Zastanawiasz się czym jest awiofobia? A może doskonale wiesz co to i nie wiesz jak pokonać ten strach? Ten wpis jest dla Ciebie!

Czym jest awiofobia i jak ją pokonać?

Awiofobia to inaczej strach przed lataniem samolotem. Może on dotyczyć konkretnych momentów lotu, np. startu, lądowania lub turbulencji, które najczęściej utożsamiane są z niebezpieczeństwem.

Czy przeraża nas sam samolot? Raczej nie. Najczęściej strach spowodowany jest tym, że uświadamiamy sobie kilka rzeczy: nie mamy żadnego wpływu na sterowanie samolotem (w przypadku samochodu możemy próbować coś zrobić), jeśli dojdzie do katastrofy to mamy mniejsze szanse na przeżycie niż w przypadku stłuczki, będziemy zamknięci w samolocie przez jakiś czas i nie będzie możliwości, żeby wysiąść.

Strach przed lataniem podsycają media oraz katastroficzne filmy. Prawda jest jednak taka, że lot samolotem jest bezpieczniejszy niż jazda samochodem. Czyli statystycznie prędzej zginiemy w wypadku samochodowym niż w katastrofie lotniczej.

Jakie są objawy awiofobii? Przyśpieszone bicie serca, ścisk żołądka, napady gorąca, nadmierna potliwość dłoni, napady paniki. Te objawy mogą występować nie tylko w momencie wsiadania do samolotu, ale także na kilka dni przed.

Jak pokonać awiofobię? Można skorzystać z pomocy specjalistów i udać się na terapię lub do psychologa. Są to jednak rozwiązania kosztowne. Czy można samemu poradzić sobie z tym lękiem? Oczywiście! Wymaga to jednak siły woli i odwagi. Najlepiej po prostu kupić bilet na samolot – wtedy nie będzie ucieczki. Co robić podczas lotu? Aby nie myśleć o strachu, dobrze jest zająć czymś umysł (książka, film lub krzyżówki). Pomocne może się również okazać obalenie mitów związanych z lataniem.

Boicie się latać samolotami czy nie? Piszcie w komentarzach!

Czym jest awiofobia i jak ją pokonać?

Źródło zdjęć: Pexels

3 KOMENTARZE

  1. Ja nigdy nie leciałam samolotem, ale moi rodzice chca poleciec do wroclawia ( mieszkam w warszawie ) do afrykanarium. Strasznie sie boje ! 🙁 Czuje sie bezpieczna tylko na ladzie. Nawet jak plyne statkiem to sie boje. Bezpieczny tylko ląd 😉

  2. Ja się nie boję latać, bo latam od dziecka, a pierwszy raz samolotem poleciałam w wieku 8 miesięcy, więc u mnie nie ma problemu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj