Zastanawiasz się czym jest awiofobia? A może doskonale wiesz co to i nie wiesz jak pokonać ten strach? Ten wpis jest dla Ciebie!

Awiofobia to inaczej strach przed lataniem samolotem. Może on dotyczyć konkretnych momentów lotu, np. startu, lądowania lub turbulencji, które najczęściej utożsamiane są z niebezpieczeństwem.

Czy przeraża nas sam samolot? Raczej nie. Najczęściej strach spowodowany jest tym, że uświadamiamy sobie kilka rzeczy: nie mamy żadnego wpływu na sterowanie samolotem (w przypadku samochodu możemy próbować coś zrobić), jeśli dojdzie do katastrofy to mamy mniejsze szanse na przeżycie niż w przypadku stłuczki, będziemy zamknięci w samolocie przez jakiś czas i nie będzie możliwości, żeby wysiąść.

Strach przed lataniem podsycają media oraz katastroficzne filmy. Prawda jest jednak taka, że lot samolotem jest bezpieczniejszy niż jazda samochodem. Czyli statystycznie prędzej zginiemy w wypadku samochodowym niż w katastrofie lotniczej.

Jakie są objawy awiofobii? Przyśpieszone bicie serca, ścisk żołądka, napady gorąca, nadmierna potliwość dłoni, napady paniki. Te objawy mogą występować nie tylko w momencie wsiadania do samolotu, ale także na kilka dni przed.

Jak pokonać awiofobię? Można skorzystać z pomocy specjalistów i udać się na terapię lub do psychologa. Są to jednak rozwiązania kosztowne. Czy można samemu poradzić sobie z tym lękiem? Oczywiście! Wymaga to jednak siły woli i odwagi. Najlepiej po prostu kupić bilet na samolot – wtedy nie będzie ucieczki. Co robić podczas lotu? Aby nie myśleć o strachu, dobrze jest zająć czymś umysł (książka, film lub krzyżówki). Pomocne może się również okazać obalenie mitów związanych z lataniem.

Boicie się latać samolotami czy nie? Piszcie w komentarzach!

Czym jest awiofobia i jak ją pokonać?

Źródło zdjęć: Pexels

3 KOMENTARZE

  1. Ja nigdy nie leciałam samolotem, ale moi rodzice chca poleciec do wroclawia ( mieszkam w warszawie ) do afrykanarium. Strasznie sie boje ! 🙁 Czuje sie bezpieczna tylko na ladzie. Nawet jak plyne statkiem to sie boje. Bezpieczny tylko ląd 😉

  2. Ja się nie boję latać, bo latam od dziecka, a pierwszy raz samolotem poleciałam w wieku 8 miesięcy, więc u mnie nie ma problemu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię