Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak wiele z nas boi się być sobą? W tym wpisie znajdziesz naszą teorię na ten temat!

Dlaczego się ograniczamy?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, kim jesteś? I czy na pewno jesteś sobą? Te pytania na pewno nurtują wiele nastolatek i nieco starszych osób.

Często nie wiemy, kim w ogóle jesteśmy lub jakie jesteśmy

Bywa również i tak, że prawie w ogóle siebie nie znamy! Nie znamy swoich emocji i nie potrafimy ich nazwać. Nie mówimy o tym co czujemy, hamujemy się, nawet jeśli to, co chcemy powiedzieć, nie zrobi nikomu krzywdy. Nie znamy swoich zainteresowań, upodobań, pasji, marzeń. Podążamy ślepo za tłumem, za modą… Nawet jeżeli czujemy, że to do nas nie pasuje. Czemu tak się dzieje?

Może po prostu się boimy? Strach przed oceną innych, nas paraliżuje

Boimy się, że wezmą nas za dziwaczki, a może nawet za egoistki? Ale czy mówienie o sobie, o swoich uczuciach, sukcesach i porażkach to egoizm? Naszym zdaniem nie!

O ile nie idziesz po trupach do celu, jesteś dobra dla innych, pomagasz innym i nie zatruwasz nikomu życia, to raczej egoistką nie jesteś. A dbać o siebie musisz, bo jak masz dobrze funkcjonować i pomagać innym, gdy nie będziesz czuła się dobrze? Pamiętaj, że nikt nie zadba o Ciebie tak dobrze, jak Ty sama.

Nie wydaje Ci się, że wiele z nas mimo młodości boi się swojego ,,dzikiego ja” i swojej spontaniczności? Masz ochotę iść sama na spacer/rower a boisz się, że ludzie wezmą Cię za dziwaka bez znajomych? A może masz wielką ochotę tańczyć na imprezie, ale jakoś się hamujesz i wstydzisz? A może jesteś fanką muzyki afrykańskiej, ale nikomu o tym nie mówisz, bo się boisz ich reakcji? Nie szkoda Ci życia na zamartwianie się oceną innych? Przecież nie ma nic złego w samotnym spacerze, ani w radosnym tańcu czy słuchaniu ulubionej muzyki.

Chciałabyś się wypłakać komuś na ramieniu (np. rodzicom, przyjaciółce) ale boisz się wyrażać swoje emocje? A może masz ochotę śpiewać i tańczyć z radości, ale z jakiegoś powodu tego nie robisz? Czemu? Duszone emocje prędzej czy później wyjdą na jaw albo w poszukiwaniu ujścia dla nich, rzucisz się np. na jedzenie czy alkohol. Zacznij robić to, na co masz ochotę. Skoro lubisz nosić dzwony, a załóżmy, że na przykład w jakimś sezonie nie będą one modne, to nie przejmuj się tym. Własny, niepowtarzalny styl (o ile oczywiście nie będzie wulgarny czy nieschludny). zawsze jest na czasie!

Nie rezygnuj z czegoś, co daje Ci radość i energię tylko dlatego, że inni tego nie robią

Mów o swoich uczuciach w konstruktywny sposób, wyrażaj swoje poglądy, ale nie narzucaj ich nikomu. Daj żyć sobie i innym. Nie bój się trochę wygłupić, a czasem zabłysnąć wiedzą. Wiesz, że coś idzie Ci dobrze, ale boisz się tego pokazać? Lubisz się uczyć, ale Twoje koleżanki trochę olewają ostatnio naukę, a Ty nie chcesz wyjść na kujona? Daj spokój!

Życie masz tylko jedno, więc dbaj o siebie, o innych i otaczaj się tym, co lubisz. Rozwijaj swoje nawet najbardziej pokręcone pasje. Postaw na swoim!

Dlaczego się ograniczamy?

Źródło zdjęć: Pexels

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj