Nie jesteś w stanie wytrzymać nawet jednego dnia bez telefonu, a na samą myśl o rozładowanej baterii dostajesz dreszczy? Sprawdź, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma korzystanie z komórki.

W dzisiejszych czasach mało kto nie posiada telefonu. Urządzenia te już dawno przestały służyć nam jedynie do przeprowadzania rozmów i pisania wiadomości. Bez problemu zrobimy nim dobrej jakości zdjęcia, nagramy filmy, a dzięki licznym aplikacjom możemy za pomocą kilku kliknięć sprawdzić rozkład jazdy autobusów, zrobić listę zakupów, dowiedzieć się ile kcal możemy jeszcze zjeść w danym dniu, a nawet obliczyć swój cykl. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób po prostu się od telefonu uzależnia. Jak pokonać ten nałóg? Czytaj dalej.

Czy korzystanie z telefonu jest szkodliwe?

Czy uzależnienie od telefonu jest groźne?

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, smartfony mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Długotrwałe wpatrywania się w ekran, może powodować pogorszenie się wzroku, a słuchanie muzyki przez słuchawki może prowadzić do pogorszenia się słuchu. Nie ma także pewności, że promieniowanie wytwarzane przez telefony nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Naukowcy wysuwają wiele sprzecznych teorii na ten temat, a ich prawdziwość będzie można zweryfikować dopiero za kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

Warto w tym miejscu przytoczyć cytat: ,,Dobrowolne narażanie mózgu na działanie mikrofal z przenośnych telefonów komórkowych, jest największym eksperymentem biologicznym jaki człowiek na sobie przeprowadza w całej ludzkiej historii.” Leif Salford – szef badań nad promieniowaniem, Uniwersytet w Lund, Szwecja.

To powinno dać nam wszystkim do myślenia!

Co można zrobić, żeby zmniejszyć wpływ promieniowania?

  • W miarę możliwości nie trzymajmy telefonu blisko głowy (szczególnie warto odkładać go dalej, kiedy idziemy spać);
  • Starajmy się ograniczyć długość rozmów telefonicznych (lepiej spotkać się z przyjaciółką na żywo lub rozmawiać przez telefon stacjonarny niż przez komórkę);
  • Korzystajmy z zestawów głośnomówiących lub słuchawek (to wpływa korzystnie również na Twoją cerę, bo dzięki temu nie rozsiewasz bakterii po swoich policzkach);
  • Nie dawajmy telefonów dzieciom (chroń swoje młodsze rodzeństwo, które ma przecież mnóstwo innych zabawek);
  • Unikajmy rozmów w miejscach, gdzie jest słaby zasięg oraz podczas jazdy samochodem (wtedy promieniowanie jest większe).

Najlepszym sposobem na ochronę naszego zdrowia, jest ograniczenie korzystania z telefonu. Jak to zrobić? Oto kilka naszych propozycji:

Odłącz się od sieci

Może ciężko sobie to wyobrazić, ale warto spróbować, choćby małymi kroczkami. Możesz przecież korzystać z Internetu na komputerze.

Znajdź sobie hobby

Jeśli korzystasz z telefonu, bo się nudzisz, to po prostu poszukaj sobie jakieś ciekawe zajęcie lub zacznij uczyć się czegoś, co w przyszłości może przynieść Ci jakieś korzyści (choćby materialne).

Spotykaj się z ludźmi

Poświęcaj więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi oraz rozmowy z rodziną, a z pewnością wyjdzie Ci to na lepsze.

Poszukaj pomocy

Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z jakimś problemem samemu. Jeśli czujesz, że nie dasz rady bez czyjejś pomocy, to nie bój się z niej skorzystać. Rozmowa z rodzicami lub psychologiem to dobry pomysł.

Czy korzystanie z telefonu jest szkodliwe?Źródło zdjęć: http://favim.com

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj