Masz problem z czerwieniem się? Sprawdź, jak się z tym uporać!
Często się czerwienisz? Wiemy jak temu zaradzić!
Prawdopodobnie to, że się czerwienisz jest spowodowane tym, że masz cerę naczynkową. Czego unikać przy cerze naczynkowej? Istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do zwiększonego zaczerwieniania się cery, dlatego warto je ograniczyć:
- Promieniowanie słoneczne;
- Zmiany temperatur, mróz, wiatr (na to oczywiście nie masz wpływu, ale staraj się zawsze ubierać adekwatnie do pogody);
- Klimatyzacja, solarium, sauna.
Co jeszcze? Nieodpowiednia dieta, ostre przyprawy, stres, czy gorące napoje.
Jak radzić sobie z czerwienieniem się?
Wiele tutaj zależy od Ciebie, ale jest kilka sposobów na to, aby zmniejszyć pojawianie się wypieków na twarzy, przynajmniej w pewnym stopniu.
Odpowiednie ćwiczenia
Czerwienimy się w momencie, gdy jesteśmy zawstydzeni, pod wpływem silnych emocji lub stresu i przede wszystkim w momencie kontaktu z innymi ludźmi. Warto więc przyswoić sobie w pierwszej kolejności techniki relaksacyjne, oparte na oddychaniu. Oddychaj głęboko i powoli, skupiając się jednocześnie na tym jak rozluźnia się Twoje ciało. Dostarczając organizmowi więcej tlenu, zaczynasz się odprężać i relaksować. Umiejętność wolnego oddychania przyda Ci się w sytuacjach stresowych oraz wtedy, gdy czujesz, że zaczynasz się czerwienić. Twój mózg otrzymuje wtedy informację, że nie dzieje się nic złego i nawet jeśli się zarumienisz, to spokojny oddech sprawi, że rumieniec zniknie szybciej. Musisz tylko się odprężyć.
Myśl o czymś innym
Zwykle kiedy spodziewasz się, że zaraz zrobisz się czerwona, działa to w ten sposób, że sama się nakręcasz – im bardziej tego nie chcesz, tym bardziej pewne, że właśnie to się wydarzy. Skoro i tak zrobisz się czerwona, przestań się tym zadręczać. Zacznij myśleć o czymś innym, np. o wakacjach, co chcesz zjeść na obiad, albo o butach koleżanki 🙂 Ważne, żebyś nie skupiała się na tym, że jesteś czerwona, bo im bardziej o tym myślisz, tym dłużej ten stan będzie trwał.
Naucz się to ignorować
Łatwiej będzie Ci znieść to, że się czerwienisz jeśli po prostu zaakceptujesz ten fakt. Taka Twoja uroda i prawdopodobnie będziesz musiała z tym żyć. Tyle, że tak naprawdę co z tego, że się czerwienisz? Ktoś to zobaczy, to prawda, ale większość ludzi nie zwraca na to uwagi, albo nie interesuje ich to za bardzo, a dla wielu chłopców czerwieniące się dziewczyny są po prostu słodkie 🙂
Staraj się pracować nad sobą
Jeśli są jakieś sytuacje, które Cię stresują to nie unikaj ich za wszelką cenę. Staraj się oswajać z tym, bo w ten sposób będziesz miała szansę pokonać swoje lęki, a gdy Ci się to uda, przestaniesz się czerwienić.
Uwierz w siebie
Jeśli popracujesz nad pewnością siebie, będzie Ci łatwiej. Nie czuj się gorsza z powodu rumieńców i nigdy nie spuszczaj wzroku, gdy czujesz falę ciepła zalewającą Twoją twarz – wręcz przeciwnie, patrz w oczy swojego rozmówcy i zachowuj się tak, jakby nic się nie stało. To, że się czerwienisz nic nie zmienia i warto, żebyś o tym pamiętała.
Makijaż
Odpowiedni makeup zamaskuje w pewnym stopniu rumieńce. Zielona baza pod makijaż to Twój przyjaciel. Warto może rozważyć używanie samoopalacza (solarium odradzamy!), ponieważ na opalonej skórze rumieniec jest mniej widoczny.
Kosmetyki odpowiednie dla Ciebie
Cera naczynkowa potrzebuje specjalnych kosmetyków, które znajdziesz w drogeriach i aptekach. Wypróbuj serię Tołpa, Iwostin lub Bioderma – są skuteczne i nie kosztują bardzo dużo.
Kiedy czerwienie staje się problemem…
Erytrofobia, czyli lęk przed czerwienieniem się. Erytrofobia zaliczana jest do fobii społecznych, w których spojrzenie i ocena przez innych wywołuje lęk. Przypadłość ta, zwykle ogranicza kontakty społeczne osób, które boją się, że w sytuacji publicznej zrobią się nagle czerwone. Erytrofobia sama się nakręca. Najpierw czujesz strach, że się zaczerwienisz, więc się czerwienisz. Natychmiast zaczynasz się tego wstydzić i w rezultacie czerwienisz się na samą myśl o czerwienieniu się, a każda sytuacja publiczna prowadzi do wzrostu niepokoju przed czerwienieniem się.
Boisz się, że masz erytrofobię? Jeśli nasze wcześniejsze wskazówki nie pomogły, warto, żebyś udała się do psychologa lub poszukała grupy wsparcia (np. www.erytrofobia.pl).