejsc sakralnych, do których warto wstąpić.

W kolejnych wpisach będziecie mogły poznać ciekawe obiekty oraz pozostałe atrakcje  w Krynicy ? Zdrój.

1. Rzymskokatolicki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zbudowany w latach 1887 ? 1892 według projektu Jana Zawiejskiego. Był skromny i niewielki. W 1932 roku pojawił się pomysł, aby powiększyć kościół. Wzniesiono go wówczas z cegły i kamienia. Obecnie w ścianie ołtarzowej w oprawie mozaikowej znajduje się figura Matki Bożej Wniebowziętej.

2. Prawosławna cerkiew pw. św. Włodzimierza Wielkiego konsekrowana została w 1996 roku. Dzięki wieży, pełniącej rolę dzwonnicy, zwieńczonej kopułą, cerkiew jest najwyższą budowlą w mieście. Wokół świątyni można zobaczyć miniatury architektury drewnianej Beskidu Sądeckiego.

3. Greckokatolicka cerkiew Św. Apostołów Piotra i Pawła to budynek murowany z cegły i kamienia, pochodzący z 1875 roku. We wnętrzu zachowała się polichromia oraz górna strefa ikonostasu. Na terenie należącym do cerkwi znajduje się dzwonnica, pochodząca z czasów budowy świątyni.

Polecamy: Co warto zobaczyć w Krynicy ? Zdroju? CZĘŚĆ 2

Co warto zobaczyć w Krynicy – Zdroju? CZĘŚĆ 3

Co warto zobaczyć w Krynicy - Zdroju?

Źródło zdjęć: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj